26 Şubat 2021 Cuma / 14 Recep 1442
Gece modu

Askerler annemi kardeşimi emzirirken götürdü

1993 yılında Diyarbakır’ın Kulp İlçesi’nde 11 köylünün öldürülmesine ilişkin dönemin Bolu 2’nci Komando Tugay Komutanı emekli Tuğgeneral Yavuz Ertürk’ün tutuksuz olarak yargılandığı davada, kayıp yakınlarının ifadeleri alındı.

Şeyhmus Çakan28 Aralık 2013 Cumartesi 07:00 - Güncelleme: 28 Aralık 2013 Cumartesi 07:00

Kardeşi kayıplar arasında bulunan Ramazan Yerlikaya, “Muş Alayı’nda 9 gün kaldım. 9 gün boyunca sabahlara kadar işkence ettiler. Sürekli dövüyorlardı. 9 gün sonra bizi bıraktıklarında, evlerimiz ve köy tamamen yakılmıştı” diye konuştu.

‘Annen çocukları alıp gitsin’

Kayıp kişilerden Hasan Avar’ın oğlu Erhan Avar ise, “Olaylar olduğunda 15 yaşındaydım. Kulp’taki askeri operasyonun ikinci günü asker evimize baskın yaptı. Annem ve babamla birlikte evdeydik. O sırada annem 1.5 yaşındaki kardeşimi emziriyordu. Bebeği annemin kucağından alıp bize verdiler. Annem ve babamın ellerini bağlayıp götürdüler. Arkasından çok ağladık, ama bırakmadılar. 3 gün sonra annemi bıraktılar” dedi. Babasının tutulduğu yere yemek götürdüğünü, işkence zamanına denk geldiğinde içeri alınmadığını anlatan Avar, “Son yemeği götürdüğümde, ‘Annenize söyleyin, çocukları alsın gitsin’ dedi. O günden sonra bir daha babamı görmedim” dedi. diğer mağdurlar da olay gününü anlattı.