18 Mayıs 2021 Salı / 6 Sevval 1442
Gece modu

Türk jetleri Suriye'de DAEŞ, K.Irak'ta PKK hedeflerini vurdu

Diyarbakır'dan kalkan Türk jetleri Türk savaş uçakları Suriye'deki DAEŞ hedeflerini 2. kez vuruyor. Türk jetleri ayrıca Kuzey Irak'taki PKK hedeflerini vurdu...

24 Temmuz 2015 Cuma 07:00 - Güncelleme: 25 Temmuz 2015 Cumartesi 13:38

Diyarbakır'da kalkış yapan ve yaklaşık 20'e yakın F16 savaş uçağı DAEŞ ve PKK mevzilerine bomba yağdırdığı bildirildi.

İlk bilgilere göre 20'yi aşkın F-16 uçağı, saatler 23.00'e yaklaşırken sınır ötesindeki bazı hedeflere havalandı.

Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'nden havalanan Türk F-16'ları, DAEŞ'e ve K.Irak'ta PKK kamplarına operasyon yaptı.

Kuzey Irak'ta PKK'ya ait 5 büyük kampının vurulduğu belirtiliyor. K. Irak'ta Zap bölgesiyle yine ZAP'ın doğusundaki Avaşin, Metina, Basyan, Kandil, Amediye'nin çevresi ve Hınerek bölgesine bomba yağdırıldı.

BAŞBAKANLIK'TAN AÇIKLAMA

Suriye'nin kuzeyindeki DAEŞ terör örgütü ile Irak'ın kuzeyindeki PKK terör örgütüne ait hedeflerin etkili olarak vurulduğu bildirildi.

Başbakanlık Koordinasyon Merkezinden yapılan açıklamada, ülkenin ve milletin güvenliği ve huzuru için başlatılan operasyonların devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, 23 Temmuz'da gerçekleştirilen Güvenlik Toplantısı'nda alınan kararlar çerçevesinde yürütülen operasyonlarda gelinen durum ve bundan sonraki sürecin bugün saat 02.20'de Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında tekrarlanan Güvenlik Toplantısı'nda ele alındığı hatırlatıldı.

- "İlave tedbirler kararlaştırıldı"-

Toplantıda operasyonları yürütmekte olan birimlerin Başbakan Davutoğlu'na gelinen aşama ve sürecin bundan sonraki safahatına ilişkin brifing verdiği kaydedilen açıklamada, "Terörle mücadelede alınacak ilave tedbirler kararlaştırılmış, ilgili kurumlara gerekli talimatlar verilmiştir" ifadesi kullanıldı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin güvenliğini, güvenlik güçleri ile sivil vatandaşlarının huzur ve emniyetini tehdit eden DAEŞ, PKK ve DHKP-C terör örgütlerine yönelik operasyonların yurtiçi ve sınır ötesi olarak sürdürüldüğü belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Gece boyu devam eden ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından Suriye'deki DAEŞ terör örgütü ile Kuzey Irak'taki PKK terör örgütü hedeflerine dönük icra edilen harekat Türk Silahlı Kuvvetleri'nin milli imkan ve kabiliyetleri ile gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede 24 Temmuz'da Suriye'nin kuzeyindeki DAEŞ terör örgütü ile Irak'ın kuzeyindeki PKK terör örgütüne ait hedefler etkili olarak vurulmuştur. Hava harekatında Irak'ın kuzeyinde PKK terör örgütünün kullandığı Zap, Metina, Gara, Avaşin-Basyan, Sinath Haftanin, Hakurk ve Kandil'deki sığınak, barınak, depo, lojistik nokta ve barınma alanları ile mağaralar, modern ve klasik mühimmat ile vurulmuştur. Ayrıca, icra edilen hava harekatı ile eş zamanlı olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait ateş destek vasıtaları ile Suriye'nin kuzeyindeki DAEŞ terör örgütüne ait hedefler ve Irak'ın kuzeyindeki PKK terör örgütüne ait hedefler ateş altına alınmıştır. Uluslararası hukuk çerçevesinde milli egemenliğimizi korumaya dönük meşru adımlarımıza ilişkin olarak sınır ötesi harekatla ilgili başta Birleşmiş Milletler ve NATO olmak üzere uluslararası kuruluşlar ile dost ve müttefik ülkeler nezdinde Dışişleri Bakanlığımız aracılığı ile gerekli girişimler ve bilgilendirmeler yapılmıştır."

-"320 kişi gözaltına alındı"-

Operasyonun yurtiçinde de Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü birimlerince yürütüldüğü bildirilen açıklamada, "Devam eden soruşturmalar çerçevesinde; 24 Temmuz itibarıyla DAEŞ terör örgütü, PKK terör örgütü ve iltisaklı yapılanmalar ile diğer marjinal sol örgütlere karşı yapılan çalışmalarda, terör örgütlerinin talimatları doğrultusunda kamu düzenini tehdit eden faaliyetlerde bulunan, vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize karşı silahlı eylem gerçekleştiren ve eylem hazırlığı içinde olduğu değerlendirilen çok sayıda kişiye yönelik eş zamanlı olarak 22 ilde operasyon yapılmıştır. Bu kapsamda şu ana kadar terör örgütlerine mensup toplam 320 kişi gözaltına alınmıştır" değerlendirmesinde bulunuldu.

Gözaltına alınanlar hakkında adli sürecin devam ettiği belirtilirken, Türkiye Cumhuriyeti devletinin tüm imkanları ve kurumları ile milletin huzur ve güvenliğini temin etmek için her türlü adımı atmakta kararlı olduğu da vurgulandı.

Açıklamada, yurtiçi ve yurtdışından kaynaklanan terör tehditlerine yönelik mücadelenin ayrım yapılmaksızın süreceği, operasyonun safahatına ilişkin bilgilendirmelerin de devam edeceği bildirildi.

***

KUZEY IRAK YÖNETİMİ HABERDAR

Öte yandan, Irak Kürdistan Bölgesel yöneticileri de Türk askerinin PKK kamplarını yaptığı operasyonu doğruladı. Türk jetlerinin PKK kamplarını vurduğu ilk olarak Kuzey Irak'taki yerel kaynaklar tarafından duyuruldu.

İNCİRLİK'TEN 3 SAVAŞ UÇAĞI KALKTI

Adana'da bulunan İncirlik Üssü'nden bu gece saatlerinde 3 adet F-16 savaş uçağının kalktığı bildirildi.

Hava operasyonuna katılan bazı jetlerin de üsse döndüğü bilgisine ulaşıldı.

DAEŞ'E 2. DALGA OPERASYON

DAEŞ militanlarının,  Kilis'in Erbeyli ilçesinde bir astsubayı şehit etmesinin ardından, Suriye'deki DAEŞ mevzilerine yeni bir hava operasyonu daha başlatıldı.

İlk bilgilere göre Türk F-16'ları, saatler 23.00'e yaklaşırken Suriye'deki DAEŞ hedeflerine havalandı.

Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'nden havalanan Türk F-16'ları Suriye'deki IŞİD hedeflerini vuruyor. İstihbarat raporlarıyla belirlenen DAEŞ  hedefleri, F-16'lar tarafından bombalandı.

Bir önceki operasyondan farklı olarak bu kez Suriye hava sahasına girildiği belirtiliyor

Moderatör Gece yayınına katılan 24 TV muhabiri  Oğuz Şahin yaptığı açıklamada konuya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı; Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan saat 22:30 sularında kalkan Türk Jetleri Suriye hava sahasını ihlal ederek DAEŞ hedeflerini tek tek vurdu. Silahlı kuvvetler sınır boyunca teyakkuz halinde. 

*