07 Mart 2021 Pazar / 23 Recep 1442
Gece modu

AK Parti'nin İBB başkanı adayı Mevlüt Uysal oldu

AK Parti'nin İBB başkan adayı Başakşehir Belediyesi başkanı Mevlüt Uysal.

28 Eylül 2017 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 28 Eylül 2017 Perşembe 14:50
AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayının Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal olduğu açıklandı.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki açıklamada konuşan Kaya, "24 Eylül'de temayül oylaması yapıldı. Temayül de çıkan sonuç ve sayın cumhurbaşkanımızın da değerlendirmesiyle Mevlüt Uysal adayımızdır" dedi.

Başakşehir Belediye Başkanı ve İBB Başkan adayı Mevlüt Uysal, yaptığı açıklamada, "Canı gönülden teşekkür ediyorum. Allah bana inşallah Genel Başkanımıza, Genel Merkezimize mahçup olmadan hizmet etmeyi nasip eder. AK Parti içinde siyaset yaptığım için Allah'ıma teşekkür ediyorum" dedi.

Mevlüt Uysal Kimdir?
 
Başakşehir Belediye Başkanı olan Mevlüt Uysal, 1966 yılında Antalya’nın Alanya ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra, 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 
 
Üniversiteden mezun olduktan sonra başladığı serbest avukatlık mesleğini icra ederken, bir taraftan da aktif siyasetle uğraştı. AK Parti'nin kurulması ile birlikte, Küçükçekmece İlçe Teşkilatı kurucu başkanı oldu. 
 
BAŞAKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI
 
2009 yılında Başakşehir ve Bahçeşehir’in birleşerek ilçe olması üzerine 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri’nde Başakşehir Belediye Başkanı Adayı olan Uysal, 127 bin 482 seçmenden, oy kullanan 103 bin 111’inin 39 bin 72’sinin oyunu alarak Başakşehir Belediye Başkanı seçildi. 2014 Yerel Seçimlerde AK Parti adayı olarak ikinci kez seçime giren Uysal, sandığa giden 190 bin 906 seçmenden 92 bin 559 seçmenin oyunu alarak ikinci kez Başakşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu.
 
Yeni kurulan ilçede büyük projelere imza atan Mevlüt Uysal evli ve dört çocuk babasıdır.
 
İBB başkanı nasıl seçiliyor? 
 
Mevlüt Uysal'ın ismi Kadir Topbaş'dan boşalan Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçiyor. Perşembe günü İBB Başkanı için oylama yapılacak. Yeni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın seçileceği İBB Meclisi'nde 309 üye yer alıyor. Bu üyelerin 179'u AK Parti'li, 121'i CHP'li ve 2'si de MHP'li. Yeni belediye başkanının belirlenmesi için 207 oy gerekiyor fakat üye sayısı olarak çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti'nin üye sayısı, bu rakama ulaşmıyor. Eğer CHP veya AK Parti'den biri, ilk turda birbirlerinin adayına destek vermezse yeni başkan 3. turda belirlenecek ve 156 oy gerekecek.