08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

Bakan Çavuşoğlu: Barzani, bu hatadan çok geç olmadan dönmeli

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Barzani yönetiminin bu hatadan dönmesi gerekiyor. Çok geç olmadan dönmesi gerekiyor. Kendilerine tavsiyemiz budur. Muhattabımız Bağdat'tır. Bundan sonra Bağdat olacaktır' dedi.

AA29 Eylül 2017 Cuma 07:00 - Güncelleme: 29 Eylül 2017 Cuma 12:31

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun açıklamasından bazı satırbaşları:

"Atacağımız adımlarda özellikle Bağdat'ın yani Irak Devleti'nin ve Hükümeti'nin talepleri kriter olacaktır. Şu ana kadar bizden ve diğer ülkelerden talepleri oldu. Bazılarını uygulamaya başladık. Bağdat'ın Erbil'e havaalanlarının ve sınır kapılarının kontrolünün Bağdat'a devredilmesiyle ilgili süre bu akşam doluyor. Bu sebepten dolayı havayolu şirketlerimiz, uçuşlarını bu akşam itibarıyla durdurma kararı almışlardır. Umarım Erbil yönetimi, Kürt bölgesel yönetimi, Bağdat'ın bu çağrılarına olumlu cevap verir ve sorun çözülür"

 "(IKBY'deki gayrimeşru referandum) Biz vatandaşlarımıza yönelik seyahat uyarıları yaptık ve bunları güncelledik gelişmelere göre. Dönmek isteyen vatandaşlarımızın Türkiye'ye gelmesi için her türlü imkanımızı seferber ederiz. Önümüzdeki süreçte de gerekirse özel izinle uçak göndeririz. Bunlar sıkıntı olmaz. Biz uyarılarımızı yaptık, vatandaşlarımızın kararı önemlidir."