1 Mart 2024 Cuma / 21 Saban 1445

Bakan Bozdağ'dan İmamoğlu açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 'İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında kesinleşmiş hapis ve siyasi yasak yok. Böyle bir algı oluşturuldu. Bu karar karşı temyiz yolu açıktır, nihai karar sonra açıklanacak. Yapılan siyasi taraftarlık adalete zarar vermektedir' dedi. 6 yaşındaki çocuğa cinsel istismar olayına ilişkin de açıklama yapan Bakan Bozdağ, 'Çocukların cinsel istismarı bizim ceza kanunumuzda suç olduğu gibi ahlakımız bakımından da kabul edilemez. Hukuk işliyor, herkesin vicdanı rahat olsun, yargılama devam ediyor. Sonucu herkesin beklemesinde fayda var' dedi.

15 Aralık 2022 Perşembe 14:56 - Güncelleme:
Bakan Bozdağ'dan İmamoğlu açıklaması

Adalet Bakanı Bozdağ, Ankara'da Kadına Yönelik Şiddet İzleme Komitesi 2022 Yılı Toplantısı'na katıldı. Burada konuşan Bozdağ, 6 yaşındaki çocuğa cinsel istismar olayı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davayla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Bozdağ, kadınların ve çocukların cinsel saldırıya uğraması, özellikle çocukların cinsel istismarının ceza kanununda suç olduğu gibi ahlak bakımından da kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, "Kim kadına ve çocuklara cinsel saldırı suçuna teşebbüs etmiş veya işlemişse, bunlar sadece bizim ceza kanunumuza aykırı davranmış olmaz, aynı zamanda dinimize, ahlakımıza, kültürümüze ve geleneklerimize aykırı davranmış demektir" diye konuştu.

"ÇOCUKLARIMIZIN ÖRSELENMEMESİ İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALMAK BİZİM GÖREVİMİZDİR"

Bakan Bozdağ, "Çocuklarımızın örselenmemesi için her türlü tedbiri en üst düzeyde alıp uygulamak bizim görevimizdir. He türlü sapıklığa karşı, her türlü ahlak ve ceza kanununa aykırı davranışa karşı çocuklarımızı ve kadınlarımızı korumak en asli görevimizdir. Biz bu konuda samimi olarak görevimizi yürüttük ve yürütmeye devam edeceğiz" dedi.

"İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU HAKKINDA KESİNLEŞMİŞ HAPİS VE SİYASİ YASAK YOK"

Bakan Bozdağ, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davaya da değinerek, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında kesinleşmiş hapis ve siyasi yasak yok. Böyle bir algı oluşturuldu. Hukuk devletinde bir karardan şikayetiniz varsa temyiz yolu açıktır, nihai karar sonra açıklanacak. Sağlıklı bir şekilde işlemektedir. Bırakalım hukuk usulüne uygun, yasaya uygun işlesin. Bizim davalara herhangi bir şekilde müdahil olmamız söz konusu olamaz. Görülen davalar hakkında bir değerlendirme yapmayız" ifadelerini kullandı.