28 Eylül 2021 Salı / 21 Safer 1443

Türk medyasında bir ilk... 24 TV çatışmaların yaşandığı Pençşir'e girdi

Türk televizyonlarında ilk kez 24 ekibi, Afganistan'da çatışmaların yaşandığı son bölge olan Pençşir Vadisi'ne gitti. Pençşir'deki son durumu 24'e anlatan Taliban yetkilisi, 'Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istiyoruz. Türkiye Müslüman bir ülke ve Afganistan'la tarihi bir dostluğu var' dedi.

12 Eylül 2021 Pazar 11:27 - Güncelleme: 12 Eylül 2021 Pazar 14:24

Yaklaşık 170 bin nüfuslu bölgenin büyük bölümü Taciklerden oluşan Pençşir'de direnişçiler ve Taliban arasında çatışmalar yaşanmış yaklaşık bir hafta süren çatışmanın sonunda Taliban Pençşir vilayetini kontrolüne aldığını duyurmuştu.

Afganistan'daki son gelişmeleri yakından takip eden muhabir Adem Hançer ve kameraman Uğur Tüney'den oluşan 24 ekibi, başkent Kabil'e 3 saat uzaklıkta bulunan Pençşir'e girdi.

Bütün dünyanın gözünü çevirdiği Pençşir'in giriş kapısından ilk detaylı görüntüleri 24 almayı başardı.

Çok sayıda güvenlik noktasından geçtiklerini ifade eden 24 muhabiri Adem Hançer, Taliban'ın burada hakimiyeti tamamen sağladığını, giriş-çıkışları kontrol altına aldığını aktardı.

Pençşir'in dağlarında birkaç noktada çatışmaların devam ettiğini belirten Hançer, "Pençşir'in yüzde 99'u Taliban'ın kontrolüne geçti" dedi.

24 ekranlarına yansıyan görüntülerde Ahmet Mesud'un yol boyunca yırtılan posterleri ise dikkat çekti.

Taliban'ın bölgedeki yetkilileri son durumu 24'e anlattı. Taliban Yerel Yöneticisi Kerimullah Vasık, "Pençşir'in tamamı elimize geçti. Karşı gruptan hiç kimse kalmadı. Hepsi bizim kontrolümüzde. Arabalar gidip geliyor. Hayat normale dönmeye başladı. Pençşir'de yaşayanlar bizimle bir problem yaşamıyorlar" dedi.

Tüm dünya ile iyi ilişkiler kurmak istediklerini ifade eden Vasık, "Türkiye ile de iyi ilişkiler kurmak istiyoruz. Türkiye Müslüman bir ülke ve Afganistan'la tarihi bir dostluğu var. Kültürel anlamda da dostlukları devam ediyor. İnsani yardımların Afganistan'a ulaştırılmasını umut ediyoruz" dedi.

Afganistan'dan saat 13:00'teki 24 TV Haftasonu Gün Ortası haber bültenine bağlanan Muhabir Adem Hançer, "Günlerdir Pençşir'e ulaşmak için çabalıyorduk. Hemen hemen her gün Kabil merkezinden yaklaşık 3,5 saatlik uzaklıkta olan Pençşir'e gidip geldik. Bazı sorunlar yaşadık. Bunların başında hem güvenlik kontrolleri geliyordu hem de Pençşir vadisine girdikten sonra telefonlar çekmiyordu. Bölgede bazı noktalarda çatışmaların yaşandığını biliyorduk. Ancak dün ilk defa kameraman arkadaşım Uğur Tüney ile birlikte ilk defa Pençşir vadisinin tam ortasına kadar gitmeyi başardık." dedi.