16 Mayıs 2021 Pazar / 4 Sevval 1442
Gece modu

YKS üniversite tercih dönemi başladı! Üniversite tercihleri nasıl yapılır, YÖK Atlas tercih robotu nasıl kullanılır?

YKS üniversite tercih dönemi başladı. Tercih döneminin başlaması ile birlilte üniversite tercihleri nasıl yapılır? sorusunun yanıtı tüm öğrenciler ve veliler tarafından araştırılmaya başlandı. En doğru tercihi yapmak isteyen öğreciler ve veliler bu konu hakkında yoğun bir şekilde araştırma yapıyorlar. YKS tercihleri 23 Temmuz - 29 Temmuz tarihleri arasında yapılabilecek. Adaylar, 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna tercih süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebilecekler. Üniversite tercihlerinin nasıl yapılacağına dair tüm detaylara haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz. İşte tüm merak edilenler...

23 Temmuz 2019 Salı 10:08 - Güncelleme: 23 Temmuz 2019 Salı 10:08
Büyük bir heyecanla beklenen  YKS üniversite tercih dönemi başladı. Üniversite tercihleri nasıl yapılır?  sorusunun yanıtı merak ediliyor. En doğru tercihi yapmak isteyen öğrenciler ve veliler tercihler hakkında yoğun bir araştırma yapıyorlar.   Adaylar tercihlerini, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile tercih süresi içinde ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklar ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayabilecekler. YKS üniversite tercihleri hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık... 
 
YKS ÜNİVERSİTE TERCİH DÖNEMİ BAŞLADI!
YKS üniversite tercih dönemi bugün başladı. YKS üniversite tercih dönemi 29 Temmuz'a kadar devam edecek. 
 
ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NASIL YAPILIR? 
Adaylar puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyeceklerdir. Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını tercih sırasına göre yazacaklardır. Adayların, yükseköğretim programları arasından tercih yapmaya başlamadan önce, bu Kılavuzdaki tabloların hangilerindeki programlardan tercih yapma haklarının bulunduğunu belirlemeleri gerekir. 
 
Tablo 3'te yer alan ön lisans programlarını, 2019-TYT’de 150 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasında gösterebileceklerdir.
 
Tablo 4'teki yükseköğretim programlarını, 2019-AYT/YDT’de ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar tercihleri arasında gösterebileceklerdir. 
 

 
 
Yukarıdaki açıklamalara göre her adayın, girmek istediği programları Tablo-3 veya Tablo-4'ten bularak tercih sırasına koyması gerekir. Tercih sırası önemlidir. Tercih yanlışlıklarından doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaya ait olacaktır. 
 
Tercih alanlarının tamamının doldurulması zorunlu değildir. Örneğin, bir aday tercih bildiriminde yalnızca dört programı göstermek istiyorsa ve bunlardan herhangi birine giremediği takdirde başka bir yerde okumak istemiyorsa, sadece bu dört programı yazabilecektir. 
 
2019-YKS sonuç bilgilerinde her adayın hesaplanan yerleştirme puanlarına ilişkin başarı sıraları yer alacaktır. 
 
 

 
YÖK ATLAS TERCİHLERE YARDIMCI OLACAK
YÖK Atlas, tercih işlemlerine başlayacak olan öğrencilerin en büyük yardımcısı olacak. 
 
YÖK ATLAS TERCİH ROBOTU NASIL KULLANILIR?
“Üniversite Seç” kutucuğuna üniversite ismi girerek, o üniversitedeki lisans programlarının listesini görebilirsiniz. Detayları görmek için programın üstüne tıklayabilirsiniz.
 
“Program Seç” kutucuğuna ilgi duyduğunuz programı (mesleği) girdiğinizde, bu isimli programların bulunduğu üniversiteleri görebilirsiniz. Detaylarını görmek istediğiniz program için üniversitesinin üzerini tıklayabilirsiniz.
 
YÖK’ün yayımladığı Atlas tercih robotu, ÖSYS ile öğrenci alan lisans programlarının, kontenjan, yerleşen sayısı, taban puan ve taban başarı sırası bilgilerine ulaşmada kolaylık sağlıyor.
 
Son 4 yılın taban başarı sıraları, puan türü değişen programların eski puan türündeki taban başarı sıraları, şehre, üniversite türüne, burs oranlarına, öğretim türüne göre arama yapma imkanı, aşağıdaki linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan “Puan Türü Seçin” alanını doldurduktan sonra kolayca görüntülenebilecek.