04 Mart 2021 Perşembe / 20 Recep 1442
Gece modu

Türkiye'den Filistin'in intifasına tam destek!

Eminönü Yeni Cami önünde toplanan bir grup, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etti.

25 Temmuz 2014 Cuma 07:00 - Güncelleme: 25 Temmuz 2014 Cuma 15:40

Eminönü Yeni Cami önünde toplanan bir grup, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etti.

İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası, Özgür Yazarlar Birliği ve Toplumsal Dayanışma Kültür, Eğitim ve Sosyal Araştırma Derneği üyeleri, "İsrail'in kalkanı Kürecik'teki NATO radarı sökülsün, yıllık 5 milyar dolarlık ticaret kesilsin" yazılı pankart açtı.

Gruptakiler, "Filistin direnişine devam", "Kalkan sökülsün, ticaret kesilsin", "Filistin halkı yalnız değildir" ve "Filistin'e özgürlük, İsrail'e boykot" sloganları attı.

Protestocu grup adına açıklama yapan Filistin Halkıyla Dayanışma Ağı temsilcisi Selim Sezer, İsrail'in Gazze'ye 15 gündür havadan ve karadan yaptığı saldırılarda şehit olanların sayısının 600'e ulaştığını ve binlerce yaralı bulunduğunu söyledi.

Sezer, "İsrail, gözü dönmüş bir şekilde saldırıyor. Örneğin daha dün El-Aksa hastanesine tanklarla defalarca saldırarak 4 kişiyi öldürdüler. 15-20 kişinin bir arada yaşadığı ailelerin tüm fertlerinin ve 4-5 aylık bebeklerin hayatını kaybettiğine dair haberler okuyoruz" diye konuştu.

İsrail'in, bu cesareti sahip olduğu uluslararası destekten bulduğunu, emperyalist devletlerin ilk günden beri söz birliği etmişçesine İsrail'in savunma hakkından bahsettiğini aktaran Sezer, bir kişinin bile ölümüne neden olmayan roketlerden dolayı İsrail'in yüzlerce kişiyi öldürmesinin meşru gösterildiğini vurguladı.

Sezer, "Bugün İsrail'in işgaline karşı, zulmüne karşı Gazze halkıyla gerçek anlamda dayanışma sergilemek için İsrail ile tüm ilişkilerin kesilmesi gerekiyor" dedi.

Malatya Kürecik'teki radar üssünden de bahseden Sezer, bu radarın NATO ülkelerini esasen İran'a karşı korumak için kurulduğunu, ancak sistemin elde ettiği verileri doğrudan İsrail askeri birimlerine yönlendirdiğini iddia etti.

Açıklamanın ardından bir süre İsrail aleyhine slogan atan grup, daha sonra dağıldı.

VAN'DAN DESTEK

Van Müslüman Kardeşlerle Dayanışma İnisiyatifi, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını protesto etti. Cuma namazı sonrası İskele caddesindeki Hz. Ömer camisinin avlusunda toplanarak tekbir getiren inisiyatif üyeleri ve vatandaşlar, "Kahrolsun İsrail", "Müslüman uyuma kardeşine sahip çık" sloganları attı. İsrail'in saldırıları sonucu hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılınmasının ardından inisiyatif adına açıklama yapan Levent Dalgın, ırkçı ve terörist İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarında Müslümanlara yönelik katliamlarına devam ettiğini bildirdi.

Dünya Kudüs Günü'nde, insanlıktan nasibini almayan siyonistlerce haftalardır devam eden kara harekatında 800'ü aşkın insanın şehit edildiğini, 500 insanın yaralandığını belirten Dalgın, şöyle dedi: "Ortadoğu'daki fitnenin ve çatışmaların asıl nedeni İsrail'dir. Eğer İsrail olmasaydı savaşlar, ayrılıklar ve işgaller olmayacaktı. İsrail ve Amerika bu hakikati gizleyebilmek için Filistin davasını unutturmak ve etkisizleştirmek istiyor. Dünya Müslümanlarının en büyük görevi, Filistin'i siyonist İsrail'in işgalinden kurtarmaktır. Şer ve fitnenin kökü İsrail ortadan kaldırılmalıdır. Kudüs özgürleşmeden İsrail özgürleşmez."

Müslümanların birlik ve dayanışmasının sağlanması gerektiğini, bu çağrılarının batılı güçlerin çıkarlarını bozmak için olduğunu aktaran Dalgın, Amerika ve İsrail'in komploları karşısında uyanık olunması gerektiğini kaydetti. Açıklamanın ardından dua okundu.

KARAMAN'DAN DESTEK

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, cuma namazı sonrası Karaman'da protesto edildi. Karaman Sivil Toplum Kuruluşları Platformunca, Aktekke Kent Meydanı'nda düzenlenen protestoda vatandaşlar, "Kahrolsun İsrail", "İsrail Gazze'den defol" sloganları attı. Memur-Sen İl Temsilcisi Yunus Özdemir, yaptığı açıklamada, İslam coğrafyasının kan ağladığını söyledi. Filistin'de, İsrail zulmünün bütün vahşetiyle devam ettiğini ifade eden Özdemir, şunları kaydetti:

"Filistin halkı bu drama, İslam ümmetinin bu sessizliğine dayanamayarak ayağa kalktı ve dün akşamdan beri artık bütün ümmetin kendilerine destek vermesi çağrısında bulundu. Onun için biz burada onlar için dua etmek ve gıyabi cenaze namazı kılmak için toplandık. Bizler karınca misali ateşe su taşımak için buradayız. Dua edeceğiz. Dualarımız onlarla." Daha sonra Fetih suresi okunarak, Gazze için dua edildi. Ardından, saldırılarda hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı.