4 Aralık 2023 Pazartesi / 22 CemaziyelEvvel 1445

TTB’nin 'Gezi' suskunluğu

Emniyet, Gezi eylemlerinde 12 kişinin biber gazı fişeğiyle kör olduğu yönünde rapor hazırlayan TTB’den soruşturma için isimleri istedi. İl ve sayıları veren TTB isimleri vermeyince Emniyet soruşturması 3 kişiyle sınırlı kaldı.

Tahir Alperen / Ankara16 Eylül 2013 Pazartesi 07:00 - Güncelleme:
TTB’nin 'Gezi' suskunluğu

GEZİ Parkı olayları sırasında 12 kişinin gözünü kaybettiği yönünde rapor hazırlayan ve kamuoyuna duyuran Türk Tabipler Birliği’ne (TTB) bir yazı yazan Emniyet Genel Müdürlüğü ilginç bir cevap aldı. Konuyla ilgili soruşturma başlatmak için isim listesini isteyen Emniyet’e TTB tarafından gönderilen cevabi yazıda, “Bilgiler anonim. Elimizde olsaydı bile vermezdik” denildi. 

9 kişinin ismine ulaşılamadı

Emniyet (EGM) basında çıkan “Gezi olaylarında polis müdahalesi sonucu12 kişi gözünü kaybetti” şeklindeki haberler üzerine konuyu incelemeye aldı. TTB yetkilileri ile irtibata geçen EGM, gözünü kaybettiği ileri sürülen şahıslara ilişkin bilgi talep etti. EGM söz konusu talep öncesi yaptığı araştırmalarda çıkan olaylarda 3 kişinin gözünü kaybettiği saptadı, 9 kişinin ismine ise ulaşılamadı.

Arındırılmış anonim bilgiler

Emniyetin talebi üzerine TTB’nin yazdığı cevapta, “Birliğimize iletilen bilgilere göre 6 kişi İstanbul’da, 4 kişi Ankara’da 1 kişi de Antalya’da gözünü kaybetmiştir. Birliğimize iletilen bilgiler büyük oranda kişisel bilgilerden arındırılmış anonim bilgilerdir. Hastaların kişisel bilgilerine ilişkin bilgiler birliğimiz kayıtlarında olsaydı bile, özel hayatın gizliliğine ilişkin uluslararası düzenlemeler uyarınca paylaşılması mümkün olmazdı” denidi.Soruşturma bu nedenle 3 kişiyle sınırlı kaldı.