13 Ağustos 2022 Cumartesi / 16 Muharrem 1444

Birinci: Türkiye'de sağlık alanında büyük bir lider her şeyi değiştirdi

24 TV Arafta Sorular programında Star Gazetesi Yazarı Esra Elönü'nün sorularını cevaplayan Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, 'Eski Türkiye'nin sağlık hizmetleri, son evre kanser hastası gibiydi. Son nefesinde bir kadro hareketine denk geldi ve büyük bir lider her şeyi değiştirdi.' dedi.

27 Haziran 2022 Pazartesi 10:06 - Güncelleme:

24 TV'nin her bölümü merakla beklenen programı Arafta Sorular'ın bu haftaki konuğu, Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci oldu.

Star Yazarı Esra Elönü'nün sorularını cevaplayan Birinci, Türkiye'deki sağlık hizmetlerinin dün ve bugününü, "Eski Türkiye'nin sağlığı, son evre kanser hastası gibiydi. Son nefesinde bir kadro hareketine denk geldi ve büyük bir lider her şeyi değiştirdi." ifadeleriyle anlattı.

"TÜRKİYE GEÇMİŞTE SON EVRE KANSER HASTASI GİBİYDİ"

Kolay anlaşılır bir yorum mu yapayım? Son evre bir kanser hastası gibiydi. O kadar umutsuzdu. Son nefesinde bir kadro hareketine denk geldi ve büyük bir lider her şeyi değiştirdi. İnsana üzüntü veren gençlerin bunları bilmiyor olması. Bir yerde okumuştum insanlar herhangi bir kötülük ya da iyilik halini ortalama 7 ay aklında tutabilir. Kısa zamanda insanlar iyiliği ve kötülüğü unutabiliyor. O gün sosyal medya olsaydı bugün daha iyi anlaşılıyor olurdu. O gün ile bugün arasında inanılmaz farklar var.

"E-NABIZ CİHAZLARDAN BÜTÜN VERİLERİ ALIYOR"

Uzaktan sağlık ile dünyanın bir çok yerine hizmet verilebileceğini ifade eden Birinci, "E-nabız cihazlardan bütün verileri alıyor. Önümüzdeki 10 yılda üzerimizdeki tshirtlerde bile sensör olacağını düşünüyorum. Çünkü sağlık çok değerli. Şuanda günde ne kadar uyunuyor, ne kadar yürünüyor bunların hepsini ölçebiliyorsunuz" dedi.

"GELECEKTE YATAKSIZ HASTANELER OLACAK"

Geçmişte konuşulduğunda hayalperest bulunurdu, polikliniksiz hastaneler konuşulurdu. Bence gelecekte yataksız hastaneler olacak. Herkes evinde olacak. Bir sanal oda olabilir. Çok ihtiyaç olursa hekim gelebilir ya da hastaneye taşınabilir. Toplum yaşamından soyutlanmayan ve sürekli sağlığın ve insanın izlendiği bir sistem geliyor. Yataksız hastanenin yakın olduğunu düşünüyorum. Pandemide elektronik ortamda insanları muayene ettirdik.

"BİR SÜRÜ ÜLKE TÜRKİYE'DEKİ SAĞLIK SİSTEMİNİ FARK ETTİ"

Bizim algısal sorunlarımız var. İyi bir şey yapıldığında bunu Batılıların yaptığını düşünüyorlar. 6 ayda İtalya'nın toplam yoğun bakım yatağı kadar yatak üretiyorsunuz. Sizin sisteminiz yarın oraya kaç hastanın gireceğini söylüyor ve yeni yataklar açıyorsunuz. Peki bunu yaparken nasıl yapıyorsunuz? Son dakika yeteneği değildi, 20 yıllık emek var burada. Kimsenin arzu etmediği ama yaşadığımızda da başarıyla çıktığımız bir testti. Bir sürü ülke Türkiye'deki sağlık sistemini fark etti ve Türkiye'nin sağlık sistemine güven çok arttı. Pandemi, bu algıyı çok güçlendirdi.

"RİSKLİ HASTAYA ERİŞİM AÇISINDAN BAKTIĞINIZDA TÜRKİYE, DÜNYADAKİ EN İYİ ÜLKELERDEN BİRİ."

Ambulans çağrısından hasta taburcu olana kadar ki süreci ölçen bir sistem var. Ülkenin neresinde yaşarsanız yaşayın başınıza acil bir şey geldiği zaman ambulans size eşit ulaşmalı. Riskli hastaya erişim açısından baktığınızda Türkiye, dünyadaki en iyi ülkelerden biri.

  • Şuayip Birinci
  • Arafta Sorular
  • stajyer maaşı 2020