7 Aralık 2023 Perşembe / 25 CemaziyelEvvel 1445

Bakan Fidan'dan çifte standart uygulayan ABD'ye net uyarı: Bu tüm dünya için büyük bir kriz demek

El-Cezire kanalına konuşan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD'nin İsrail'e uyguladığı çifte standarda tepki gösterdi. ABD'li mevkidaşı Antony Blinken ile görüşmesine değinen Bakan Fidan, 'Kadınları ve çocukları bile ayırt etmeden herkesi topyekün hedef alan İsrail'in yaptıkları ile kendi aranıza mesafe koymazsanız -ki şu anda koymuyorsunuz-, bu tüm dünya için daha büyük bir kriz demek.' dedi.

AA18 Kasım 2023 Cumartesi 22:09 - Güncelleme:
Bakan Fidan'dan çifte standart uygulayan ABD'ye net uyarı: Bu tüm dünya için büyük bir kriz demek
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Katar merkezli Al Jazeera televizyon kanalına İsrail'in Gazze'deki saldırılarına ve bunun durdurulması için harcanan uluslararası çabalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gazze Şeridi'ne uygulanan ablukaya ilişkin Fidan, "İslam ülkeleri şu an itibarıyla ellerindeki bütün diplomatik ve insani araçları kullanma yoluyla problemi çözme yolunu tercih etmiş durumda. Burada elimizdeki bütün diplomatik araçları kullanarak, özellikle bölge dışındaki Filistin davasını destekleyen, İsrail zulmüne karşı duran Güney Amerika'dan, Afrika'dan, Avrupa'dan, Asya Pasifik'ten ülkelerle bir araya gelerek Birleşmiş Milletler'de ve diğer platformlarda İsrail'in bu ayrımı gözetmeksizin öldürme faaliyetine bir son vermek gerekiyor. Şu andaki aşama diplomasi yolunu tercih eden bir aşama." ifadelerini kullandı.

"RİYAD'DAKİ ZİRVE KARARINDA KUŞATMANIN KIRILMASI YÖNÜNDE BİR ÇAĞRI VAR"

Bununla ilgili basına yansıyan veya yansımayan çok farklı çalışmaların devam ettiğini söyleyen Fidan, şunları kaydetti:

"İslam ülkeleri şu anda bir araya gelmiş durumda, oluşturulan 7 ülkelik bir Eylem Grubu var, bu Eylem Grubu içerisinde Türkiye, Endonezya, Nijerya, Ürdün, Mısır, Katar ve Suudi Arabistan yer almakta. Önümüzdeki hafta itibarıyla bu ülke temsilcilerinin, dışişleri bakanlarının çeşitli ülke başkentlerinde belli temaslarda bulunmaya başlayacağını görüyoruz. Diğer taraftan, biliyorsunuz alınan Riyad'daki zirve kararında kuşatmanın kırılması yönünde bir çağrı var."

ABD'YE İSRAİL UYARISI: BU DÜNYA İÇİN DAHA BÜYÜK BİR KRİZ DEMEK

İsrail'in nükleer silahlarının "herkesin bildiği bir sır" olduğuna işaret eden Fidan, "İsrail'in nükleer silahların yayılma anlaşmasına taraf olmamasını kullanarak kendi nükleer kabiliyetini geliştirdiğini görüyoruz ve bu konuda da Amerika'dan, Avrupa'dan büyük destek aldığını da biliyoruz, yani bu bir sır değil." diye konuştu.

"Bazı çılgın İsrailli politikacıların nükleer silah kullanma yolundaki dillendirmeleri dikkate alındığında, büyük bir problem" olduğunun görüldüğünü kaydeden Fidan, "İsrail'in nükleer silah sahibi olmaya devam etmesi, nükleer silahla ilgili yarışı artıracak. Bu, bölgenin ve dünyanın lehine olan bir durum değil." dedi.

Bakan Fidan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bölge ya tamamıyla nükleer silahlardan arındırılmalı ya da başka ülkeler bu konuda kendilerini daha güvende hissetmek için adım atmak zorunda kalacaklar, yani buna bir çözüm bulmamız gerekiyor. Bu da bizim önümüzde duran ve muhakkak çözmemiz gereken önemli stratejik konulardan biri ve bu konuda çalışmaya devam edeceğiz."