30 Eylül 2020 Çarşamba / 12 Safer 1442
Gece modu

Afrin'de YPG/PKK'nın zarar verdiği Nebi Huri Türbesi'ne Türkiye sahip çıktı

Türkiye Suriye'nin kuzeyindeki Afrin ilçesinde terör örgütü YPG/PKK'nın zarar verdiği, 1700 yıllık Nebi Huri Türbesi'ne sahip çıktı. Türbede Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğünce yürütülen restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

AA12 Ağustos 2020 Çarşamba 12:27 - Güncelleme: 12 Ağustos 2020 Çarşamba 12:29

Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin ilçesini terör örgütü YPG/PKK’dan arındıran Türkiye, ilçede terör örgütünün tahrip ettiği kültürel varlıklara sahip çıkmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü, ilçede yer alan Nebi Huri Türbesi'ni aslına uygun restore ediyor.

Sene sonunda bitmesi planlanan restorasyon çalışmaları uzman ekiplerce titizlikle yürütülüyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkililerine göre, Türkiye sınırına yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer alan Nebi Huri Türbesi'nin tarihi milattan sonra 3. yüzyıla uzanıyor.

- "TÜRKİYE, TARİHİMİZE KÜLTÜRÜMÜZE SAHİP ÇIKIYOR"

Türbedeki restorasyon çalışmalarında görevli Suriyeli Ahmed Buşi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Yaklaşık 6 aydır restorasyon çalışmalarını sürdürüyoruz. Vakıflar Genel Müdürlüğünün destekleriyle bu tarihi yapının dokusuna uygun olarak çalışmalar yapılıyor, inşallah önümüzdeki birkaç ay içerisinde yapının tadilatı tamamlanmış olacak." dedi.

Afrinli Şiyar Muhammed de terör örgütü ve Esed rejiminin türbeye zarar verdiğini belirterek, "Türkiye bu tarihi yapıya sahip çıkarak tekrar ayağa kaldırıyor, tarihimize kültürümüze sahip çıkıyor. Teşekkürlerimizi iletiyoruz." şeklinde konuştu.