21 Şubat 2024 Çarşamba / 12 Saban 1445

Edebiyatı da müziğe dahil

Türk musikisini derinden etkileyen Tanbûri Cemil’in makaleleri ve ilk kez yayımlanan fotoğrafları ‘Yüz Yıllık Metinlerle Tanburi Cemil Bey’ adlı kitapta toplandı.

1 Kasım 2017 Çarşamba 07:00 - Güncelleme:
Edebiyatı da müziğe dahil

Bir devrin kapanıp yeni bir devrin başladığı bir zaman aralığında sanatı ve kişiliğiyle çevresini büyüleyen Tanbûri Cemil’i daha yakından tanımak isteyenler için önemli bir kaynak kitap raflardaki yerini aldı. Genç araştırmacı ve sanatçı Hüseyin Kıyak’ın yayına hazırladığı kitap, Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı tarafından okura sunuldu. 464 sayfalık kitapta, Tanbûri Cemil’i yakından tanımak isteyenler için değerli belgeler ve resimler yer alıyor.

MÜZİK VE EDEBİYAT

Tanburi Cemil Bey sadece tanburuyla değil, aynı zamanda gazetelerde musiki üzerine kaleme aldığı önemli yazılarıyla da gündem oluşturmuş bir isim. Cemil Bey’in söz konusu makaleleri de bu kitabın iki kapağı arasında toplanmış durumda.

Tanbûri Cemil’in, dönemin musiki dünyasını yansıtan, eleştiri ve önerilerini içeren makalelerinin yansıra, ses getiren bu yazıların başlattığı polemiğe cevap niteliğinde yazılan diğer önemli makalelere de yine kitapta yer veriliyor.Yayımlandıkları dönemden sonra gazete ve dergi sayfalarında unutulmuş olan metinlerin birçoğunu bugünün okuyucusuyla buluşturan Hüseyin Kıyak, kitabında ayrıca büyük bestekarın ölümünün ardından çıkan gazete haberleri ve Şark Musiki Cemiyeti tarafından verilen konser programının tıpkıbasımına da yer ayırmış. 

Türk musikisini olduğu kadar Türk edebiyatını da derinden etkileyen, yakın tarihimizin önemli isimlerinden Tanbûri Cemil’i tanımak demek, yaşadığımız coğrafyanın, ürettiğimiz kültürün imbiğinden süzülerek yetişmiş, ince Osmanlı ruhunu ve sanatını tanımak demek. 

Sürpriz fotoğraf

Musiki, Türk edebiyatı, tarih gibi pek çok alandan okurun ilgisini çekecek olan ‘Yüz Yıllık Metinlerle Tanburi Cemil Bey’ kitabının kapağındaki fotoğraf sanatseverler için büyük bir sürpriz oldu. Zira bu fotoğraf ilk kez yayımlanan bir Cemil Bey fotoğrafı… Bu fotoğrafta Cemil Bey tanburu ve kemençesiyle birlikte tüm bedeniyle ilk kez görünüyor. 

PORTRE

Kitabın yazarı Hüseyin Kıyak, Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı eğitiminin ardından aynı üniversitenin Türkiyat Araştırmaları bölümünde ‘Halit Ziya Uşaklıgil’in Romanlarında İstanbul” başlıklı yüksek lisansını yaptı. Kıyak, Marmara Üniversitesi Türk Din Musikisi bölümünde doktorasını yapıyor. Yazar ayrıca, halen Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda solist.