26 Haziran 2022 Pazar / 27 Zilkade 1443

Yumurta ve boya ile saldırdılar! Demokrasiyi sözde savunan CHP'den vukuat üzerine vukuat...

Mersin'de yerel basın çalışanları dün bir grubun sözlü ve bugün ise boya ve yumurtalı saldırısına maruz kaldı. Söz konusu saldırılar hakkında açıklamada bulunan AK Parti Gençlik Kolları Mersin İl Başkan Yardımcısı Mehmet Kurt, basına yönelik bu saldırıları düzenleyen kişilerin CHP Gençlik Kolları üyelerinden oluştuğunu iddia etti. Yerel basında yer alan haberler göre, CHP Gençlik Kollarına üye olduğu iddia edilen grup gazetecilere hakaretler ve tehditler savurdu. Şüphelilerin yakalanması için polis ise çalışma başlattı.

15 Şubat 2022 Salı 19:43 - Güncelleme:

Bugün öğle saatlerinde merkez Akdeniz ilçesi Camişerif Mahallesi'nde yaklaşık 35 yıldır günlük siyasi gazete olarak yayın hayatını sürdüren Mersin Haberci Gazetesinin bulunduğu sokağa gelen çoğunluğu gençlerden oluşan onlarca kişi, ellerindeki boyaları kapının önüne çıkan gazete çalışanlarının üzerine döktü.

YUMURTA VE BOYA ATTILAR

Grup daha sonra gazete binasını ve çalışanlarını yumurta yağmuruna tuttu. Sloganlar atan grup, tehditler savurup yanlarında getirdikleri buğdayları da gazete binası önüne döktükten sonra olay yerinden uzaklaştı.

POLİS İNCELEME BAŞLATTI

Saldırıda Haberci Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yüksel Ekici ile muhabir Kadri Duman'ın yüzü ve kıyafetleri boya içinde kaldı. Olayın ardından bölgeye çok sayıda polis ekibi sevk edildi.

Olay yerinde inceleme yapan ekipler, gazete çalışanları ile görüştükten sonra bölgedeki kamera görüntülerini inceledi.

Polis, şüphelilerin yakalanması için çalışma başlattı.

Olayın ardından kentteki birçok gazeteci Haberci Gazetesi'nin önüne gelerek meslektaşlarına geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

"DEMOKRASİYE YAKIŞMAYAN BİR SALDIRIYA UĞRADIK"

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Yüksel Ekici, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bugün bir saldırıya uğradık. Hiç de hoş olmayan, demokrasiye yakışmayan ve özellikle kendilerine yakıştıramadığım bir partinin, bir genç grubun bunu yapması çok daha üzücü.

Onları yönlendirenleri şiddetle kınıyorum. Bugün bizim başımıza gelen olay sadece bize değil basın özgürlüğüne bir saldırı olarak nitelendirilsin.

Gerekli yerlere mesaj olsun. Şikayetçi olduk. Zaten artık kamuoyuna mal olmuş bir olay.

Emniyetimiz de gerekli girişimleri yaptı, incelemeleri sürüyor. Sonucu inşallah adalet belirler. Bu saldırıların iyi tarafı da var. Yayın politikamızın doğruluğunu ispatlayan bir davranış. Sosyal demokrat geçinen insanların hak ve adalet anlayışını da gözler önüne sermesi açısından ibretlik bir olaydır" dedi.

DÜN YİNE SALDIRMIŞLARDI

Öte yandan, Haberci Gazetesi'ne dün yine bir grup genç sözlü saldırı girişiminde bulunmuştu. Gazete önünde toplanan maskeli gençler, slogan atarak, bunun bir başlangıç olduğunu belirtip olay yerinden ayrılmıştı.

AK Parti Gençlik Kolları Mersin İl Başkan Yardımcısı Mehmet Kurt, saldıran grubun CHP Gençlik Kolları üyelerinden oluştuğunu açıkladı.