25 Haziran 2021 Cuma / 15 Zilkade 1442
Gece modu

Yaralamada ‘tahrik indirimi’ kavgası

Boşandığı eşine 13 kurşun sıkarak öldürmeye çalışan adamın yargılanması, yerel mahkeme ile Yargıtay arasında ‘indirim savaşı’na dönüştü. Yüksek Mahkeme, kararı 2 kere bozdu. Son duruşmanın ardından mağdur kadının avukatı 3. kez temyize gideceklerini söyledi.

ATAKAN ŞEN / İZMİR25 Ekim 2019 Cuma 07:00 - Güncelleme: 25 Ekim 2019 Cuma 07:00

Bilmeceye dönen hikaye İzmir’in Bayraklı’da yaşandı. Fatma Ö. (40) ile 17 yıllık eşi Erdal Ö. (48), 2014’de anlaşmalı olarak boşandı. Ancak tarafların eksik müracaatı nedeniyle karar kesinleşmedi. Daha sonra Fatma Ö., şiddet gördüğü gerekçesiyle Erdal Ö’den şikayetçi oldu. Devlet korumasına alınan kadın, sığınma evine yerleştirildi. 

KURŞUN YAĞDIRDI

Talihsiz kadın, velayetleri eski eşinde olan 3 çocuğunu görmek için 2015’de Erdal Ö’nün evine gitti. Evlatlarıyla vakit geçiren Fatma Ö, bir iki saat sonra sığınma evine dönmek üzere çocukları ile vedalaştı. Erdal Ö, Fatma Ö’ye apartmanın çıkışına kadar eşlik etti. İkili bahçede tartışmaya başladı. Ardından Erdal Ö. belindeki silahı çıkararak, talihsiz kadını 13 yerinden yaraladı. Fatma Ö. ağır yaralandı, fakat uzun süren tedavinin ardından hayata tutunmayı başardı. Erdal Ö. ise tutuklandı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Erdal Ö. hakkında ‘eşini kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile dava açıldı. 

YARGITAY BOZDU 

Yargılandığı mahkeme, ilk kararında ‘kasten yaralama’ suçundan tahrik ve iyi hal indirimi yaparak 7 yıl 10 ay ceza verdi. Kararın temyize götürülmesi sonrası Yargıtay, ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan ceza verilmesi gerekçesi ile kararı bozdu. Mahkeme ikinci yargılamada ‘Kasten adam öldürmeye teşebbüs’ suçundan haksız tahrik ve iyi hal indirimi ile 6 yıl 8 ay ceza verip ve tutuklu sanığın beraatine hükmetti. Yargıtay, haksız tahrik indiriminin fazla olduğunu belirterek, kararı ikinci kez bozdu. Sanık Erdal Ö. ise son sözünde, ‘’Bu olay, beni, yaptırmaya zorlanmış bir olay. 3 çocuğum var, onlara bakmakla yükümlüyüm. 21 yıllık devlet memuruyum. Bu dosyada asıl mağdur olan benim’’ dedi. Mahkeme heyeti, tahrik ve iyi hal indirimi uygulayarak,10 yıla hükmetti ve sanığın adli kontrol şartı ile serbest kalmasının devamına karar verdi. Fatma Ö’nün avukatı kararı temyize götürecekleri öğrenildi.