03 Mart 2021 Çarşamba / 19 Recep 1442
Gece modu

Türkiye'yi karış karış dolaşıp 'kalaycılık' yapıyorlar

İstanbul'dan yola çıkıp, Türkiye'yi dolaşarak, bakır kapları kalaylayan Hakan Kıymaz ve Yaşar Okan ustalar, Batman'ın Gercüş ilçesine geldi. Teknolojinin gelişmesiyle işlerinin zorlaştığını anlattı.

DHA24 Eylül 2020 Perşembe 09:34 - Güncelleme: 24 Eylül 2020 Perşembe 09:34

İstanbul'da yaşayan, çeyrek asırdır kalaycılık yapan ve bir süre önce yola çıkan Hakan Kıymaz ile Yaşar Okan, Türkiye'yi karış karış gezip, bakır kapları kalaylamaya başladı. Kendilerini 'gezici kalaycılar' olarak tanıtan Kıymaz ve Okan, Türkiye'deki gezileri kapsamında Batman'ın Gercüş ilçesine geldi. Burada birçok köyü gezerek, bakır kapları kalaylayan ustalardan Kıymaz, mesleğin son temsilcileri arasında bulunduklarını, bu iş sayesinde geçimlerini sağladıklarını söyledi.

Dedelerinden öğrendikleri kalaycılığı Türkiye'yi gezerek, yaşattıklarını söyleyen Hakan Kıymaz, "Bakır eşyaların temizliğini yapıyoruz. Şu an tam sezonu. Bu mesleği yaklaşık 25 senedir Yaşar Okan ile birlikte yapıyoruz. Dedelerimizden kalma mesleği sürdürüyoruz. Baba ve dede mesleği olduğu için zor olsa da yapıyoruz. Bu meslekten ekmeğimizi kazınıyoruz. Kimseye muhtaç olmadan ailemizi geçindiriyoruz. Şükürler olsun ki dedelerimiz ve babalarımız bize bu mesleği bıraktı. Teknolojinin ilerlemesiyle işlerimiz daha da zorlaştı ama gittiğimiz her ilçe ve köylerde bu bakır kapları bulabiliyoruz. İnsanlar kalaycı arıyor, bulamıyor. Biz de buralara geldiğimiz zaman tesadüfen kaplarını getirip, burada yaptırıyorlar" diye konuştu.