22 Nisan 2021 Perşembe / 10 Ramazan 1442
Gece modu

Üç aylarda oruç tutmanın faziletleri nelerdir?

İçinde bin aydan hayırlı, bin yıl yapılacak ibadetlerden daha çok sevap kazandıran günlerin bulunduğu üç aylar Müslüman alemi için oldukça önem teşkil ediyor. Üç aylar, Recep ayı ile başlayacak ardından Regaip Kandili idrak edilecek. Üç aylarda Müslümanlara Kur'an-ı Kerim okuma, oruç tutma ve sadaka verme gibi nafile ibadetlere yönelmeleri daha çok tavsiye edilir. Üç aylar hakkında merak edilenlerin tümüne haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz.

08 Şubat 2021 Pazartesi 13:34 - Güncelleme: 08 Şubat 2021 Pazartesi 13:34

İslam alemi için önemi büyük olan üç aylar başladı. Üç aylar, Recep ayı ile başlayacak ardından Regaip Kandili idrak edilecek. Regaip, Miraç ve Berat kandilleri ile Kadir Gecesi'ni de içinde barındıran üç aylar 2020 yılında 25 Şubat'ta başlayacak. Üç aylarda Müslümanlara Kur'an-ı Kerim okuma, oruç tutma ve sadaka verme gibi nafile ibadetlere yönelmeleri daha çok tavsiye edilir. Üç ayların değerini ifade eden önemli özellik ise beş mübarek kandil gecesinden dördünün bu aylar içinde olmasıdır. Üç aylar hakkında merak edilenlerin tümüne haberimizin detaylarından ulaşabilirsiniz. İşte tüm detaylar..

ÜÇ AYLARDA HANGİ GÜNLER ORUÇ TUTULUR­?

Diyanet İşleri Başkanlığı, üç aylarda oruç tutma konusunda bazı bilgiler verdi. İşte o bilgiler;

"Halk arasında üç aylar diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylardır. Nitekim Hz. Peygamber, Recep ayı girdiğinde “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diye dua etmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259). Ramazan ayında oruç tutmak farzdır (Bakara, 2/184-185).

Recep ve Şaban aylarında ise; Hz. Peygamberin (s.a.s.) diğer aylara oranla daha fazla nafile oruç tuttuğu, ancak Ramazan’ın dışında hiçbir ayın tamamını oruçlu geçirmediği hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79). Bu itibarla, Recep ve Şaban aylarının aralıksız olarak oruçlu geçirilmesinin dinî bir dayanağı yoktur. Kişi, sağlığı müsait olup güç yetirdiği takdirde bu aylarda dilediği kadar nafile oruç tutabilir."