YKS 2019 tercihleri nasıl yapılacak? 2019 YKS tercihleri ne zaman başlayacak?

‘2019 YKS tercihleri ne zaman başlayacak? YKS 2019 tercihleri nasıl yapılacak?’ sorularına yanıt arayan binlerce öğrenciyi üniversite tercihi heyecan sarmış durumda. 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında tercihlerini yapmak zorunda olan adaylar işlemleri ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri geçekleştirecek. Peki, Üniversite tercihleri nasıl yapılacak? Adaylar, 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. YKS 2019 üniversite tercih işlemleriyle ilgili detaylı bilgileri haberimizde sizler için derledik.

20 Temmuz 2019 Cumartesi  15:28 - Güncelleme: 20 Temmuz 2019 Cumartesi 15:28

ÖSYM’nin YKS 2019 sonuçlarını açıklamasının ardından yüzbinlerce üniversite tercihi yapmak isteyen öğrenciyi heyecan sardı. Adaylar, ‘2019 YKS tercihleri ne zaman başlayacak? YKS 2019 tercihleri nasıl yapılacak?’ sorularına arama motorlarında yanıt aramaya devam ediyor. 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında tercihlerini yapmak zorunda olan vatandaşlar işlemleri ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri geçekleştirecek. Peki, Üniversite tercihleri nasıl yapılacak? İşte YKS 2019 üniversite tercihleriyle ilgili bilmeniz gerekenler…

 
 
 
YKS TERCİH KILAVUZU SON DAKİKA!
 
YSK tercih kılavuzunun son dakika çıklamasıyla erişime açıldığı duyuruldu. Adaylar, 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna tercih süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.
 
Adaylar tercihlerini, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile tercih süresi içinde ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklar ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.). Merkezimize posta vb. yollarla gönderilen tercih listeleri işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerlidir.
 

YKS 2019 SONUÇLARI SORGULAMA

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı duyuruda "12 Şubat günü başvuruların alınmasıyla başlayan YKS-2019 süreci, 15-16 Haziran’da sınavların uygulanmasının ardından şu an itibarıyla sonuç açıklanması ile devam ediyor. Adaylarımız sonuçlarını https://sonuc.osym.gov.tr/ sayfamızdan öğrenebilirler. Sonuçların tüm adaylarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını temenni ederim." ifadelerine yer verdi. Adaylar, sınav sonuçlarına https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilecek.

 

YÖK ATLAS TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ

YKS SONUÇLARI SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

 

ÖSYM'DEN YKS AÇIKLAMASI

15-16 Haziran 2019 tarihlerinde uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2019-YKS) ait değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır. 2019-YKS'ye ait madde analizleri incelenmiş, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlanmış, itirazlar bilimsel açıdan değerlendirilmiş olup, 16 Haziran 2019 tarihinde uygulanan 2019-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) Temel Soru Kitapçığındaki Türk Dili ve Edebiyatı Sosyal Bilimler -1 Testinin 33 numaralı sorusunun iptal edilerek değerlendirme dışı bırakılmasına karar verilmiştir.

Adaylar, sınav sonuçlarına ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilirler.

YKS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

ÖSYM taban ve tavan puanlarında mevcut yılın tercih sonuçları belirlenme aşamasında olduğu için; bir önceki yılın sonuçları dikkate alınıyor. Dolayısıyla öğrenciler 2018 YKS taban puanlarını inceleyerek tercihlerini şekillendirebilirler.

 

ÜNİVERSİTE ÖNLİSANS TABAN PUANLARI

 

ÜNİVERSİTE LİSANS TABAN PUANLARI

 

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından ise 23-29 Temmuz tarihleri arasında tercih dönemi başlayacak.

YKS ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NASIL VE NEREDEN YAPILACAK?

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

SADECE ÖN LİSANS PROGRAMLARI TERCİH EDİLEBİLECEK

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (engelli öğrenciler için 100 ve üzeri) olması gerekmektedir.

Çekirge sürüleri Dubai'yi istila etti