25 Şubat 2021 Perşembe / 13 Recep 1442
Gece modu

Yeni getirilecek uyum yasasında çifte adaylık yok

Hükûmetin, yılbaşından önce Meclis’ten geçirmeyi planladığı yeni hükûmet sistemine ilişkin uyum yasaları kapsamında, Cumhurbaşkanlığına aday olan kişinin aynı zamanda milletvekilliğine aday olup olamayacağı konusundaki boşluğu giderecek adım atılacak.

26 Eylül 2017 Salı 07:00 - Güncelleme: 26 Eylül 2017 Salı 11:43
Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemine geçilmesi ile birlikte, iki seçimin (milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı) bir arada yapılacak olması nedeniyle, bir kişinin hem cumhurbaşkanlığına hem de milletvekilliğine aday olup olmayacağı tartışılıyor. Anayasa değişikliklerine yönelik hazırlık çalışması sırasında da bu konu AK Parti yönetiminin gündemine gelmiş ve bu konuda bir boşluk oluşması durumunda uyum yasası ile giderilmesi kararlaştırılmıştı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini düzenleyen yeni Anayasada, bir kişinin hem cumhurbaşkanlığı hem de milletvekilliğine aday olmasının önünde yasaklayıcı bir hüküm bulunmuyor.
 
BOŞLUK GİDERİLECEK
 
Adalet Bakanlığı ile AK Parti’nin hukukçu kurmaylarının hazırlıklarını yürüttüğü uyum yasaları çalışması kapsamında, ‘Çifte adaylık’ konusu bir kez daha gündeme geldi. Anayasadaki boşluğun giderilmesi için uyum yasalarına bu konuda açıklayıcı bir hüküm konulması gerektiği konusunda görüş birliğine varıldı. AK Parti kurmayları “Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği için aday olan biri ‘Ben cumhurbaşkanlığını değil, milletvekilliğini tercih ediyorum’ demesi durumunda yedek bir mekanizma yok. Dolayısıyla yeniden Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılması gerekecek. Bütün bunların ışığında ikisine birden aday olunması gibi bir durum söz konusu olmayacak” görüşünü dile getirdi.
 
MUHALEFET İÇİN DEZAVANTAJ
 
Üzerinde çalışılan formüle göre, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve milletvekilliği seçimleri aynı anda yapılacağı için, çifte adaylığı engelleyen bir hüküm getirilecek.  Bu kapsamda, cumhurbaşkanlığına aday olan bir parti genel başkanı aynı anda milletvekilliğine aday olamayacak. Cumhurbaşkanı adayı olan kişi, seçilememesi durumunda milletvekili de olmadığı için Meclis dışında kalacak. Kulislerde, yasaklayıcı bu hükmün en çok muhalefetin aleyhine olacağı belirtiliyor. AK Parti kurmayları, bu duruma “Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanlığına aday olursa ve seçilemezse, milletvekili de olamayacağı için, partisinin grup toplantıları dışında, TBMM’deki hiçbir faaliyete katılamaz” örneğini veriyor.(Türkiyegazetesi)