05 Mart 2021 Cuma / 21 Recep 1442
Gece modu

Ford Otosan dünyanın en büyük pazarına giriyor

Ford Otosan, Çin'de kamyon üretimi için lisans verecek.

İSTANBUL (AA) 25 Temmuz 2014 Cuma 07:00 - Güncelleme: 25 Temmuz 2014 Cuma 15:04

Ford Otosan mühendislerinin imzasını taşıyan kamyonların şasi ve kabinlerinin Çin'de üretimi için Ford Otosan, Ford Motor Company ve Ford Global Technologies LLC, Jiangling Motors Corporation Ltd ve kuruluşu JMC Heavy Duty Vehicle Co. Ltd şirketleri arasında teknoloji lisans anlaşması imzalandı.

Ford Otosan açıklamasına göre şirket, dünyanın en büyük kamyon pazarı olan Çin'de kamyon üretimi için lisans verecek. Bu kapsamda Ford Otosan, Nisan 2013'te Jiangling Motors Corporation Limited Şirketi (JMC) ile Ecotorq motorların Çin'de üretimi için gerçekleştirdiği motor teknolojisi lisans anlaşmasının ardından, şimdi de kamyon şasi ve kabin lisans anlaşmaları ile kamyon üretim lisans anlaşmasını tamamladı.

Ford marka kamyonlarının şasi, kabin ve parçalarının tasarımı, üretimi ve satış sonrası hizmetleri ile ilgili ürün teknolojisi ve know-how aktarımını öngören lisans ile komple kamyon lisansı tamamlanıyor. Yüzde 100 Ford Otosan mühendisliğine sahip Ecotorq motorlarla üretilecek olan kamyonlar, JMC markası ile satışa sunulacak. Lisans anlaşması, üretimin başlayacağı 2016 yılından itibaren 12 yıl geçerli olacak. Birim başına ortalama lisans bedeli şasi için 390 avro ve kabin için 39 avro olacak. JMC, Ford Otosan'a 8 milyon avro başlangıç lisans ücreti ödeyecek

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, 1959 yılından bu yana gerçekleştirdikleri 180 bin üzerinde kamyon ve 550 bin üzerinde motor üretimine, ağır ticari ve dizel motorlardaki Ar-Ge birikimlerini eklediklerini ve mühendislik güçlerini global başarılarıyla taçlandırdıklarını belirtti.

Ford Otosan olarak Ecotorq motorlarla başlattıkları teknoloji lisans anlaşmasını şasi ve kabin lisansları ile tamamlayarak dünyanın en büyük kamyon pazarı olan Çin'e mühendislik ihraç ettiklerini aktaran Yenigün, "Motor teknoloji lisansı ile başlayan Çin'deki yolculuğumuzu şasi ve kabin lisans anlaşması ile devam ettirerek komple kamyon üretimi için lisansı tamamlamış bulunuyoruz. Ford Otosan'ın global arenadaki yeri ve global mühendislik gücü ile Türkiye ekonomisine ve otomotiv sektörüne katma değer sağlamaktan dolayı gurur duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Ford dünyasının Avrupa'daki üretim üssü olan ve Türkiye'nin otomotivde en büyük Ar-Ge yapılanmasına sahip Ford Otosan'ın bin 300 Ar-Ge mühendisinin 500'ü Ford Cargo kamyonların geliştirilmesi için çalışıyor.