27 Kasım 2020 Cuma / 11 RebiülAhir 1442
Gece modu

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) açılış tarihi belli oldu! AKM ne zaman açılıyor?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapımı devam eden Atatürk yeni Kültür Merkezi'nde (AKM) incelemelerde bulundu. Başkan Erdoğan, uzun süredir tadilatta olan Atatürk Kültür Merkezi'nin ne zaman açılacağına dair açıklamalarda bulundu. Peki Yeni AKM ne zaman açılıyor? İşte Başkan Erdoğan'ın açıkladığı tarih

01 Kasım 2020 Pazar  10:05 - Güncelleme: 01 Kasım 2020 Pazar 10:05

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi'nde incelemede bulunduktan sonra basın mensuplarına açıklama yaptı. AKM'deki çalışmalar hakkında bilgi alan Erdoğan'a, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali Ali Yerlikaya ile İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş da eşlik etti. Başkan Erdoğan AKM'nin açılış tarihi hakkında açıklamada bulundu. Buna göre; AKM ne zaman açılıyor? İşte AKM'nin açılacağı tarih

AKM NE ZAMAN AÇILIYOR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AKM'nin '2021 yılının altııncı ayının sonuna kadar yetiştirme hedefimiz var.' açıklamasında bulundu. Yapılan bu açıklamaya göre Atatürk Kültür Merkezi (AKM) 2021 Haziran'ın sonunda açılış için hazır olacak.

YÜZDE 70'İ TAMAMLANDI

Taksim'de yapımı devam eden Yeni Atatürk Kültür Merkezi (AKM) inşaatının yüzde 70'i tamamlandı.

Temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 10 Şubat 2019'da atılan yeni AKM'nin yapımı sürüyor. İlk AKM'nin mimarı olan Hayati Tabanlıoğlu'nun oğlu mimar Murat Tabanlıoğlu'nun imzasını taşıyan merkezin inşaatında çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında AKM'de çalışmalar, sosyal mesafe kurallarına göre yürütülürken 5 bloktan oluşan AKM'nin kaba inşaatı tamamlandı.

Hareketli sahnenin yapımına devam edilen AKM'de yer alacak opera sahnesi ve opera küresinin yapımı da sürüyor. Opera kulesinde kullanılmak üzere 15 bin adet özel el yapımı seramik siparişi verildi. Siparişleri gelen seramiklerin montajı yapılıyor, opera içindeki sahne koltuk altı basamaklar da tamamlanıyor.

Ana opera salonunun mekanik sahne sistemlerinin siparişlerinin yurt dışından salgın nedeniyle geç geleceği, bu yüzden opera ve ana salonun 2021'in sonunda açılacağı öğrenildi.

4 katlı kapalı otopark tamamlanırken alt katlardaki elektrik ve mekanik ince işlerin yapımı devam ediyor.

AKM binası tamamlandığında içerisinde 48 bin 705 metrekare büyüklüğünde 4 bodrum, zemin ve 9 kattan oluşan 2 bin 40 kişi kapasiteli opera salonu, 16 bin 228 metrekare büyüklüğünde 4 bodrum, zemin ve 5 kattan oluşan 805 kişilik bir tiyatro salonu, buralara ait sahne, kulis odaları, fuaye alanları, atölye ve depo alanları, bale çalışma salonları, solist ve orkestra çalışma odaları, kayıt stüdyosu ve prova salonları, sanat galerileri, sergi salonları ve millet kıraathaneleri yer alacak.