27 Şubat 2021 Cumartesi / 15 Recep 1442
Gece modu

Viyana'dan İstanbul'a Sultanlar Yolu'nda pedal çeviriyorlar

Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın, Viyana kuşatması öncesinde kullandığı güzergah, son yıllarda yürüyüş rotası olarak ilgi görüyor. İstanbul ile Viyana arasındaki 2 bin 100 kilometrelik Sultanlar Yolu, kültürel ve doğal zenginlikleriyle dikkati çekiyor.

AA30 Nisan 2018 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 30 Nisan 2018 Pazartesi 19:01

Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın Viyana kuşatması sırasında kullandığı güzergah, son yılların ilgi çeken yürüyüş rotaları arasına girmeye başladı. Avusturya'nın başkenti Viyana'dan başlayan 2 bin 100 kilometrelik Sultanlar Yolu rotası, İstanbul'da bitiyor.

Sultanlar Yolu, 2010 yılında Sufi Yolu Vakfı Başkanı Sedat Çakır'ın işaretlemeleriyle aktif hale geldi. 390 kilometrelik Edirne, Kırklareli ve İstanbul işaretlemesine Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği de katkı sağladı.

Viyana'dan yola çıkan bir gezgin, Avrupa ülkelerini geçtikten sonra Kapıkule Sınır Kapısı'ndan Sultanlar Yolu'nun Türkiye kısmına giriş yapıyor. Edirne'deki pek çok köyün içinden geçen rotada Trakya'nın güler yüzlü insanlarıyla tanışan gezginler, Edirne'nin tarihi ve kültürel alanlarını da gezme imkanı buluyor.

Kırklareli'ne giriş yapılan rotada yine gezginleri Trakya'nın misafirperver insanları karşılıyor. Gezginlere kimi yaptığı bazlamadan ikram ediyor kimi köy kahvesinde çay ısmarlıyor. Rota, İstanbul'da Süleymaniye Camisi'nde sona eriyor.

Sekiz yıldır yürüyenlerin tarihi koridordan geçmesine imkan tanıyan rota, özellikle Avrupalı turistlerce ilgi görüyor. Bazı turistlerin bisiklet yolu olarak da tescillenmesini istemesi üzerine bu talep için bölgede haritalandırma çalışmaları sürdürülüyor.

Rotayı kullananlar Türk misafirperverliğinden memnun

Sufi Yolu Vakfı Başkanı Sedat Çakır, rotanın Viyana kuşatmasında kullanılan güzergahtan oluştuğu için adının "Sultanlar Yolu" olduğunu söyledi.

Avrupa'dan pek çok insanın mart ve ekim ayları arasında bu rotayı yürüyerek kullandığını ifade eden Çakır, "Talep üzerine bu güzergahı bisiklet yolu olarak da hazırlıyoruz. Viyana-Belgrad arasını hazırladık. Belgrad-İstanbul arasını hazırlamak için şu anda Edirne'deyiz. Burada da Edirne Doğa Sporları Kulübü'yle birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yine Edirne Belediyesi ve Edirne Valiliği'yle de çalışmalarımız olacak." dedi.

9 ülkeden geçiyorlar

Viyana'dan başlayan rotayı takip edenlerin 9 ülkeyi geçtiğini anlatan Çakır, şu bilgileri verdi: