4 Aralık 2023 Pazartesi / 22 CemaziyelEvvel 1445

Avrupa medyası hakarete başladı

Gezi olayları sırasında hükümetin tavrını eleştiren ve polisle çatışan marjinalleri sivil aktivist olarak tanıtan yabancı medya, kantarın topuzunu iyice kaçırdı. Özellikle Avrupa basını, doğrudan Başbakan Erdoğan’ı hedef alan karalama kampanyasına soyundu.

HABER MERKEZİ19 Haziran 2013 Çarşamba 07:00 - Güncelleme:
Avrupa medyası hakarete başladı

TaksimGezi Parkı’ndaki düzenlemeleri bahane ederek meydanları savaş alanına çeviren marjinal gruplara destek veren yabancı basın ve yayın kuruluşlarının yaşanan bu süreçte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakarete varan ithamları dikkat çekti. Almanya’da yayınlanan bulvar gazetesi Bild Başbakan için “Beton kafalı Erdoğan” ifadesini kullanırken, İngiliz The Telegraph Erdoğan’a “Aklını başına topla”, İtalyan La Repubblica “Erdoğan kaslarını gösterdi” ve Vatikan gazetesi İl Sole 24 Ore internet sayfasında “İmparatorluk rüyası gören Sultan” dedi.

Yabancı basının sınır tanımayan yorumları şöyle şekillendi:

ALMAN BİLD: Alman Bild Gazetesi Başbakan için ‘Beton kafalı’ ifadesini kullandı. Gazete, Ertuğrul Özkök’ün Gezi olaylarıyla ilgili yorumlarına yer verdi. Bild gazetesi, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliği ile ilgili de anket başlattı.

FOCUS ESAD’A BENZETTİ: Alman Focus dergisinde, Türkiye uzmanı Udo Steinbach Başbakan Erdoğan’ı “beton kafalı” olmakla suçlayarak Esad’a benzer bir tavır gösterdiğini söyledi. “Erdoğan yeni Hitler mi?” sorusunu ortaya attı. 

YENİ OSMANLI KLİŞELERİ: Alman TAZ gazetesi Gezi olaylarıyla ilgili haberinde “yeni osmanlı kliseleri. Despotun estetik merağı: Gezi Parkı’nın yerine neden kışla yapmak istiyor. Basbakanın paranoyaları” diye yazdı. 

 ERDOĞAN KASLARINI GÖSTERDİ: İtalyan La Repubblica gazetesi “Erdoğan, kaslarını gösterdi” yorumuna yer verdi. 

ÇILDIRMIŞ DESPOTU ANDIRIYOR: Alman Der Spiegel dergisi, Erdoğan’ın “dünyanın en büyük ekonomilerinden birinin demokratik seçilmiş başbakanını değil, çıldırmış bir despotu andırdığını” yazdı.  Dergi, Erdoğan’ın konuşmasını genel olarak “korkutucu, öfke dolu ve kutuplaştırıcı” olarak betimledi.

LA STAMPA ‘SULTAN’A BENZETTİ:  İtalyan La Stampa  internet sitesinde, “Sultan Recep Tayyip Erdoğan’dan yüz binlerce gencin protesto hareketine demir yumruk” ifadesine yer verildi. 

VATİKAN ‘SULTAN’ DEDİ:  Vatikan’ın günlük ekonomi gazetesi İl Sole 24 Ore ise internet sayfasında “İmparatorluk rüyası gören Sultan”,  “Bu kez Erdoğan aldattı” diye yazdı. 

TELEGRAPH’DAN KÜSTAH HİTAP:  İngiliz The Telegraph “Akıllı olma zamanı” başlıklı yazıda Erdoğan’a “Aklını başına topla” çağrısı yaptı.