27 Ekim 2020 Salı / 10 RebiülEvvel 1442
Gece modu

Aliyev: Türkiye, Azerbaycan'a üs kurabilir

'Türkiye Azerbaycan'a üs kuracak mı?' sorusuna Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, 'Tehlike altında olursak kurabilir ama bu konu görüşülmedi' dedi.

15 Ekim 2020 Perşembe 16:13 - Güncelleme: 15 Ekim 2020 Perşembe 19:36

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, NTV'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

'TÜRKİYE'SİZ BÖLGE SORUNLARI ÇÖZÜLEMEZ'

40'a yakın şehir ve köy yerleşiminin özgürleştirildiğini söyleyen Aliyev 'Bugün Türkiye'nin iştiraki olmadan bu bölgede herhangi bir mesele çözülebilmez. Bunu artık son yıllardaki gelişmeler de göstermiştir. Bu kimin hoşuna gitsin, gitmesin, ama bu gerçektir" dedi.

'TÜRKİYE AZERBAYCAN'DA ASKERİ ÜS KURACAK MI?'

Aliyev, 'Türkiye Azerbaycan'da askeri üs kuracak mı?' sorusuna "Bu bizim hakkımızdır. Eğer böyle bir böyle bir durum olursa, Azerbaycan tehlike altında kalırsa Türkiye bizim müttefikimiz ve biz bu imkanlardan istifade edebiliriz. Ama Türkiye'nin Azerbaycan'da bir askeri üs kurma konusunda herhangi bir müzakere yapılmamıştır." yanıtını verdi.

'RUS ASKERİ BARIŞ GÜCÜ OLARAK GELEBİLİR Mİ?'

Rus askerinin barış gücü olarak gelip gelmeyeceği konusunda da "Bu, hesap edirem ki tezdir, erkendir, ve elbette ki bu işte Azerbaycan'ın sözü mutlak dikkate alınmalıdır ve alınacak, çünkü herkes bilmelidir ki, bugün çatışma Azerbaycan'ın topraklarında yaşanıyor. Uluslararası hukuk bakımından bu bizim toprağımızdır. Tarihi olarak bizim toprağımızdır, ve Azerbaycan'a başka ülkelerin askerinin getirilmesi Azerbaycan razı olmadan mümkün değildir." dedi.

ALİYEV'İN ERMENİSTAN HALKINA MESAJI

Azerbaycan'ın topraklarını geri aldığını söyleyen Aliyev "Biz ilerliyoruz, topraklarımızı özgürleştiriyoruz. Yakında yapacağımız açıklamalar onları daha da sarsacak. Ve Ermeni halkı da bilmelidir, en doğru haberi biz veriyoruz. Ona göre, Ermeni halkı gerçeği öğrenmek istiyorsa bize kulak versin." dedi.