16 Ağustos 2022 Salı / 19 Muharrem 1444

Sözcü'nün hadsiz 'Ayasofya' manşetine tepki yağıyor: Bu millete ait her şeyle kavgaları var

Sözcü gazetesinin, '2020'de hatırlanmak istenmeyen, felaket ve gözyaşı' olarak nitelendirilen olayların arasına Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin açılmasını da eklemesine tepki yağıyor. Başkan Erdoğan, 'Sözcü gazetesini okumuyorum. Kimse de buna para verip almasın.' şeklinde tepki gösterirken, Basın İlan Kurumu milli ve manevi değerleri hedef alan haberle ilgili inceleme başlattı.

1 Ocak 2021 Cuma 18:32 - Güncelleme:

Sözcü Gazetesi, yeni yılın ilk gününde, Ayasofya'nın aslına uygun şekilde yeniden ibadete açılmasına kin kustu. Gazete, '2020'nin torbasından felaket ve gözyaşı çıktı' manşetinin altına sıraladığı listeye Ayasofya'nın 86 yıl sonra yeniden cami statüsüne kavuşmasını da ekledi.

Sözcü'nün hazımsızlığını taşıyan manşete, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve  birçok siyasi sert tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sözcü gazetesinin "2020'de hatırlanmak istenmeyen, felaket ve gözyaşı" olarak nitelediği olaylar arasına Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin açılmasını eklemesine ilişkin, "Ben Sözcü gazetesini okumuyorum. Kimse de buna para verip almasın. Ayasofya 2020'nin adeta taçlı yıldızıdır." dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, '2020 yılının bizlere yaşattığı en müstesna duygu şüphesiz ki Ayasofyamızın onlarca yıllık hasretinin son bulması oldu. 2021 yılının ilk gününü de Ayasofyamız’da karşıladık. Biricik sevdamızın zincirlerini kırıp hasretimizi dindiren sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a minnettarız.' ifadelerini kullandı.

ŞENTOP: BU ZİHNİYET HANGİ TOPRAKLARA AİT OLABİLİR?

Sözcü'nün hadsiz manşetine tepki gösteren TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Ayasofya'nın açılışını '2020'nin felaketleri' ve 'hatırlamak istemediğimiz' olayları arasında sayan bir zihniyet, hangi topraklara ait olabilir?" dedi.

KURTULMUŞ: EN BÜYÜK FELAKET BU KÖHNE ZİHNİYETTİR

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da, Sözcü'nün skandal manşetine tepki gösterdi.

Kurtulmuş, felaketler listesine Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin açılmasını da eklenmesiyle ilgili, 'Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin 86 yıl aradan sonra yeniden ibadete açılmasını “felaket” olarak gören köhne zihniyet, bu milletin başına gelmiş “en büyük felaket”tir.' açıklamasında bulundu.

ÇELİK: BU MİLLETE AİT HER ŞEYLE KAVGALARI VAR

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi fotoğrafını şu açıklamayla paylaştı:

Ayasofya Camii’nin açılmasından ve milletimizin sevinmesinden rahatsız olanların bu millete ait her şeyle kavgası var. Millete ait olan 'Egemenlik kayıtsız şartsız millete aittir' ilkesini de sevmiyorlar. Ayasofya 2020 yılının taçlı yıldızıdır. Cumhurbaşkanımıza bir kere daha şükranlarımızı sunuyoruz. Milletimizin değerlerinin güçlenmesi için çalışmaya devam edeceğiz. Milletimizin sevinmesi için gayret edeceğiz. Egemenliğin millete ait olduğu ilkesi pusulamız olmaya devam edecek. Milletimizin duasına ve sevincine katılanlara ne mutlu...

AKBAŞOĞLU: YAZIKLAR OLSUN

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Sözcü'nün manşetiyle ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Akbaşoğlu, "Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin aslına dönerek ibadete açılmasını felaketler arasında gösteren, aziz milletimizin değerlerine düşmanlık yapan zihniyeti yabancılaşmışlara yazıklar olsun. Televizyon ekranlarında başörtüsüne düşmanlık ederek milletin arasına fitne tohumları atan CHP'li eski vekil ile bu zihniyetin beslendiği kaynak aynı" diyen Akbaşoğlu, "Bu köhnemiş zihniyetle mücadelemiz kesintisiz bir şekilde devam edecek." dedi.

ÜNAL: MİLLETİMİZİN DEĞERLERİYLE, İNANÇLARIYLA HER ZAMAN KAVGA İÇİNDE OLDULAR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal çirkin manşete, “Fırsat bulduklarında 1940’lara dönerler tezimizi her defasında doğruluyorlar.”  şeklinde tepki gösterdi.

Ünal, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Biz değiştiklerini düşünüyoruz onlar her defasında değişmediklerini gösteriyorlar. Fırsat bulduklarında 1940’lara dönerler tezimizi her defasında doğruluyorlar. Milletimizin değerleriyle, inançlarıyla her zaman kavga içinde oldular. Ayasofya'nın ibadete açılmasına ‘felaket’ diyerek gerçek yüzlerini manşete taşımışlar. Ortak amaçlarından vazgeçmeyecekler.

ERBAŞ: İSLAM MEDENİYETİNİN BÜTÜN ZORLUKLARA RAĞMEN YÜKSELMEYE DEVAM EDİŞİNİN İSPATIDIR

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

Ayasofya’nın ibadete açılması, temeli tevhid, tuğlası ilim, harcı erdem olan İslam medeniyetinin bütün zorluklara rağmen yükselmeye devam edişinin ispatıdır ELHAMDÜLİLLAH.

BASIN İLAN KURUMU İNCELEME BAŞLATTI

Basın İlan Kurumu, Sözcü gazetesinde bugün yer alan skandal haberle ilgili inceleme başlattı.

Kurumdan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Sözcü gazetesinin 1 Ocak 2021 tarihli ‘2020’nin torbasından felaket ve gözyaşı çıktı’ manşetli haberinde, Ayasofya’nın cami hüviyetine geri döndürülmesi felaket olarak yorumlanmıştır. Bu haber toplumun farklı kesimlerinde ciddi tepkiye yol açmış, maşeri vicdanı yaralamıştır.
Basın Ahlak Esasları Hakkında 129 sayılı Genel Kurul kararının ilgili hükümlerine göre gazetenin bu haberi resen ele alınıp, gerekli işlemler yapılacaktır.