27 Eylül 2021 Pazartesi / 20 Safer 1443

‘Adamlığın zirvesi’ne uykusuz ve aç tırmandı

Soma’da hemen olay yerine giden ve kriz yönetimindeki performansla taktir toplayan Bakan Yıldız, 6 günü uykusuz ve aç geçirdi. Yıldız, sosyal medyadaki “Adamlığın Zirvesi Taner Yıldız” övgüsünü hak etti.

19 Mayıs 2014 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 19 Mayıs 2014 Pazartesi 07:00

Türkiye, 13 Mayıs 2014’de Soma’dan gelen haberle sarsıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, hemen bölgeye hareket etti. Kriz masası oluşturdu, madenin yetkilileri ve bazı bakan yardımcıları ile krokiler üstünde mahsur kalanları kurtarmak için taktik belirledi.

Bir koltukta dinlendi

Saat 23.00 sularında belki de hayatının en zor açıklamasını yapmak üzere kameraların karşısına geçti. İlk açıklamasında 91 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Faciada hayatını kaybedenlerin sayısı her iki saatte bir yaptığı basın açıklamasında katlandı. 91 önce 151’e, sonra 191’e ardından 201’e ve 5’inci günün sonunda 301’e çıktı. Yıldız, altı gün boyunca kazanın yaşandığı bölgeden ayrılmadı. Kazanın ilk gününde hiç uyumadı, diğer günlerde ise ortalama iki saat, çalışmaları yürüttüğü odada bir koltukta dinlendi. İlk iki gün aynı gömleği giymek zorunda kaldı. Kriz merkezi olarak isimlendirilen binadaki banyoyu kullandı.

Ailesini bile arayamadı

Yıldız, Türkiye’yi yaralayan olayla ilgilenirken aile yakınlarını bile arayamadı. Oğlu Ömer ilk gece taziye için onu aradı ve bu görüşme sadece 40 saniye sürdü. Üniversite öğrencisi Ömer, daha sonra okulunun kapandığı gün, kardeşi Hayrullah’ı da yanına alarak Soma’ya geldi. Taner Yıldız, iki oğluyla bölgedeki incelemelerini sürdürdü. Yıldız, kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını da yerinde izledi. Yardım kuruluşlarının dağıttıklarıyla, bazen bir simitle bazen sabaha karşı Kızılay’ın bir bardak çorbasıyla karnını doyurdu. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın mobil tırında çalışanlarla bir araya geldi. Taner Yıldız, kriz masasını etkin bir şekilde yönetti, cenazelerin ocaktan çıkarılması ve ailelerine teslim süreçlerini yakından izledi.

Sağduyulu ve metanetli

Madenci yakınlarının zaman zaman “istifa etmeli” şeklindeki eleştirilerine, öfkelenmeden cevap verdi, acılı aileleri teskin etti. Madenci olan eşinin cenazesini almadan gitmeyeceğini söyleyen ve 3 gün boyunca maden önünde sabahlayan Sema Korkmaz’a, evinde beklemesi için yarım saat dil döktü. Yıldız’ın, metaneti, sağduyusu ve sıcak yaklaşımı herkesin dikkatini çekti. Kamuoyunu zamanında bilgilendirmeleriyle kazanın farklı yönlere çekilmesinin önüne geçti. Türkiye, sosyal medya da “Adamlığın Zirvesi Taner Yıldız” başlığıyla övgüler alan Bakan’ın gözyaşlarına ise facianın son gününde tanık oldu. Sağ kurtulduğu halde ailesine haber vermeden arkadaşlarını çıkarmak için yeniden madene giren işçinin facianın ailesiyle buluştuğu dakikalarda o da ağladı.MANİSA