26 Haziran 2022 Pazar / 27 Zilkade 1443

Koronavirüsten ölen Yeşilçam oyuncusu Mehmet Yağmur kaç yaşındaydı? Mehmet Yağmur kimdir?

Mehmet Yağmur, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Usta oyuncu, sektörden ayrıldıktan sonra Malatya'da hayatına devam ediyordu. Mehmet Yağmur'un ölmü sevenlerini yasa boğdu. Malatyalı artiz lakaplı sanatçı, Yeşilçam filmlerinin en tehlikeli sahnelerinde gönüllü olarak rol aldı. Peki Mehmet Yağmur kimdir, kaç yaşındaydı? İşte detaylar...

6 Ekim 2020 Salı 11:05 - Güncelleme:

Ünlü oyuncu Mehmet Yağmur koronavirüsten hayatını kaybetti. Usta oyuncunun vefatı sanat camiasını ve sevenlerini yasa boğdu. Peki Koronavirüsten ölen Yeşilçam oyuncusu Mehmet Yağmur kimdir? Mehmet Yağmur kaç yaşındaydı? İşte Geçen sene Malatya Film Festivalinde Sinemanın Olmazsa Olmazları Ödülüne layık görülen oyuncunun hayatı..

MEHMET YAĞMUR KİMDİR?

Mehmet Yağmur, 1959'da 17 yaşındayken Malatya'dan İstanbul'a gitmek istedi. Ne var ki henüz reşit değildi ve ailesi gitmesine izin vermedi.

Mehmet Yağmur, bunun üzerine kaçak olarak bindiği trenle İstanbul'a kaçtı.

İstanbul'a geldiğinin ilk günler parklarda yatan, Mehmet Yağmur, Kapalıçarşı'da kalem, tarak, defter satmaya başladı.

Günlerden bir gün seyyar tablasına el koyan zabıtayla kavga ettikten sonra Kapalıçarşı'dan kaçarak Yeşilçam Sokağı'na gitti. Orada tanıştığı kişinin aracılığıyla film setlerinde ışıkçılık yapmaya başlayan Mehmet Yağmur, 1970'te oyuncu olarak kamera karşısına geçti.

Seyyar tablasına el koyan zabıtayla kavga ettikten sonra Kapalıçarşı'dan kaçarak Yeşilçam Sokağı'na gitti. Orada tanıştığı bir kişi aracılığıyla film setlerinde ışıkçılık yapmaya başlayan Mehmet Yağmur, 1970'te oyuncu olarak kamera karşısına geçti.

'Bin Yıllık Yol' adlı sinema filminde kavga sahnelerinde rol alacak bir oyuncunun sete gelmemesi üzerine yönetmen Yılmaz Duru'nun "Mehmet, seni oynatalım" demesiyle oyunculuk kariyeri başlayan Mehmet Yağmur, 2000'e kadar 110 filmde 'Kötü adamı' canlandırdı.

Mehmet Yağmur, bir röportajında film setlerinde atlattığı badireleri şöyle anlatmıştı; "Gözüm karaydı. Atla atla, düş düş, vur vur, kır kır, hiç korku yoktu. Kavganın A'sından Z'sine her şeyini biliyorduk. Nereden vurursun, nereden gidersin bunu bilemezsen olmaz, çekemezler. Onun için bir kariyerimiz vardı. Orayı da koruyabildiğimiz kadar koruduk. Gerçek dayak yediğim filmler de oldu. Yılmaz Köksal kazara ayağı kaydı gözümün altına bir yumru attı. Gözümün çıktığını sandım. 'Malkoçoğlu' filmini çekerken ölümlerden döndük. Köprüden bizi aşağı atma sahnesi vardı. 'Camoka' vuruyor, Cüneyt Arkın'ı ve bizi suya atıyor, Dalaman Çayı'na... Dalaman Çayı'nın derinliği yarım metre, altı da betondu. 15 metreden aşağı düştük. İpi kestiler, patır patır düştük ve canlı çıktık" 

Mehmet Yağmur, geçen sene Malatya Film Festivali'nde Sinemanın Olmazsa Olmazları Ödülüne layık görüldü.