19 Eylül 2021 Pazar / 12 Safer 1443

Canan Ergüder'den sevindiren haber!

Bir süre önce kanser teşhisi nedeniyle tedavi görmeye başlayan oyuncu Canan Ergüder'in eşiyle birlikte rol aldığı film vizyona giriyor. Canan Ergüder'in yeni projesi Sadan Hanım: Bir İstanbul Hanımefendisi beyaz perdede izleyici ile buluşacak.

12 Eylül 2021 Pazar 11:37 - Güncelleme: 12 Eylül 2021 Pazar 11:37

Rol aldığı diziden göğüs kanseri nedeniyle ayrılmak zorunda kalan ünlü oyuncu Canan Ergüder'den iyi haberler ardı ardına geldi. Tedavisi iyi giden ünlü oyuncu Canan Ergüder, doktorlarının da onayıyla 'Şadan Hanım' belgesel sinema filminde rol aldı. Canan Ergüder, rol aldığı filmde eşi Kenan Ece de yer aldı.

Oyuncu Canan Ergüder, kısa süre önce göğüs kanserine yakalanmıştı. Rol aldığı Menajerimi Ara dizisinden rahatsızlığı nedeniyle ayrılmak zorunda kalan Canan Ergüder, tedavisine hemen başladı.

Şu an sağlık durumu gün geçtikçe daha iyiye giden ünlü oyuncudan güzel haber de geldi.

Yönetmen Göksel Gülensoy'un kayınvalidesi Sadan Ünüvar'ın hayatını anlattığı film, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü'nde gösterime girecek. Filmde Sadan Ünüvar'ı, o ölmeden 4 yıl önce kendisiyle tanışan Canan Ergüder canlandırdı. Askeri ataşe olan eşi Ziyaeddin Ünüvar'ı da Kenan Ece oynadı.

'Sadan Hanım: Bir İstanbul Hanımefendisi', Sadan Ünüvar'ın Alzheimer teşhisi konulduktan ölümüne kadar geçen 5 yıllık süreçte yaşadıklarını anlatıyor.

FİLM 6 YIL ÖNCE ÇEKİLMEYE BAŞLANDI

Yönetmen Göksel Gülensoy'un, belgesel film çekme fikri, bundan yedi yıl önce eşinin, babası Ziyaeddin Ünüvar'ın çektiği 8 mm.'lik filmleri kendisine tanıtması ile başlamış.

Bundan 60-70 yıl öncesinde çekilmiş Kadıköy, Moda, İstanbul, Washington, Roma, Casablanca ve daha birçok yerden Sadan Hanım'ın görüntülerini içeren tarihi videolardan yola çıkarak filme karar verdiklerini anlatan yönetmen Göksel Gülensoy filmi ve çekim sürecini şöyle anlattı:

"Şadan Hanım'ın eşinin farklı ülkelerde görev alan askeri ataşe olması ve video çekmeye merakından dolayı elimizde 4 buçuk saatlik eşsiz video arşivi vardı. O sıralarda kendisine Alzheimer teşhisi konuldu. Doktoru ve Alzheimer Derneği ile konuşarak hastalığının evrelerini de bilimsel metotla filme aldık. Hastalığı geçirdiği evi, adeta bir stüdyoya döndü."

"2014'te benzerliği nedeniyle ulaştığım Canan Ergüder, Sadan Hanım ile de tanışarak o zamandan itibaren projenin içine dahil oldu. Arkadaşım Kutsi Akıllı senaryosunu yazdı. Dünyada bir benzerinin olduğunu zannetmediğimiz bu film ortaya çıktı. Filmimizin, Alzheimer'a dikkat çekme, kendisi ve yakınları Alzheimer'la uğraşan insanlara rehber ve motivasyon sağlama özelliğinin yanı sıra, hayatı dolu dolu yaşamış bir cumhuriyet kadınının ilham veren hayatını geniş kitlelere ulaştırmaya da vesile olacağına inanıyorum."