4 Aralık 2021 Cumartesi / 29 RebiülAhir 1443

Suudi Arabistan darbe son dakika haberleri! Suudi Arabistan Yemen neler oluyor?

Suudi Arabistan darbe son dakika haberleri yakından takip ediliyor. Suudi Arabistan Yemen nerede neler oluyor sorularının cevabı araştırılıyor. Suudi Arabistan'da içerisinde Abha Bölge Emiri Yardımcısı Prens Mansur bin Mukrin ve çok sayıda üst yetkilinin olduğu 8 kişiyi taşıyan helikopter düştü. Kimsenin kurtulamadığı helikopter kazasıyla ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Mısır asıllı Avukat-Yazar Mahmoud Refaat'ın iddiasına göre Suudi Arabistan'da iki helikopter düştü. Refaat, düşen helikopterlerden birinin füze ile vurulduğunu diğerinin ise patlama ile düşürüldüğünü kaydetti. Suudi Arabistan'da Yemen'in füze saldırısı ile başlayan gözaltı kararlarına bir yenisi daha eklendi. Bu kez ülkenin en büyük bankası Al Rajhi'nin sahibi ve aynı zamanda dünyanın en zengin 37 kişisinden biri olan Sulaiman Bin Abdul Al Rajhi de gözaltına alındı. Suudi Arabistan 4 Kasım gecesi hareketli saatlere sahne oldu. Yemen'den Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a Türkiye saati ile 20.00 sıralarında balistik füze saldırısı gerçekleştirildi. Suudi Arabistan son dakika gelişmelerini haberimiz üzerinden takip edebilirsiniz.

6 Kasım 2017 Pazartesi 09:47 - Güncelleme: 6 Kasım 2017 Pazartesi 09:47

Suudi Arabistan son dakika darbe haberleri araştırılan konular arasında yer alıyor. Suudi Arabistan da darbe mi oldu, Suudi Arabistan Yemen’de neler oluyor sorularının cevabı ile ilgili yapılan açıklamalar yakından takip ediliyor. Suudi Arabistan'da içerisinde Abha Bölge Emiri Yardımcısı Prens Mansur bin Mukrin ve çok sayıda üst yetkilinin olduğu 8 kişiyi taşıyan helikopter düştü. Kimsenin kurtulamadığı helikopter kazasıyla ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Mısır asıllı Avukat-Yazar Mahmoud Refaat'ın iddiasına göre Suudi Arabistan'da iki helikopter düştü. Refaat, düşen helikopterlerden birinin füze ile vurulduğunu diğerinin ise patlama ile düşürüldüğünü kaydetti. Suudi Arabistan'da Yemen'in füze saldırısı ile başlayan gözaltı kararlarına bir yenisi daha eklendi. Bu kez ülkenin en büyük bankası Al Rajhi'nin sahibi ve aynı zamanda dünyanın en zengin 37 kişisinden biri olan Sulaiman Bin Abdul Al Rajhi de gözaltına alındı. 4 Kasım’da akşam saatlerinde Suudi Arabistan’da hareketli saatler yaşandı. Yemen'den Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a Türkiye saati ile 20.00 sıralarında balistik füze saldırısı gerçekleştirildi. Al Arabiya televizyonu ve internet sitesinde yer alan habere göre, füzenin, Suudi Arabistan füze savunma sistemleri ile Riyad kenti yakınlarında havada etkisiz hale getirildiği ifadesi yer aldı. Füzenin imhası sırasında meydana gelen patlama, Riyad'ın bir bölümünden de duyuldu. Bu saldırının hemen sonrasında ise Ulusal Muhafızlar Bakanı ile Deniz Kuvvetleri Komutanı görevlerinden alındı. Güvenlik bürokrasisindeki önemli görevden almaların ardından ajanslara bazı Suudi prens, eski bakan ve iş adamlarının da gözaltına alındığı haberleri düşmeye başladı. 11 prens, dört bakan ve onlarca eski bakanın da bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildiriliyor. Tutuklananlar arasında Suudi milyarder Prens El-Velid bin Talal’da bulunuyor.

Gözaltıların ardında ise başkanlığını Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın yaptığı Rüşvet ve Yolsuzluklara Karşı Mücadele Komisyonu bulunuyor. Suudi Arabistan son dakika gelişmelerini haberimiz içerisinden takip edebilirsiniz.

 

ÜNLÜ İŞ ADAMI GÖZALTINDA

Suudi Arabistan'da dün gece Yemen'in füze saldırısı ile başlayan gözaltı kararlarına bir yenisi daha eklendi. Bu kez ülkenin en büyük bankası Al Rajhi'nin sahibi ve aynı zamanda dünyanın en zengin 37 kişisinden biri olan Sulaiman Bin Abdul Al Rajhi de gözaltına alındı.

Suudi Arabistan'dan alınan haberlere göre, Al Watania Holding'in de sahibi olan Al Rajhi onlarca prens ve ünlü zengin iş adamının ardından bugün göz altına alındı.

Dünyanın en cömert 20 insanı arasında gösterilen ve toplam 5.7 milyar dolarlık bağışı ile dünyaya adını  duyuran Al Rajhi ve göz altına alınan prensler, bakanlar Riyad'ta ünlü, lüks bir otelde bulunduruluyor.

Riyad-Mekke yolu üzerinde bulunan Ritz-Carlton oteli sıkı güvenlik önlemleri altında tüm rezervasyonların iptal edildiğini duyurdu.

Otelde boş oda olmadığı gerekçesi ile hiç kimseye otelde kalma imkanı tanınmıyor. İnternet üzerinden rezervasyon yapılmak istendiğinde ise otelde şimdilik boş oda bulunmadığı bildiriliyor.

Otelde son olarak ABD Başkanı Donald Trump'ın kaldığı bilinirken, Başkent Riyad'taki önemli toplantılar bu otelde düzenleniyordu.

SUUDİ ARABİSTAN SON DAKİKA GELİŞMELERİ!

Suudi Arabistan’da Veliaht Prens Muhammed bin Selman, ordu yetkilileri ve iş adamlarına yönelik yolsuzluk operasyonu başlattı. Silahlı kuvvetlerdeki çatlak sesleri kesen Prens, el koyduğu servetle de krallığını önündeki engelleri kaldırdı.

Suudi Arabistan’da yumuşak saray darbesiyle birinci veliahtlığa gelen Kral Selman’ın oğlu Muhammed bin Selman, önceki gece babasından aldığı yetkiyle bakan ve prensleri tasfiye harekâtı başlattı. Kraliyet kararnamesiyle kurulan yolsuzlukla mücadele komisyonunun başına geçen Prens Selman, 11 prens, dört bakan ve onlarca eski bakanın da bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

ORDUDA HÂKİMİYET

 

Ülkenin resmi haber ajansı SPA’da yayınlanan kraliyet kararnamelerine göre, ilk olarak Kraliyet Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Sultan bin Muhammed azledildi. Kraliyet Muhafızları Bakanı olarak görev yapan ve Prens Selman’ın yerine geçtiği eski Veliaht Muhammed Bin Nayif’e yakınlığı ile bilinen Mutab bin Abdullah görevden alınarak yerine Halid El Mukrin atandı. Böylece birkaç ay önce Kara Kuvvetleri’ne kendisine yakın bir ismi atayan Selman, ordunun hâkimiyetini tamamen eline geçirdi. BBC de konu hakkındaki haberinde “Ülkedeki tüm silahlı güçlerin kontrolü artık Selman’da” yorumunu yaptı.

 

PRENSİ TAŞIYAN HELİKOPTER DÜŞTÜ

Suudi Arabistan'da içinde bir prens ve üst düzey yetkililerin olduğu bir helikopterin düştüğü, helikopterdeki kişilerin hayatını kaybettiği bildirildi.

Suudi Arabistan resmi televizyonunun haberine göre, Abha Bölge Emiri Yardımcısı Prens Mansur bin Mukrin ve beraberindeki heyeti taşıyan helikopterin düştüğü, olayda prens ve beraberindeki heyetteki herkesin hayatını kaybettiği belirtildi.

AA'nın haberine göre Prens Mansur ile beraber helikopterde Emir vekili Selman el-Cerişi, Emirlik Genel Sekreteri Salih bin Abdullah el-Kadi, Asir Bölge Tarım Bölümü Başkanı Fehd el-Fertiş, Asir Bölgesi Polis Müdürü Binbaşı Salih bin Süleyman el-Kerzai ve diğer yetkililerin olduğu ifade edildi.

 

SUİKAST AÇIKLAMASI

Suudi Arabistan Körfez-Arap İşleri Devlet Bakanı Samir Sebhan, ülkesinin Lübnan Başbakanı Saad Hariri'yi, 'istifasını sunması' konusunda teşvik etmediğini belirtti.

Lübnan'da yayımlanan bir televizyon kanalına açıklama yapan Sebhan, dün, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bir televizyon kanalının canlı yayınında görevinden çekildiğini açıklayan Hariri'yi, "istifasını sunması" için teşvik etmediklerini belirtti.

Sebhan, "Hariri, Lübnan'a dönme özgürlüğüne sahip. Ancak Hariri ailesinin yeniden suikaste uğramasını da istemiyoruz." dedi.

 

Suudi milyarder Prens El-Velid bin Talal, onlarca Kraliyet mensubuna ve bakanlara yönelik yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklandı

 

PRENS VE BAKANLAR GÖZALTINDA

Al-Arabiya da yayımlanan haberde, Savunma Bakanı ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman başkanlığında bu gece kurulan Yolsuzluk ile Mücadele Komisyonu'nun, aralarında bu gece görevlerinden alınan bakanların da olduğu birçok eski bakan ve emiri gözaltına aldığı iddia edildi.

Gözaltına alınan isimler hakkında bilgi verilmezken, aralarında bir kadının da olduğu ve bu kişilerin yolsuzluk nedeniyle gözaltına alındıkları ifade edildi.

Haberde "Kolera ile ilgili ve Cidde'deki atık suyu projesi usulsüzlüğü" gibi birden fazla yolsuzluk dosyası nedeniyle gözaltıların gerçekleştirildiği kaydedilirken, resmi makamlardan henüz bir açıklama yapılmadı.

Kraliyet kararnamesi gereğince bu gece kurulduğu ilan edilen Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu, tutuklama, malvarlığına el koyma ve gerekli diğer işlemleri yapmak ile yetkilendirilmiş, başkanlığına da Kral Selman'ın oğlu Veliaht Prens Muhammed bin Selman getirilmişti.

Suudi Arabistan'da kabine revizyonu

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz tarafından yayınlanan kraliyet kararnameleri ile hükümette ve silahlı kuvvetlerde birtakım değişiklikler yapıldı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yayınlanan kraliyet kararnamelerine göre, Kraliyet Muhafızları, Ekonomi ve Planlama bakanları ile Deniz Kuvvetleri Komutanı değiştirildi.

Kraliyet Muhafızları Bakanı olarak görev yapan ve birkaç ay önce görevinden azledilen eski Veliaht Prens Muhammed Bin Nayif'e yakınlığı ile bilinen Emir Mutab bin Abdullah bin Abdulaziz görevden alınarak yerine Emir Halid bin Abdulaziz Al Mukrin atandı.

Ekonomi ve Planlama Bakanlığı görevini yürüten Mühendis Adil bin Muhammed Fakih de azledilerek yerine Muhammed bin Mezid Et-Tuveyciri getirildi.

Kabine değişikliklerinin yanısıra Suudi Arabistan'daki kuvvet komutanlıklarından Deniz Kuvvetlerinde de değişiklik yapıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Abdullah bin Sultan bin Muhammed görevinden alınarak yerine Amiral Fehd bin Abdullah el-Gafili atandı.

Ayrıca, ülkedeki rüşvet ve yolsuzlukların engellenmesi için Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu kurulması kararlaştırıldı.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman başkanlığında kurulması kararlaştırılan komisyonun, ülkede yolsuzluk ve rüşvete bulaşan kişi, kurum ve kuruluşlarla mücadele edeceği belirtildi.

Komisyonun gerekli incelemelerden sonra yolsuzluk yaptığı kesinleşen kişi, kurum ve kuruluş yetkililerinin mal varlıklarını dondurma, haklarında gözaltı kararı verme ve yurtdışı çıkış yasağı koyma yetkilerinin olacağı ifade edildi.

SUUDİ ARABİSTAN'DA FÜZE SALDIRISI!

Yemen'den Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a Türkiye saati ile 20.00 sıralarında balistik füze saldırısı gerçekleştirildi. Al Arabiya televizyonu ve internet sitesinde yer alan habere göre, füzenin, Suudi Arabistan füze savunma sistemleri ile Riyad kenti yakınlarında havada etkisiz hale getirildiği ifadesi yer aldı. Füzenin imhası sırasında meydana gelen patlama, Riyad'ın bir bölümünden de duyuldu. İlk etapta patlamanın şiddeti ile deprem olduğu sanılırken, halk büyük panik yaşadı. Ancak, kısa sürede patlamanın Yemen'den atılan balistik füzenin imhası nedeniyle meydana geldiği ortaya çıktı.

SUUDİ ARABİSTAN HAVA KUVVETLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Kısa süre sonra Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada Yemen'den, Riyad'a yönelik füze saldırısının gerçekleştirildiği bildirildi. Riyad'ın kuzey doğu bölgesine gerçekleştirilen saldırının, hava savunma sistemleri sayesinde havada etkisiz hale getirildiği ifade edildi.