23 Ocak 2021 Cumartesi / 9 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Bakan Çavuşoğlu: ABD'den F-35 alamazsak farklı alternatiflere bakarız

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 'ABD'den F-35 almayı istiyoruz, alamazsak farklı alternatiflere bakarız.' dedi.

30 Ağustos 2019 Cuma 07:00 - Güncelleme: 30 Ağustos 2019 Cuma 17:22
Temasları kapsamında Norveç´in başkenti Oslo´da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Soreide ile ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, görüşmelerde Suriye konusunu da ele aldıklarını belirterek, politik sürece daha fazla önem verilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, Suriye´nin kuzeyinde güvenli bölge yaratmak için ABD ile birlikte çalıştıklarını ifade etti.
 
Görüşmede İran-ABD ilişkilerini de ele aldıklarını söyleyen Çavuşoğlu, "Yaptırımlara karşıyız, bölgedeki gerilime de karşıyız" dedi.
 
Çavuşoğlu, Rusya üzerine yöneltilen bir soruya "İlk olarak Rusya´dan uçak aldığımızı söylemedik. F-35 programının bir parçasıyız. ABD ile S-400 nedeniyle problemimiz var. Hava savunma sistemi bizim acil olarak ihtiyaç duyduğumuz bir şeydi. ABD ve Diğer NATO müttefiklerinden almaya çalıştık ancak alamadık" diye yanıt verdi.
 
Çavuşoğlu, "ABD'den F-35 almayı istiyoruz, alamazsak farklı alternatiflere bakarız." dedi.
 
Basın toplantısında daha önce Lübnan´a gittiğini söylediği Adrian Darya 1 `Grace 1´in Lübnan´da bir limana değil Lübnan sularına yöneldiğini belirtti.