05 Mart 2021 Cuma / 21 Recep 1442
Gece modu

Vatandaştan AK Parti'ye pekiyili karne

AK Partili Belediyelerin memnuniyet sıralamasına ambargo koyduğu görüldü.

30 Aralık 2013 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 30 Aralık 2013 Pazartesi 13:12
İstanbul Üniversitesi tarafından yürütülen İstanbul Vatandaş Karnesi Projesi'ne bakıldığında AK Partili Belediyelerin memnuniyet sıralamasına ambargo koyduğu görüldü.

İstanbul Üniversitesi tarafından yürütülen İstanbul Vatandaş Karnesi Projesi'nin ilk sonuçları açıklandı. Yerel düzeyde karşılaşılan kamusal hizmetlerin vatandaşlar tarafından değerlendirilmesini amaçlayan araştırma kapsamında, 7 Kasım - 1 Aralık tarihleri arasında İstanbul'da 39 ilçe düzeyinde toplam 4 bin kişi ile yüz yüze anketler yapıldı; 70'i aşkın hizmet alanında vatandaşların duydukları memnuniyet düzeyi 10 üzerinden derecelendirildi. Araştırma sonuçlarına göre Başakşehir hizmet kategorilerinde aldığı puanların ortalamasıyla sıralamada ilk sırada yer aldı.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. Murat ŞEKER koordinatörlüğünde yürütülen projede, üniversitenin Maliye Bölümü'nden Prof.Dr. Figen Altuğ, İktisat Sosyolojisi Bölümü'nden Yrd.Doç.Dr. Filiz Baloğlu, Ekonometri Bölümü'nden Yrd.Doç.Dr. Sema Ulutürk Akman ve Araştırma Görevlisi Hakan Bektaş ile Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden Yrd.Doç.Dr. Bilal Şinik araştırmacı olarak yer aldı. Yerel düzeyde karşılaşılan tüm kamusal hizmetlerden duyulan memnuniyet düzeyinin ölçüldüğü araştırmanın ilk sonuçları 10 ana başlık altında çarpıcı sonuçlar içeriyor.

VATANDAŞ KARNESİNDE EN YÜKSEK NOTU BAŞAKŞEHİR ALDI

İstanbul Vatandaş Karnesi'nde belirlenen 10 ana başlık düzeyinde alınan notların ortalamasına göre Başakşehir 10 üzerinden 7,17 puan ile ilk sırada yer aldı. Başakşehir'i Zeytinburnu ve Bahçelievler izledi. Araştırmanın ana başlıklarından toplu taşıma hizmetleri alanında sırasıyla Zeytinburnu, Fatih ve Kağıthane gelirken, elektrik ve aydınlatma hizmetleri başlığında Üsküdar, Ataşehir ve Zeytinburnu öne çıktı. Araştırmanın diğer ana başlıklarından su ve kanalizasyon hizmetlerinde, Ümraniye, Ataşehir, Bahçelievler; yol ve kaldırım hizmetlerinde Başakşehir, Zeytinburnu, Gaziosmanpaşa; temizlik ve çevre sağlığı hizmetlerinde Başakşehir, Ataşehir, Küçükçekmece; park-bahçe yeşil alan hizmetlerinde Başakşehir, Zeytinburnu, Küçükçekmece; eğitim hizmetlerinde Fatih, Zeytinburnu, Kağıthane; sağlık hizmetlerinde Kartal, Bahçelievler, Gaziosmanpaşa; emniyet ve asayiş hizmetlerinde Şile, Başakşehir, Adalar ve iyi yönetişimde ise Esenler, Zeytinburnu ve Gaziosmanpaşa vatandaşlardan en yüksek puanı aldı. İyi yönetişim alanında; belediyenin ilçeyle ile ilgili aldığı kararlardan vatandaşları haberdar etmesi; vatandaşların ilçe yönetimine dahil edilmesi ve belediyeye yapılan şikayet ve önerilerde gösterilen tutum dikkate alındı.

Bağımsız bir kurul tarafından gerçekleştirilen ve Dünya Bankası Fonu'ndan desteklenen bu araştırmada AK Partili Belediyelerin başarıları ön plana çıktı. İlk 10'a baktığımızda 9 AK Partili Belediye gözükürken CHP ilk 10'a sadece 1 Belediye sığdırabildi.

Fatih Belediyesi'nin ilk 4'e girmesi 17 Aralık operasyonun ne amaçla tezgahlandığının bir kanıtı gibiydi. Yapılan araştırmaya baktığımızda vatandaşın AK Partili Belediyelere tam not verdiğini görüyoruz.

10 ANA BAŞLIKTA VATANDAŞ MEMNUNİYETİ

Vatandaşa 10 ana başlık altınd şunlar soruldu: Toplu taşıma, elektirik ve aydınlatma, su ve kanalizasyon sistemleri, yol ve kaldırım hizmetleri, temizlik ve çevre sağlığı hizmetleri, park bahçe yeşil alan hizmetleri, eğitim hizmetleri, sağlık hizmetleri, emniyet ve asayiş hizmetleri, iyi yönetim.