08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

TİKKO sanığı öğretmene 12,6 yıl hapis

İstanbul'daki TKP-ML/TİKKO operasyonu kapsamında 16 Ekim 2012'de gözaltına alındıktan sonra tutuklanan öğretmen Yusuf Demir, terör örgütüne silah ve patlayıcı temin etme suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Cihan31 Aralık 2013 Salı 07:00 - Güncelleme: 31 Aralık 2013 Salı 17:05
İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanıklar Yusuf Demir ve Ünal Şengezer ile tutuksuz sanık Muharrem Demir hazır bulundu. Sanık Yusuf Demir'in kızı ve eşi de duruşmaya izleyici olarak katıldı.
Karar duruşmasında son sözleri sorulan sanıklardan Yusuf Demir, "15 aydır tutukluyum. Ben eğitimciyim, aktif sendikacıyım ve siyasal bir kimliğe sahibim. Katıldığım mitingler yasaldır. 63 kişilik bir sınıfa öğretmenlik yapıyorum. Bu yüzden eğitimde yaşanan sorunlara duyarlıyım. Bu yüzden dosyada sendikal faaliyetlerim var. Tahliyemle birlikte beraatimi talep ediyorum." dedi.
Diğer sanık Ünal Şengezer ise, "Yusuf Demir'le yaptığım halı saha konuşması emniyet fezlekesinde yer alıyor. Muharrem'le düğünde çekildiğimiz bir fotoğraf da örgütsel doküman olarak dosyada yer almış. Yıllardır aynı numarayı kullanıyorum. Örgütsel görüşmem kayıtlı değildir." şeklinde konuştu.
Tutuklu sanık Yusuf Demir’in avukatı Güray Dağ ise, müvekkili hakkında TKP-ML örgütü ile bağ kurulacak bir delil bulunmadığını savunarak müvekkilinin tahliyesini istedi.
Duruşma sonunda mahkeme heyeti, sanık Yusuf Demir ile Ünal Şengezer’i terör örgütüne üye olma, silah ve patlayıcı madde temin etme suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanık Muharrem Demir’in ise beraatine karar verildi.