2019 taşeron ikramiye ödemeleri ne zaman olacak?

Kadroya geçen taşeron işçilerin 2019 yılı zam oranları ne kadar? Belediye taşeron işçileri ikramiye tediye ödemeleri ne zaman yapılacak?

21 Ocak 2019 Pazartesi  15:04 - Güncelleme: 21 Ocak 2019 Pazartesi 15:04

Cumhurbaşkanlığı'ndan alınan talimatla taşeronların kadro sorunu için çalışma başlatıldığı belirtiliyor. Kamuda çalışan taşeronun maaş zam oranları, kıdem tazminatı ve ikramiye ile ilgili yasal haklarını araştıranlar için ayrıntıları bu habarimizde derledik. Kamuda sürekli işçi kadrosuna alınan taşeron işçilerin altışar aylık dönemler için yüzde 4 uygulanan ücret zam oranının yükseltilmesi talebi ile ilgili yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor.

Kadro alamayan taşeronların sorunlarının çözümü için düğmeye basıldı. Kadro alamayan ve aldığı halde ücret artışı yaşamayan ve bu konuda mağdur olan işçilerin bu durum hakkında Cumhurbaşkanlığı'na yazdıkları mesajlar etkili oldu. Bu mesajalrın ardından Ankara'da iki ayrı koldan taşeronlarla ilgili çalışma yürütülmeye başlandı. İlk olarak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda bir çalışma başlatıldı.

TAŞERON İKRAMİYELERİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Takvim'in bir haberine göre; kadroya geçen taşeron işçiler de dahil olmak üzere ilave tediye ödemeleri 7 Aralık'ta yapılacak. Belediye şirketlerinde kadroya geçen işçiler ilave tediye alamayacak. Bir yıl içinde 365 gün çalışan işçilere 52 günlük tediye ödeniyor. 26 günlük tediye ödemeleri yapıldı. Posta'nın haberine göre ilave 26 günlük tediyenin ise Cumhurbaşkanı kararıyla ödenmesi kararlaştırıldı. Dolayısıyla 26 günlük ilave tediyeler de bu yıl ödenecek.

İKRAMİYE ÖDEMESİ NE KADAR OLACAK?

İkramiyelerin 17 Ağustos'ta ilk taksidi ödendi. 13 günlük tediyeler Kurban Bayramı'ndan önce hesaplara yattı. İlave tediye fazla mesai, yol ve yemek gibi ilave ödemeler olmaksızın hesaplanan brüt ücretin 26 günlük tutarı kadar. İlave tediyelerden SGK primi ve gelir ve damga vergisi kesintisi yapılıyor. 2.500 TL brüt ücreti olan bir kamu işçisine 13 günlük tediye olarak yüzde 15 vergi diliminde 1.083,29 TL ödenecek.

KAMU İŞÇİLERİ VE TAŞERONLARA ÇİFT İKRAMİYE

Taşeron işçiler 2017 yılının Aralık ayı itibariyle 4/D statüsüne geçirildiler. Bu taşeron işçilerin kamuya geçiş süreçlerinde, bazı 4/D' li olanlar da 4/B statüsüne dahil edilmişlerdi. Gündeme yansıyan önemli noktalardan biri olan ve taşeron ile kamu işçilerine 2019 yılında iki ikramiye verilmesi konusunda da önemli açıklamalar ve ifadeler yer alıyor. Taşeron ve kamu işçilerinin 2019 yılında hem toplu sözleşme hem de tediye ikramiyesi alacağı belirtiliyor.

Bakanlık bürokratları kadro alan taşeronların zam durumları ile ilgili olarak bir formül arayışına başladı. Aynı zaman da bürokratlar kadro alamayan işçiler içinde bir çalışma başlatacak. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'a ziyaret Diğer taraftan ise Ak Parti kadro alamayan taşeron işçiler için düğmeye bastı. İlk sinyal AK Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan'ın Türk-İş ziyareti ile başladı.

Bakan Elvan kadro alan teşeron işçilerin zam oranının artırılması için Cumhurbaşkanı Erdoğana mektup yazan Türk-iş Başkanı Ergün Atalay ile bir araya geldi. Görüşmede, taşeron işçilerin sorunları ele alındı. Teşeron için yasal düzenleme hazırlığı Son dönemlerde sık sık gündeme gelen taşeron işçilerin meduriyetlerin giderilmesi için çalışmaların hızlandırıldığı görülmekte. Meclis kulislerinde yerel seçimlere kadar bu sorunun çözülmesi için bürokratlara talimat verildiği konuşuluyor. Aynı zamanda kadro alamayan taşeron işçiler için de yasal bir düzenleme yapılacağına kesin gözüyle bakılmakta. (Kaynak: haberkusagi)
 

Kadroya geçen taşeron işçilere idarelerce uygulanmak üzere Yüksek Hakem Kurulunca karara bağlanan ve 31 Ekim 2020'ye kadar uygulanacak toplu iş sözleşmesinin ücret, mali ve sosyal haklara ilişkin hükümlerine göre ücret zammı altışar aylık dönemler halinde sadece yüzde 4 oranında olmaktadır. Aylık ücretle birlikte ödenen yakacak yardımı, sorumluluk primi ile yıllık ödenen öğrenim, bayram yardımı benzeri ödemeler de düşük tutarda belirlenmiş ve üç yıllık dönem boyunca da sabit tutulduğu görülmüştür. 2018 yılı sonunda tüketici fiyatları endeksindeki artış yüzde 20,30 oranında gerçekleştiği belirlenmiştir. Öngörülen TÜFE yıl sonu değişim oranı ise 2019 yılı için yüzde 15,90 ve 2020 yılı için yüzde 9,80'dir.

Geçtiğimiz yıl taşerondan kadroya geçirilen yaklaşık 900 bin işçinin yüzünü güldürecek haber geldi. En düşük maaşı 1800 lira olan taşerondan kadroya geçenlerin maaşları 2 bin 20 liraya yükseltilecek. Taşeron maaşı 2019 zam oranları ve ikramiye ödeme tarihleri hala araştırılan konular arasında. Taşerondan kadroya geçen işçilerde yıllık yüzde 8 olarak belirlenen zam oranının enflasyon nedeniyle ciddi bir hak mahrumiyeti doğurduğu söyleniyor. Gerek asgari ücretteki artış gerekse 2018 yılı için açıklanan yüzde 20,30 oranındaki enflasyon nedeniyle 696 sayılı KHK ile kadroya yeni geçen işçiler ciddi bir hak mahrumiyeti yaşadılar. Bu nedenle yıllık yüzde 8 olarak belirlenen zam oranı hiç olmazsa açıklanan enflasyon oranı yükseltilmesi bekleniyor.

2019 yılı ilave tediye ödemeleri büyük bir merakla beklenirken tarihler hala açıklanmadı. Kamu işçileri ve kadro alan taşeron işçilerin 7 ile 15 Ocak tarihleri arasında yapılacağına yönelik haberler , taşeron işçilerin kafasını karıştırmaya başladı. Ancak geçmiş yıllara bakıldığında Ocak ayındaki tüm ilave tediye ödemesinin ayın son haftasında yapıldığı görülmektedir. Dolaysıyla bu yılın Ocak ayı tediyesinin de Ocak ayının son haftasında yapılması bekleniyor. Geçen yılda 26 Ocak'ta yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi sonrasında ödeme yapılmıştı.

Taşerondan kadroya geçen işçiye zam müjdesi! Geçtiğimiz yıl taşerondan kadroya geçirilen yaklaşık 900 bin işçinin yüzünü güldürecek haber geldi. En düşük maaşı 1800 lira olan taşerondan kadroya geçenlerin maaşları 2 bin 20 liraya yükseltilecek.

Kadroya geçen taşeron işçilerin yüzünü güldürecek haber geldi. Bunun üzerine ilave olarak Toplu İş Sözleşmesinden kaynaklı yüzde 4 zam daha eklenecek. Taşeron işçilerin yüzünü güldürecek haber geldi. Nisan ayında taşerondan kadroya geçirilen 900 bin işçinin maaş problemi çözüme kavuştu. Toplu İş Sözleşmeleri (TİS) kapsamında 2020'ye kadar yüzde 4 zamma imza atan işçilerin, asgari ücretin altında kalan maaşlarının akıbeti merak ediliyordu.

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı tarafından verilen görüş yazısında, Yüksek Hakem Kurulu kararıyla, kadroya geçen taşeron personel işçicinin asgari ücretle ilişkisinin koptuğu bu nedenle sözkonusu personele 1 Ocak 2019'da sadece yüzde 4 zam uygulanacağı ve bu personelin mali ve sosyal haklarının 30 Haziran 2020 tarihine kadar bu hükümler çerçevesinde belirlenmesi gerektiği belirtilmiştir.,

Çalışanların 1.800 TL olan maaşları, 2 bin 20 TL’ye yükseltilecek. Buna ilave olarak, Toplu İş Sözleşmesinden kazanılan yüzde 4 zam verilecek. Böylece rakam, 2 bin 100 TL’yi bulacak.

Taşeron işçilerin yüzünü güldürecek haber geldi. Nisan ayında taşerondan kadroya geçirilen 900 bin işçinin maaş problemi çözüme kavuştu. Toplu İş Sözleşmeleri (TİS) kapsamında 2020’ye kadar yüzde 4 zamma imza atan işçilerin, asgari ücretin altında kalan maaşlarının akıbeti merak ediliyordu. Türkiye gazetesinin haberine göre söz konusu çıkmaz için sendikaların atmış olduğu adımlar olumlu sonuçlandı.

Taşeron işçiye asgari ücret zammından faydalanamıyor! Belediyelerde çalışan 400 bin taşeron işçi, kanunlardaki çelişkiler nedeniyle asgari ücretteki yüzde 26’lık zamdan yararlanamayacak.

Savunma Sanayii Başkanlığı video ile duyurdu: Yeni teslimatlar yapıldı