04 Mart 2021 Perşembe / 20 Recep 1442
Gece modu

Tarihi Yarımada’ya kültür havzası

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İstanbul’da Süleymaniye’den Topkapı’ya kadar uzanan, tarihi Fransız Hapishanesi ile köşkleri de içine alan alanı ‘kültür havzası’ haline dönüştürecek proje üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

27 Eylül 2017 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 27 Eylül 2017 Çarşamba 07:00

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, kültür-sanat muhabirleriyle bir araya gelerek, soruları yanıtladı, Bakanlığın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakanlık olarak Anadolu topraklarından yıllar önce yurt dışına kaçırılan 16 ülkedeki 57 eseri geri getirmek üzere çalışmalar yürüttüklerini anımsatan Kurtulmuş, eserin Türkiye topraklarına ait olduğunu kanıtlama ve iadesini isteme süreçlerinin titiz ve zorlu bir süreç olduğunu vurguladı.

Fransa’daki dünyaca ünlü Louvre Müzesi’nde bulunan ve Türkiye topraklarına ait “Geyik Avı Kabartması”nın da iade çalışmaları kapsamında olduğunu bildiren Kurtulmuş, “Onun yazışmaları bitti. Şimdi onların yaklaşımını göreceğiz. Bu yaklaşıma göre de hareket edeceğiz.” ifadelerini kullandı. Kurtulmuş, “Şimdi Suriye’deki iç savaş... Konuşuyoruz, ediyoruz ama göreceğiz, 3-5 sene sonra Halep’in, Şam’ın canım eserleri, Avrupa’da bir başkentte, bir müzede sergileniyor olacak. İşin bir de kaçakçılık tarafı var” dedi.

“Tabiri caizse ‘devrim’ yapmamız lazım”

Geçmişte yıllarca kültürel değerleri yaşatma konusunda ihmallerin yapıldığına hatırlatan Kurtulmuş, “Uzun yıllar el yazması kitapların kese kağıdı olarak kullanıldığı bir ülkenin çocuklarıyız. Türkiye’de mesela Türk sanat musikisinin 1936-1938’de, 2 yıl TRT’nin radyosundan yayınlanması yasaklanmış. Anadolu’da birçok yerde tarihi eserlerin yüzüne bile bakmamışız, ‘Bunlar heykel’ diye bırakmışız.” diye konuştu.

Rami Kışlası “kitap vadisi” olacak

Bakan Kurtulmuş, gelecek süreçte hayata geçirilecek yeni projelere yönelik, “İstanbul’daki Rami Kışlası’nın birinci bölümü bitti, ikinci ve üçüncü bölümünün ihalesi yapılacak. Orası 8 milyon kitaplık büyük bir kütüphane olacak. Sadece kitaplık değil bir ‘kitap vadisi’ gibi olacak. Birkaç yıl içerisinde tamamlamayı ümit ediyoruz” dedi.

AKM 2019’a yetişecek

İstanbul Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) yapılacak projenin de bitme aşamasında olduğunu açıklayan Bakan Kurtulmuş, “AKM’yi 2019’a yetiştirmeyi düşünüyoruz. Halka dokunan bir AKM olacak. Lansmanını ekim ayı içerisinde yaparız” ifadelerini kullandı.