05 Mart 2021 Cuma / 21 Recep 1442
Gece modu

Ünlü sanatçı Murat Göğebakan hayatını kaybetti

Sevilen sanatçı Murat Göğebakan hayatını kaybetti.

31 Temmuz 2014 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 31 Temmuz 2014 Perşembe 09:42

Uzun süredir kanser tedavisi gören sanatçı Murat Göğebakan tedavi gördüğü yoğun bakım ünitesinde hayatını kaybetti.

Başbakan Erdoğan kendisi için 'Uzun Adam' şarkısını besteleyen sanatçı Göğebakan'ı evinde ziyaret etmiş, katıldığı mitinglerde Murat Göğebakan için dua istemişti.

GÖĞEBAKAN’IN DOKTORU: “LÖSEMİYE BAĞLI ANİ KALP DURMASI SONUCU HAYATINI KAYBETTİ”
 
Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Murat Göğebakan’ın doktoru, ünlü sanatçının lösemiye bağlı ani kalp durması nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.  
 
Murat Göğebakan’ın bir süredir tedavi gördüğü Medipol Üniversitesi Hastanesi’nden yazılı açıklama yapıldı. Prof. Dr. Hüseyin Öz tarafından yapılan yazılı açıklamada, “5 yıl önce lösemi teşhisi konulan Murat Göğebakan lösemi ve solunum yetmezliği sebebiyle 10 gündür hastanemizin yoğun bakım ünitesinde tedavi görmekteydi. Bu sabah saat 08.45’te lösemiye bağlı ani kalp durması sonucu hayatını kaybetmiştir” denildi.
 
MURAT GÖĞEBAKAN CUMARTESİ GÜNÜ DEFNEDİLECEK  

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden sanatçı Murat Göğebakan için yarın Fatih Camii’nde cenaze töreni düzenlenecek. Göğebakan, cumartesi günü ise memleketi Adana’da defnedilecek.  
 
Sanatçı Murat Göğebakan’ın hayatını kaybetmesinin ardından ailesi ve doktoru gazetecilere açıklama yaptı. Hastane Başhekimi Prof. Dr. Gazi Yiğit, ünlü sanatçının sabah saat 08.45’te hayatını kaybettiğini belirterek, “Hepimizin başı sağ olsun. kendisi 2009’dan itibaren lösemi tedavisi görüyordu. 21 Temmuz 2014 Pazartesi günü durumunun ağırlaşması üzerine hastanemize müracaat etti. Ciddi solunum sıkıntısı nedeniyle yoğun bakıma aldık. 10 gün boyunca kendisini yakından takip ettik. Ancak yaptığımız bütün müdahalelere rağmen kendisini kaybettik. Hepimizin başı sağ olsun” dedi.

“AY YÜZLÜMÜZÜ KAYBETTİK”
 
Murat Göğebakan’ın kardeşi Ferhat Göğebakan ise basın mensuplarına açıklama yaparken gözyaşlarını tutamadı. Kaybettiği abisinin arkasından hıçkıra hıçkıra ağlayan Ferhat Göğebakan, “25-26 günden beri buradayız. Bir şey yapamadık. Hocalarımız ellerinden geleni yaptılar ama ay yüzlümüzü kaybettik. Yarın akşam memleketi Adana’ya götüreceğim, abime son görevimi yerine getireceğim. Adana’da baba ocağına götürüp, cumartesi kara toprağa kendi elimde bırakıp, çıkacağım. Ay yüzlünüz size elveda etti” diye konuştu.
 
“YARIN FATİH CAMİİ’NDE CENAZE NAMAZI KILINACAK”
 
Ünlü sanatçının tedavisi sırasında hastanede yanında bulunan yakın arkadaşı Feridun Özdemir de Göğebakan’ın inançlı bir insan olduğunu belirterek, “Son günlerinde Rabbiyle muhabbet ede ede gitti. Sürekli onunla sohbet halindeydi. Bir ara kendine geldi, ‘Rabbinle muhabbet ediyor musunuz, bize dua ediyor musun’ dedim. Kaşlarıyla ‘evet’ dedi. Son iletişimimiz bu oldu. Tevekkülle aramızdan ayrıldı. Allah nasip ederse yarın cuma namazını müteakip Fatih Camii’nde bir cenaze namazı kılacağız., sevenleriyle buluşacağız. Akabinde ertesi gün Adana Yüreğir’de bir cenaze namazı kılınacak ve defnedilecek. Sevenlerinden tek isteğimiz bol bol dua etsinler” dedi.
 
Bir basın mensubunun, “Göğebakan’ın son bir isteği var mıydı?” sorusu üzerine ise Özdemir, “Son günlerinde Rabbiyle beraberdi. Dünyaya dair bir şey istemedi. Sürekli Rabbiyle sohbet halindeydi. Dünyalık hiçbir temennisi, talebi olmadı” diye karşılık verdi.
 
Başbakan Erdoğan’ın Ramazan ayında Murat Göğebakan’a bir ziyarette bulunduğunu belirten Özdemir, “Çok özel bir sohbet gerçekleştirdiler. Başbakanlığı, liderliği, dünyevi bir takım vasıfları bir tarafa insan olarak Rabbim kendisinden razı olsun. Merhamet dolu bir yüreğe sahip. Bu zaman dilimi içerisinde gerek ziyaretiyle, gerek muhabbetiyle, gerekse telefonda sürekli arayıp ilgilendi. Biz bir başbakan olarak değil, bir insan olarak, merhamet dolu bir yüreğe sahip olduğu için, bu güzel yüreği de yalnız bırakmadığı için çok çok teşekkür ediyorum. O hep ‘ben tarafım, kendisini çok seviyorum, Rabbim ondan razı olsun’ diye dua etti” dedi.
 
Özdemir, “Başbakan cenaze törenine katılacak mı?” sorusu üzerine de, “Başbakan’ın yoğun bir programı var. Dolayısıyla irtibatlaştık, katılabilirlerse kendileri katılacaklardır. Murat’ı çok seviyor” diye konuştu.
 
“’BENİ BIRAKMA’ DEDİĞİMDE, ‘GÖNÜL İSTİYOR AMA LÖSEMİ İSTEMİYOR’ DEMİŞTİ”
 
Oğlu Bülent Göğebakan ise “’Baba beni bırakma’ dediğimde, babam da ‘gönül istiyor ama lösemi istemiyor’ demişti bana. Allah mekanını cennet eylesin, başımız sağ olsun. Zaten sürekli yanındaydım” dedi.
 
Babasıyla aralarında fazla yaş farkı olmadığı için arkadaş gibi olduklarını söyleyen Bülent Göğebakan, “Her sabah futbol muhabbeti yapardık, futbolu çok severdi. Ülkesini çok severdi” şeklinde konuştu.

MURAT GÖĞEBAKAN KİMDİR?

Murat Göğebakan 9 Ekim 1968 tarihinde Adana'da dünyaya geldi. Anne ve babası Almanya'da çalıştığından dolayı Almanya-Türkiye arasında bir çocuukluk geçirmek zorunda kalan Murat Göğebakan ilk, orta ve lise öğrenimini Adana'da tamamladı. Daha sonra 1986 yılında Hacettepe Ankara Devlet konservaturarı'na giren Murat Göğebakan eğitimini tamamlamasının ardından Çukurova Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Murat Göğebakan bu yıllarda dergah eğitimi aldı, gitar dersleri verdi ve bar çalışmaları yaptı. 1995 yılına kadar Adana'da yaşayan Murat Göğebakan ilk evliliğini genç yaşlarda yaptı ve bu evlilikten Bülent isminde bir çocuğu oldu.

1995 yılının ardından İstanbul'a gelen Murat Göğebakan burada hayallerini gerçekleştirmek adına bir albüm çıkarmak için mücadele etti. Onlarca zorluğa rağmen Murat Göğebakan "Ben Sana Aşık Oldum" isimli albümünü çıkarmayı başardı ve büyük bir çıkış yapmayı başardı. Murat Göğebakan Kral Tv Müzik Ödülleri'nde "Yılın Şarkısı", "En İyi Söz", "En İyi Rock" ve "En İyi Çıkış Yapan" kategorilerinde aday gösterildi. "En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı" ödülünü kazandı.

Ardından Sindoma Müzik kuruldu. Murat Göğebakan bu şirketten 'Sen Rahatına Bak' 'Tek Suçum Seni Sevmekmiş' ve 'Merhaba' ismli albümlerini çıkardı. 2000 yılında Sema Bekmez ile evlenen Murat Göğebakan, 2002 yılında çıkardığı 'Ayyüzlüm' isimli albümüyle MÜYAP'ın En Çok Satan Albüm Ödüllerine layık görüldü. Ardından çıkardığı 'Yaralı' ve'Sana Olan Aşkım Şahit' isimli albümleriyle başarısını devam ettiren sanatçı, bu süre içerisinde 'Hasan'dan Olma Hatice'den Doğma Murat Göğebakan' isimli bir de kitap çıkardı. 2010 yılında kan kanserine yakalanan Murat Göğebakan, zaman içinde hastalığını yenmiş ve müzik hayatına devam etmiştir. 2010 yılında Aşıklar yolu adlı albümle istediği ilgiyi göremese de, 2012 Mart ayında çıkardığı Aşkın Gözyaşları adlı albümle sevenlerinin beğenisini kazanmayı hedeflemiştir. Albüm çıkış parçası ve klibi Vurgunum adlı parçaya çekilmiştir. Sevenleri ona 'Ağabey' diye hitap etmektedir. Murat Göğebakan kendisine Sevgi Adamı lakabını takmıştır ve öyle tanınır. Murat Göğebakan; Erkin Koray, Cem Karaca, Edip Akbayram, Barış Manço, Deep Purple ve Led Zeppelin gibi isimlerden etkilendiğini belirtmiştir.