16 Ekim 2021 Cumartesi / 10 RebiülEvvel 1443

UMHD'den Dünya Mülteciler Günü'ne özel konser

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü'ne özel bir konser düzenleyecek. Mültecilerin vatan hasretini azaltmayı ve konu hakkındaki farkındalığı artırmayı amaçlayan konser, 'Müzik, herkesin paylaştığı vatan' mottosuyla gerçekleşecek.

17 Haziran 2021 Perşembe 20:28 - Güncelleme: 17 Haziran 2021 Perşembe 20:28

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile 20 Haziran 2021 Pazar 21.00'de Dünya Mülteciler Günü Konseri düzenleyecek. Konser, İstanbul Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.

Mülteci TV'nin YouTube hesabından canlı yayınlanacak olan konserde Suriye'den Malik Noor, Alaa & Baidaa Alkhatib, İran'dan Danial Ajdari, Kongo'dan Enzo Ikah, Makedonya'dan Mesut Kurtis, Küba'dan Keily Fidel, Kanada'dan Sarah Atkinson sahne alacak.

Müzik Yönetmenliğini Murat Polat'ın üstleneceği konserde Taner Yüncüoğlu, Umut Mürare, Aykut Kuşkaya, Eşref Ziya, Grup Genç, Kemal Faruk, Mehmet Ali Aslan, Resul Aydemir, Tayfun Ayaz ve Hicret Nida Bulut da yer alacak.

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü'nde mültecilerin vatan hasretini azaltmayı ve konu hakkındaki farkındalığı artırmayı amaçlayan konser, "Müzik, herkesin paylaştığı vatan" mottosuyla düzenlenecek.

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Müzik, herkesin paylaştığı vatan.

20 Haziran günü 2001 yılından bu yana tüm Dünya'daki mültecilerin yaşadığı sorunlarla ilgili farkındalığı artırmak için Dünya Mülteciler Günü olarak çok çeşitli etkinliklerle anılmakta.

UNHCR verilerine göre 2020 yılı ortası itibarı ile tam 80 milyon insan zorla yerinden edilmiştir. Bunların 26 milyonu mülteci olmuş, 45.7 milyonu kendi vatanında yerinden edilmiş, geri kalanı ise sığınmacı olmuştur. Son 20 yılda yerinden edilen insan sayısı iki katına çıkmıştır.

Türkiye 2014 yılından bu yana Dünya'da en fazla koruma ihtiyacı olan insana kucak açan ülke olmuştur. Yaşanan Suriye krizinin bu durumda büyük payı bulunmaktadır.

En temel insani ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorluk çeken bu insanlar bir yandan da önceki hayatlarından miras kalan yaşam alışkanlıklarını sürdürmenin yollarını arıyorlar. Barınma, sağlık, güvenlik, çalışma sorunları ile boğuşan mülteciler öte yandan da eğitimleri, yetenekleri ile edindikleri sanat tecrübesini de yeni vatanlarında ortaya koymanın yollarını arıyorlar. Bu konuda ortaya koyabildikleri ürünleri hem vatan hasretlerini bir miktar da olsa dindiriyor hem de dertleri, sorunlarını tüm Dünya'ya anlatmanın etkili bir yolu olabiliyor.

2013 yılında kurulan Uluslararası Mülteci Hakları Derneği (UMHD) o günden bu yana proaktif bir anlayışla mülteciliğe sebep olan sorunları engellemeyi birincil hedef almakla birlikte bugüne kadar 8000'in üzerinde hukuki yardım ve danışmanlık, 7500'ün üzerinde sosyal yardım ve 5000'e yakın eğitim hizmeti vermiştir.

UMHD 20 Haziran 2020 Dünya Mülteciler Gününde organize ettiği konser ile ülkemizde misafir olan sanatçılar ile sanatçılarımızı aynı sahneye çıkarmış, bir akşam da olsa kendi şarkıları ile müzikseverlere seslenmelerine, sanatlarını icra etmelerine fırsat sağlamış böylelikle mültecilik kavramına farkındalığı artırmaya çalışmıştır.

Bu yıl da 20 Haziran Dünya Mülteciler gününde yine bir konser ile mültecilerin vatan hasretini azaltmaya, konu hakkında farkındalığı arttırmaya gayret göstereceğiz. Zira müzik, herkesin paylaştığı sınırları olmayan bir vatandır. Bu yıl konserde Suriye'den Malik Noor, Alaa & Baidaa Alkhatib, İran'dan Danial Ajdari, Kongo'dan Enzo Ikah, Makedonya'dan Mesut Kurtis, Küba'dan Keily Fidel, Kanada'dan Sarah Atkinson katılıyor. Onlarla aynı sahneyi paylaşacak sanatçılarımız ise Taner Yüncüoğlu, Umut Mürare, Aykut Kuşkaya, Eşref Ziya, Grup Genç, Kemal Faruk, Mehmet Ali Aslan, Resul Aydemir, Tayfun Ayaz, Hicret Nida Bulut olacak. Konserin müzik yönetmenliğini ise Murat Polat yapacak.

Her bir misafir sanatçının ayrı bir hikayesi, bir yaşam yolculuğu var. Bu yolculuk kimi zaman zorlu engelleri aşmayı gerektirirken, kimi zaman sıcacık karşılaşmalara sahne olmuş. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile T.C. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen konsere tüm basın mensubu arkadaşlarımızı davet ediyoruz."