08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

Ekim’de şiirli günler göreceğiz

Etkinlikte Gülten Akın, Cemal Süreya, Rasim Özdenören gibi ünlü yazar ve şairlerin gençlik yıllarını kapsayan “İlk Eserler Sergisi” de açılacak.

26 Eylül 2017 Salı 07:00 - Güncelleme: 26 Eylül 2017 Salı 07:00

“10. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali”, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Beyoğlu Belediyesi ev sahipliğinde 3-7 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek.

Doğan Hızlan’ın onursal başkanlığını üstlendiği festivalin açılış töreni, 3 Ekim’de Grand Pera’da Senem Diyici Trio konseriyle başlayacak. Festivalin ilk gün etkinlikleri kapsamında, Ahmet Kot’un küratörlüğünü yaptığı, Gülten Akın, Cemal Süreya, Rasim Özdenören gibi ünlü yazar ve şairlerin gençken yazdıkları ilk eserleri üzerinden tasarlanan “İlk Eserler Sergisi” de Grand Pera’da edebiyatseverlerle buluşacak.  Festivalin danışma kurulunda Prof. Dr. Turan Koç, Doç. Dr. Oktay Taftalı ve Mehmet Hakkı Suçin gibi isimler yer alıyor.  

50 ŞAİR KATILIYOR

Türkiye’den 30, yurt dışından 20 genç şair ve yazarın katılacağı festivalde, Güray Süngü, Handan İnci, Turan Koç, Oktay Taftalı gibi isimler de moderatörlük yapacak. Kültürel dışa açılım konusunda “İstanbul29” adlı projeyi de bünyesine dahil eden etkinliğe, bu yıl uluslararası edebiyat festivallerinin yöneticileri ve ilk eser çeviri edebiyat yayınlayan yayıncılar davet edildi. 

Festival kapsamında, Grand Pera, Ahmet Hamdi Tanpınar Kütüphanesi, Goethe Enstitüsü Kütüphanesi, Mephisto Kafe, İnsan Kitabevi, Fatih Pages Kitabevi, Caddebostan Kültür Merkezi ve Pera Müzesi›nde şiir okumaları, imza günleri ve söyleşi etkinliklerinin yanı sıra “Şiir Hatları Vapuru” bu yıl da düzenlenecek.