08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

TMSF'den Basın Konseyi'ne sert yanıt!

TMSF, dün Basın Konseyi tarafından yapılan açıklamaya yanıt verdi..

31 Aralık 2013 Salı 07:00 - Güncelleme: 31 Aralık 2013 Salı 19:54
TMSF yönetimi, Basın Konseyi'nin dün yaptığı 'TMSF Medya patronu gibi davranamaz şeklindeki açıklamasına bugün yanıt verdi.

İşte o yanıt :

Basın Konseyi tarafından yapılan açıklama mesnetsiz ve gerçekleri yansıtmadığından kamuoyunu bilgilendirme zorunluluğu hasıl olmuştur;

Batık Banka Patronlarının malvarlıkları olan medya gruplarına el koyan TMSF’yi “basın özgürlüğüne karşı tavır ve medyayı yeniden dizayn etme çabası içinde” gösteren açıklama üzüntüyle karşılanmıştır.

TMSF’nin halkın alacaklarının tahsili noktasında elde ettiği başarıları görmezden gelip Batık Bankalardan tahsil amacıyla yürütülen çalışmaları farklı siyasi temellere dayandırmaya çalışan açıklama, amme alacağını tahsil noktasında gayret gösteren kurum yönetimi ve çalışanlarını derinden yaralamıştır.

Kurumumuzun medya şirketlerini devralması hukuksal bir zorunluluktan kaynaklanmıştır, Medya kuruluşlarındaki yayın politikalarına müdahale etmeden en kısa sürede en yüksek bedellerle satışını sağlaması iddiaların mesnetsiz olduğunu göstermektedir. Fonun amacı, yönetimindeki şirketlerin ve varlıkların en yüksek değerden ve az külfetle satışlarını gerçekleştirerek alacağını tahsil etmektir.

Bilindiği gibi Fon, yönetimini devraldığı Medya Gruplarının başına mesleki yeterliliği olan, medya sektöründe deneyimli kişilere getirmiş, diğer editoryal değişiklikler Medya Grup başkanlarının tasarrufuyla gerçekleşmiştir. Fonun, ayrı bir tüzel kişilik olarak faaliyetini devam ettiren bu şirketlerde önceliği, şirketlerin iyi yönetilmesi ve en kısa sürede satışının yapılarak kamu alacağının tahsilidir.

Açıklamada bahsi geçen Fon tarafından devir alınan Digiturk’ün tüzel kişiliği, Fondan ayrı ve bağımsız bir şekilde devam etmektedir. Kurumumuzun Digiturk’ün çalışma ve işletme politikasına herhangi bir müdahalesi söz konusu değildir. Şirketin profesyonel yönetim kadrosu bu süreçte görevine devam etmekte olup, kanallar arası bir ayrımcılık yapması söz konusu değildir.

TMSF bu güne kadar ki faaliyetlerinde şeffaf davranmaya dikkat etmiş ve kendisine kanunla verilen kamu alacağı tahsil görevini en iyi şekilde yerine getirme gayretinde olmuştur. Bu görev ve gayret bundan sonra da devam edecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.