21 Mayıs 2022 Cumartesi / 20 Sevval 1443

Yarın itibarıyla başlıyor! İşte milyonları ilgilendiren yenilikler

Çalışma hayatından yargıya, ticaretten sağlığa pek çok düzenleme 2021'de hayata geçecek. İşte milyonlarca kişiyi ilgilendiren o yenilikler.

31 Aralık 2020 Perşembe 10:33 - Güncelleme:

Yeni yıl yenilikleri de beraberinde getirecek. Ticaretten yargıya, çalışma hayatından sağlığa, günlük hayatı yakından ilgilendiren uygulamalar yarın itibarıyla yürürlüğe girecek.

2 bin 825 lira olan yeni asgari ücret yarından itibaren uygulanacak.

ZAMLI MEMUR MAAŞLARI BELLİ OLUYOR

Memur ve emekliler de maaşlarını ocak ayından itibaren zamlı alacak. 6 aylık zam oranı 4 Ocak'ta belli olacak.

BURS VE ÖĞRENİM KREDİSİ

Yaklaşık 1,5 milyon öğrencinin burs ve öğrenim kredisi ocak ayında yüzde 18 zamlı olarak hesaplara yatırılacak. Lisans öğrencilerine 650, yüksek lisans öğrencilerine bin 300, doktora öğrencilerine bin 950 lira aylık ödeme yapılacak.

Yeni yılda e-ticarette vergi muafiyeti başlayacak. İş yeri olmayan, sanayi tipi makine kullanmadan evde imal ettiği ürünleri internetten satanlar yarından itibaren gelir vergisinden muaf tutulacak.

TRANS YAĞ YÜZDE 2'Yİ GEÇEMEYECEK

Yılbaşından itibaren bisküvi, çikolata ve cips gibi gıda ürünlerindeki trans yağ oranı yüzde 2'yi geçemeyecek. Uygulama, Türkiye'de Avrupa Birliği ülkelerinden 3 ay önce yani yarın devreye girecek.

TİCARİ ARAÇ SÜRÜCÜLERİNE PSİKOTEKNİK ZORUNLULUĞU

TRT Haber'in derlediği habere göre, sürücü kaynaklı trafik kazalarının önüne geçmek için psikoteknik belgesi artık zorunlu olacak. Psikoteknik raporu bulunmayan, toplu taşıma ve ticari yük taşımacılığı yapan sürücüler araç kullanamayacak.

Yeni yıl ile birlikte iyi hal düzenlemesi değişecek. Cezaevindeki hükümlülerin iyi hal değerlendirmeleri 6 ayda bir yapılacak. Gelişim puanı düşük olan hükümlüler, iyi halden yararlanamayacak.