08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

Vaşaklar dağdan köye indi

DENİZLİ'nin Acıpayam İlçesi'ne bağlı Yazır Beldesi'nde aç kalan 3 vaşak, dağdan inip insanların yanına kadar geldi. Vaşakları görenler, kısa bir şaşkınlığın ardından onları piliçle besledi.

DHA25 Aralık 2013 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 25 Aralık 2013 Çarşamba 14:27
Nesli tükenmekte olan vaşaklar, Denizli'de köye indi. Yazır Beldesi yakınındaki Kavşık Mevkii'nde ortaya çıkan 3 vaşak, yaylada arazilerine çit çekenlerin yanına geldi. İlk kez vaşak gören Mehmet Zengin, Veli Zengin, Hüsref Satmaz, Ramazan Sayman ve Erkan Olgun, kısa şaşkınlıktan sonra hayvanların kendilerine zarar vermeyeceğini anlayınca rahatladı. Vaşakların aç olduğunu fark eden belde sakinleri, yanlarındaki yiyeceklerden attı. Diğer yiyeceklerden çok piliz etini yiyen vaşakların cep telefonuyla fotoğraflarını çektiklerini söyleyen Erkan Olgun, olayı şöyle anlattı:

"Hayvanları ilk gördüğümüzde tedirgin olduk. Sonra yorgun ve aç olduklarını fark edince, yanımızda getirdiğimiz yiyeceklerden verdik. Bize saldırmaları ihtimaline karşı da onları beslerken tel örgünün dışında bekledik. Birbirleriyle oynadıktan sonra gözden kayboldular. Bu türü ilk kez yakından gördüm. Sonradan vaşak ve nesli tükenmekte olan hayvanlardan olduğunu öğrendik. İnsanlar, bu tür hayvanları avlamasın."