Ev ve ofislerimizi yeniliyoruz

2013’te birbirinden şık, sade, modern ve renkli mobilyalar sezona damgasını vuracak. Eğer evinizi ya da ofisinizi yenileyecekseniz, İstanbul Mobilya Fuarı ile Officexpo-Ofis Mobilyaları Fuarı’nı mutlaka gezin! 29 Ocak’ta başlayacak, 2 Şubat’ta son bulacak. Dekorasyon dünyasına dair yenilikleri iç mimarlara sorduk, fuar öncesi sektörün nabzını tuttuk.

HALE CEYLAN BARLAS hale.ceylan@stargazete.com26 Ocak 2013 Cumartesi13:40 - Güncelleme: 26 Ocak 2013 Cumartesi 13:40
Yaşadığımız, çalıştığımız alanlar güzelleşecek! 29 Ocak-02 Şubat günleri arasında CNR EXPO İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek İstanbul Mobilya Fuarı ile Officexpo-Ofis Mobilyaları Fuarı da her zevk ve bütçeye uygun, sezon trendlerinin görücüye çıkacağı bir arena adeta... 2013’e dair merak ettiklerimizi aynı alanda görebileceğiz. Şıklık, fonksiyonellik, tasarım, ergonomi ve ekonomi arıyorsak, o da bu fuarda! Çalışma masalarından utive makam takımlarına, yardımcı ürün gruplarından arşivleme sistemlerine, her şey CNR EXPO’da olacak.

Parlak yüzeyli mi yoksa mat görünümlü mobilyalar mı revaçta? 2013’te evlerin havası maskülen mi, feminen mi olacak? Hangi renkleri göreceğiz? Kumaş seçiminde nelere dikkat etmeli? Fuar öncesi bilgi aldığımız iç mimarlardan biri Berna Arıca... Ünlü iç mimara göre ana renkler dışında canlı yeşil, palak sarı ve turkuaz evlerin havasını değiştirecek. Siyah-beyaz ise her yıl olduğu için vazgeçilmez: “Mobilya yapılarında feminen bir hava esecek. Bazı bölümlerde el işçilikleri barındıran görüntüler söz konusu... Ancak maskülen, yani dik ve küt formlu, minimal diye adlandırdığımız yapı da bu feminen havayı desteklemekten vazgeçmeyecek.”

Teknolojisi ihmal edilmemeli

Bir mekanı dekore ederken zorlanmamak için kesinlikle profesyonel bir yardım alınması gerektiğine değinen iç mimar Berna Arıca, yanlış seçimlerin her zaman mutsuz edeceğini söylüyor: “Mekana uygun mobilya seçiminde gerek boyut gerek renk açısından her zaman zorlanılıyor. Bazen yanlış seçimler yapılıyor ki bu da insanları mutsuz ediyor. Örneğin mekanı olduğundan büyük, sıcak, havalı göstermek istiyorsanız, mobilyanın boyutuna ve rengine dikkat etmelisiniz. Dayanıklı olup olmadığını öğrenmek için de taşıyıcıların, mesela bir masa ayağının masif yani ağaç olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca mobilya satın alırken ürünün ek yerlerini, kumaş döşeme detaylarını da iyi incelemek gerekiyor. Mobilyadaki teknolojik unsurlara da dikkat edilmeli. Çekmece ray sistemleri, tam açılır olması, menteşelerin iyi çalışıp çalışmadığı, ray sistemlerinin sessiz ve rahat çalışması gibi detaylar çok önemli.” İç mimar Berna Arıca bir mekanı dekore ederken kişinin yaşam şeklini iyi tanıması gerektiğini vurguluyor: “Ben nasıl bir evde huzur bulurum? Hangi renklerden hoşlanıyorum? Işık seviyor muyum? Bu tarz sorulara cevabınız hazır olmalı.”

İç Mimar Suat Kaya ise bu sezon klasiğin yükselişini müjdeliyor. Uzakdoğu stili de sezon trendlerinden: “Minimalist akımın tekdüze, sade ve yalın mobilyalarından, kısaca azlığından sıkılanlar, monotonluğu kırmak, evlerine biraz doku ve hareket katmak için eklektik tarzdaki mobilyalara kayıyor. Daha ergonomik ve fonksiyonelliği ön planda olan mobilyalar göreceğiz. Bu da estetik kaygıları olmayan, tamamen insan ergonomisi ve rahatlığa yönelik kullanışlı modeller tercih etmemize sebep oluyor.” Kaya, renklerin kişiliği yansıtmasına rağmen çok fazla kullanılmamasını öneriyor: “Mekan tasarımlarında canlı ve modası çabuk geçen renkleri, ana mobilya, yer ve duvar malzemelerinde kullanmayın. Çünkü dekorasyonun uzun süre güncel kalması gerekir. Uzun süre değiştirmeyeceğiniz ürün, mobilya ve malzemelerde daha pastel ve modası geçmeyen ahşap dokuları, renkleri tercih edin. Canlı ve trendy renkleri, daha çok aksesuarlarda, perde, duvar rengi gibi sıkıldığınızda ya da modası geçtiğinde kolay değişebileceğiniz yerlerde kullanın.”

ÇALIŞANLAR, RAHAT HİSSETMELİ

İç Mimar Suat Kaya mobilya alırken önce kalite ve işçiliğe bakılması gerektiğinin altını çiziyor: “Malzeme kalitesi ve işçilik... Çok önemli! Ahşap bir mobilya ise üzerindeki kaplama ve cila kontrol edilmeli. Uzakdoğu’dan ithal edilen ahşap görünümlü polyester döküm mobilyalara dikkat etmek gerekir. İlk bakışta görünmeyen yüzeylere de bakın. Mobilyalarda kullanılan mekanizmaların dayanıklılığı da kullanım ömrü bakımından önem taşır... Pamuklu kumaşlar serin tutar, esnektir, darbe ve sürtünmelere dayanıklıdır, kolay kırışır ve daha kolay solar. İpekli kumaşlar ise çok dikkatli kullanım gerektirir. Lekelerle başınız derde girebilir. Renkleri dayanıklıdır. Yüksek keten içeren kumaşlar da kolay kırışır ama serin tutar. Yün kumaşlar ise hepimizin bildiği gibi ısıyı iyi yalıtır, yüksek neme dayanıklıdır. Sentetik, likra, polyester, naylon içeren kumaşlar ise daha dayanıklıdır.”

İç mimar Suat Kaya, ideal bir ofis ortamına dair de şu tüyoları veriyor: “Foksiyonel, rahat ve ciddi bir konsantrasyon sağlayabileceğiniz mekanlar olmalı. Renkler kadar ışık ve yansımalar da ihmal edilmemeli. Ergonomi, ofislerin gün içerisinde en uzun vakit geçirdiğiniz mekanlar olması açısından önemlidir. Çalışanların kendilerini rahat hissedebilecekleribir mekan... Ahşabın sıcaklığının mutlak surette kullanılması gerekiyor. Minimal, sade ve yalın tasarlanan bir ofis de konsantrasyonu artırmaya yardımcı olur.”

Müslümanları vahşice katlediyorlar, camileri yakıyorlar

Sayıştay: İnsansız hava araçlarında geri kaldık
Sayıştay: İnsansız hava araçlarında geri kaldık

Sayıştay: İnsansız hava araçlarında geri kaldık

Türkiye'den düşman unsurlarını korkutan hamle
Türkiye'den düşman unsurlarını korkutan hamle

Türkiye'den düşman unsurlarını korkutan hamle

Türk çiftin sahibi olduğu şirket ABD'ye saldırı uçağı üretecek
Türk çiftin sahibi olduğu şirket ABD'ye saldırı uçağı üretecek

Türk çiftin sahibi olduğu şirket ABD'ye saldırı uçağı üretecek

İdlib'de kritik gelişme! Ilımlı muhalifler stratejik noktayı aldı
İdlib'de kritik gelişme! Ilımlı muhalifler stratejik noktayı aldı

İdlib'de kritik gelişme! Ilımlı muhalifler stratejik noktayı aldı