21 Ocak 2022 Cuma / 16 CemaziyelAhir 1443

Bakan Kurum: Ankara'yı kaderine terk ettiler

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, AK Parti Ankara İl Başkanlığı'nın Antalya'da düzenlediği Koordinasyon Toplantısı'nda, Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetimini eleştirdi. Kurum, 'Görüyoruz ki 'Ankara'yı güzelleştireceğiz' dediler; parkları, rekreasyon alanlarını yeşilsiz bıraktılar, kaderine terk ettiler. 'Borç almayacağız' dediler, milyonlarca avro kredi kullandılar. Ankara'yı kışta kara, yazda susuzluğa, sabah saatlerinde trafiğe, günün her saatinde çevre kirliliğine, salgında virüse terk ettiler' dedi.

AA8 Ocak 2022 Cumartesi 12:54 - Güncelleme: 8 Ocak 2022 Cumartesi 14:42

Kurum, Antalya'nın Serik ilçesi Belek Turizm Merkezi'ndeki bir otelde gerçekleştirilen AK Parti Ankara İl Başkanlığı Kampı'nda çevre ve iklim politikaları hakkında sunum yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde büyük Türkiye yürüyüşünün lokomotifinin daima yerel yönetimler olduğunu belirten Kurum, gönül belediyeciliği ile en güzel ve örnek eserlerin milletin hizmetine sunulduğunu ve eser siyasetinin yerel yönetimlerden sonra genel seçimlerde de itici güç oluşturduğunu kaydetti.

Medeniyeti yaşatan, çevreye saygılı iklim dostu şehirler hedefiyle çalışmalarını gece gündüz sürdürdüklerini dile getiren Kurum, "Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar 81 ilimize 350'den fazla ziyaret gerçekleştirdik, teşkilatlarımızla istişarelerde bulunduk. Tüm illerimizde, Türkiye'nin dört bir yanında, yatırım değeri 300 milyar lirayı aşan, tam 12 bin 700 kalemden oluşan proje başlattık, milletimizin hizmetine sunduk." diye konuştu.

İklim değişikliğinin neden olduğu felaketlere değinen Kurum, çevre kirliliğinin, atık problemin ve zararlı sanayi atıkların tabiattaki düzeni bozduğunu ve iklim krizini tetiklediğini kaydetti.

Ankara'da görülen kum fırtınalarının, Konya'daki obrukların, Ordu, Giresun, Rize, Kastamonu, Bartın ve Sinop'ta yaşanan sellerin, Antalya ve Muğla'da ortaya çıkan yangınların, Marmara Denizindeki musilaj probleminin iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinden biri olduğunu anlatan Kurum, "Türkiye olarak dünyanın geldiği bu noktada, tarihi mesuliyetimizin olmamasına rağmen büyük sorumluluklar alıyoruz, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ulusal ve uluslararası girişimlerimizi her geçen gün daha da artırıyoruz." dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak 17 bakanlığın, tüm kurumların, özel sektörün ve vatandaşın iklim değişikliğiyle mücadeleye tam uyumu ve koordinasyonu adına projeleri bir bir gerçekleştirdiklerini anlatan Kurum, bu mücadele kapsamında 3 milyar 157 milyon avroluk finansmanı temin ettiklerini ve en etkili şekilde kullanacaklarını belirtti.

İklim değişikliğiyle mücadelede hep birlikte çok daha etkin, hızlı ve kararlı adımlar atma mecburiyetinde olduklarını vurgulayan Kurum, "Zira her gün bir selle, taşkınla, yangınla karşılaşma ihtimalimiz var. Bizim yeni can kayıplarına tahammülümüz yok." dedi.

- "122 BİN KURUM VE KURULUŞ SIFIR ATIK SİSTEMİNE GEÇTİ"

İklim değişikliğiyle mücadelede Emine Erdoğan'ın öncülüğünde başlatılan Sıfır Atık Projesi'ni yaygınlaştırmaya devam ettiklerini aktaran Kurum, şunları söyledi:

"Bugüne kadar 122 bin kurum ve kuruluş, sıfır atık sistemine geçiş yaptı. Şu ana dek 159 belediyemizde oluşturulan sıfır atık ve iklim değişikliği birimlerinin sayısını, bütün şehirlerimize, ilçelerimize yaymak istiyoruz. Bu noktada belediyelerimizden, sıfır atık birimlerini eğer kurmadılarsa bir an önce oluşturmalarını bekliyoruz. Ankara'mızda bugüne kadar 5 bin 750 kurum binası sıfır atık sistemine geçerken, 1 milyon 182 bin kişiye sıfır atık eğimi verdik. Sadece Ankara'mızda sıfır atık belgesi alan kurum ve kuruluş bina sayımız bin 844'e ulaştı. Başkentimize, sıfır atık ünitelerinden kompost makinalarına, arazözlerden ekskavatör araçlarına kadar toplam 284 milyon liralık 99 çevre temizlik aracını kazandırdık."

Kurum, 2023'te Ankara'nın bütün kurum ve kuruluşlarıyla, özel sektörüyle sıfır atığın başkenti olacağını belirtti.

-"MİLLET BAHÇESİ'NDE 67,7 MİLYON METREKAREYE ULAŞTIK"

Geleceği, çevreyi, dünyayı korumak için çalışmalar yaparken medeniyetin sembolü şehirlerde yeşil alanları her geçen gün artırdıklarını, millete yeni nefes alanları oluşturduklarını anlatan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

"81 ilde 81 milyon metrekare Millet Bahçesi hedefinde 67,7 milyon metrekareye ulaştık. 418 millet bahçemizi projelendirdik, 125'inin yapımını tamamladık. Biz bugün, işte bu yeşil yatırımlarla, şehirlerimizin en önemli, en merkezi yerlerini milletimize armağan ediyoruz. Şehirlerimize, içerisinde milletin olduğu, insani ve doğasever bir kimlik kazandırıyoruz. Bugün karşımızda, bu güzelim doğal güzelliklere, yeşil alanlara dahi tahammülü olmayan bir muhalefet var. Yıllarca çevrecilik konusunda kimseye söz hakkı tanımayanların, sırf 'Tayyip Erdoğan yaptı' diye, sırf 'AK belediyeler yaptı' diye tabiata, doğaya, yeşile düşmanlaştığı bir dönemin içerisinden geçiyoruz. Kim ne derse desin, başkanlarımızla insanımızı, çocuklarımızı yeşille, maviyle, doğayla buluşturmaya devam edeceğiz."

Kurum, Eskişehir'den Trabzon'a, Çorum'dan Amasya'ya, Kırşehir'den Yozgat'a Kırıkkale'den Çankırı'ya 81 ilde Millet Bahçelerini birer birer açtıklarını, milletin de bu bahçelere sahip çıktığını kaydetti.

Ankara'da da 22 millet bahçesini milletin hizmetine sunduklarını dile getiren Kurum, vatandaşın ihtiyaç duyduğu yeşil alanları, muazzam projelerle tasarlayarak hayata geçirdiklerini belirtti.

Ankara'da İmrahor Millet Bahçesi'nden başlayarak Eymir Gölü, Gölbaşı Millet Bahçesi, Mogan Gölü ve Gölbaşı Arboretum alanını içine alan yeni bir yeşil koridor oluşturmak için kolları sıvadıklarını anlatan Kurum, Mogan Gölü'nde de dip çamurunu ve hayalet ağlarını temizlediklerini, su seviyesini, kalitesini ve balık sayısını artırdıklarını kaydetti.

Kurum, gölleri, millet bahçeleri ile ekolojik koridorları buluşturarak, başkenti yeşilsiz, mavisiz bırakmaya azmetmiş olanlara rağmen şehri yeşilin ve mavinin cenneti haline getirmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.

Kurum, Antalya'nın Serik ilçesi Belek Turizm Merkezi'ndeki bir otelde gerçekleştirilen AK Parti Ankara İl Başkanlığı Kampı'nda, çevre ve iklim politikaları hakkında sunum yaptı.

Türkiye topraklarının büyük bir kısmının deprem kuşağında yer aldığını dile getiren Kurum, bu coğrafyayı dışarıdan gelen saldırılara karşı korurken aynı hassasiyetin, iklim değişikliğiyle yukarıdan, fay hatlarıyla aşağıdan gelen afetlere karşı da gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Bu açıdan kentsel dönüşüm çalışmalarının şehirlerin geleceği açısından büyük önem arz ettiğini vurgulayan Kurum, şunları söyledi:

"Sağlıksız yapı stokunun yenilenmesi için Cumhurbaşkanımızın 2012 yılında başlattığı kentsel dönüşüm seferberliğimizle bugüne kadar 1,7 milyon konutun dönüşümünü gerçekleştirdik. TOKİ eliyle 1,1 milyon konut inşa ederek, vatandaşlarımıza teslim ettik. Şu anda yatırım değeri 120 milyar lira olan tam 350 bin dönüşüm ve sosyal konutumuzun inşasını sahada sürdürüyoruz. Hem şehri ihya ediyor hem de istihdama katkı sunarak ekonomiye adeta can suyu veriyoruz."

Elazığ Abdullahpaşa'da, Rüstempaşa'da ve diğer mahallelerde, Malatya Pütürge ve Doğanyol'da tarihi bir dönüşümü gerçekleştirdiklerini belirten Kurum, büyük bir bölümünü tamamladıkları 36 bin yeni yuvayı sahiplerine teslim ettiklerini bildirdi.

Bakan Kurum, İzmir'de de 5 bin 400 konutluk proje ile birilerin yıllardır yapmayı başaramadığı hizmeti götürdüklerini anlatarak, İzmir'de altın harflerle yazılacak, şehrin en büyük kentsel dönüşümünü gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Ankara'da da 15 milyon metrekarelik alanda kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ettiklerini aktaran Kurum, 20 bin 824 binanın da riskli yapı tespitlerini yaparak dönüşüme tabi tuttuklarını ifade etti. Başkentte kira yardımlarından kamulaştırmaya ve proje uygulamalarına kadar 842 milyon liralık destekte bulunduklarını dile getiren Kurum, şunları kaydetti:

"Ankara'da en büyük kentsel dönüşüm projelerini gerçekleştirdik. Şimdiye kadar Altındağ, Mamak, Kuzey Ankara, Sincan ve Yenimahalle ilçelerimizde 66 projede 38 bin 254 konut, 335 iş yeri inşa ettik. Halen Altındağ'da 7, Mamak'ta 3, Çankaya'da 2, Kızılcahamam'da 2 noktada, Gölbaşı Gerder Mahallesi, Kalecik Çansakale ve Halitçeviri Mahallesi ve Yenimahalle'de 2 bin 817 konut, 494 iş yerinin inşaatına devam ediyoruz. 15 ayrı projede ise 3 bin 262 konut ve 1590 iş yerini planladık."

Bakan Kurum, Ankara'nın ilçelerinde ve mahallelerinde yapılan yatırımlar hakkında da bilgi verdi.

- SIFIR ATIK SANAYİ SİTELERİ PROJELERİ

Türkiye'nin ilk Sıfır Atık Sanayi Siteleri olan Konya'daki 2 bin 690 dükkana sahip motorlu sanayi sitesinin, 1526 iş yeri kapasiteli Samsun İlkadım Toybelen Sanayi Sitesi'nin yapımına devam ettiklerini anlatan Kurum, Osmaniye, Rize Çayeli, Afyonkarahisar Dinar, Amasya Suluova, Trabzon Akçaabat ve Arsin, Kayseri Kocasinan, Kütahya İnköy, Adana Sarıçam, Diyarbakır sanayi sitelerinin proje çalışmalarına da başladıklarını bildirdi.

Ankara Yenimahalle'de geri dönüşüm sanayi sitesi olarak tasarlanan, 250 milyon lira bedelli, Yakacık Hurdacılar Sanayi Sitesi 1. Etap'ta 134 dükkan için inşa çalışmalarını hızla sürdürdüklerini vurgulayan Kurum, Kahramankazan'ın Saray Mahallesi'nde de yeni bir sanayi sitesi inşa edeceklerini belirtti.

Bakan Kurum, TOKİ Başkanlığınca Ankara'da toplam yatırım değeri 63 milyar 594 milyon lira olan 83 bin 409 konut ile beraber yüzlerce sosyal donatıyı Ankaralılara kazandırdıklarını kaydetti.

Ankara'nın konut ihtiyacına cevap verecek adımları kararlılıkla attıklarına işaret eden Kurum, bu yıl için de yeni konut projelerine hız kesmeden devam edeceklerini söyledi.

- "ANKARA'YI YENİDEN ESER SİYASETİYLE BULUŞTURACAĞIZ"

AK Parti teşkilatına seslenen Kurum, Ankara'daki 26 belediyenin 19'unun AK Parti, 3'ünün Cumhur İttifakı'na ait olduğunu anlattı. Belediye Meclis seçimlerinde de Cumhur İttifakı olarak 2,5 kat üstünlüklerinin bulunduğunu dile getiren Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Önce 2023, ardından 2024 yerel seçim zaferlerimizle Ankara'mızı yeniden eser siyasetiyle, gönül siyasetiyle buluşturacağız. Ne yazık ki bugün Ankara, belediyecilikte bizim getirdiğimiz noktadan, ortaya koyduğumuz seviyeden çok geride, çok uzaktadır. Ulaşımda, trafikte, peyzajda, altyapı hizmetlerinde pek çok sorun vardır ve Ankaralı hemşerilerimizi fazlasıyla rahatsız etmektedir. Biz Ankara'ya 25 yıl, gece gündüz demeden hizmet ettik. Yatırım yaptık, istihdam sağladık, eser kazandırdık. Adeta Ankara'ya çağ atlattık, dünya şehirleriyle yarışır hale getirdik. Bayrağı çok yükseklere taşıdık. Onlar ise gerçekleştiremedikleri vaatlerini, başarısızlıklarını, algı yönetimiyle, sosyal medya çalışmalarıyla kapatmaya çalışıyorlar. Görüyoruz ki; Ankara'yı güzelleştireceğiz dediler, parkları, rekreasyon alanlarını yeşilsiz bıraktılar, kaderine terk ettiler. Borç almayacağız dediler, milyonlarca avro kredi kullandılar. Ankara'yı kışta kara, yazda susuzluğa, sabah saatlerinde trafiğe, günün her saatinde çevre kirliliğine, salgında da virüse terk ettiler."

Ankara'nın her bir köşesine önemli hizmetleri kazandırdıklarının altını çizen Kurum, ehliyetin, liyakatin, eser siyasetinin yanında olanların AK Parti teşkilatları olduğunu ifade etti.

Ankara'yı yeniden ehline teslim etmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Kurum, şöyle devam etti:

"İnanıyor ve biliyorum ki Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Ankara'mızda emanet ehil ellere, liyakatli ellere yeniden geçecektir. Her bir beldemizi, ilçemizi, şehrimizi milletimizin emaneti görüyor, çalışmalarımızı bu hassasiyetle sürdürüyoruz. Ancak milletten aldıkları yetkiye layık olamayanlar, şehirleri çöpe, çukura ve çamura teslim edenler beceriksizliklerini örtmek için mağduriyet edebiyatına sarılıyorlar. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Onlar, herkesi kendileri gibi sandıkları için yalanla, iftirayla, algıyla gündem olmaya çalışıyorlar. Biz şehirlerimizin, ilçelerimizin, beldelerimizin kısacası 84 milyonun derdiyle dertleniyoruz. Onlara diyoruz ki bunu anlamak için şehirlerimize bakmanız, yatırımlarımıza, projelerimize gözlerinizi kapatmamanız yeterli olacaktır."

- "2023 VE 2024 SEÇİMLERİ TÜRKİYE'NİN DÖNÜM NOKTASI"

Her zaman millet ile yan yana, etle tırnak gibi olduklarını belirten Kurum, millete söyleyecek bir sözü olmayan, akla yatan hiçbir vaadi bulunmayan, eser üretemeyen, hizmet getiremeyenlerin, seçimden önce verdikleri sözleri tutamayanların millete vereceği hiçbir şey olmadığını kaydetti.

2023 ve 2024 seçimlerinin Türkiye'nin dönüm noktası olacağına işaret eden Kurum, "Ülkemizi şikayet eden, milletin vekili yerine 11'inci büyükelçi gibi davrananların Türkiye'ye vereceği hiçbir şey yoktur. Gücünü milletten alanlar üstün gelecek, sırtını terör örgütlerine yaslayanlar kaybedecek." diye konuştu.

Partililere büyük görev düştüğünü ifade eden Kurum, şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanımızı 2023'te yeniden seçmek boynumuzun borcudur, bu ülkeye borcumuzdur, çocuklarımıza, Türkiye'nin geleceğine olan borcumuzdur. İşte bu nedenle projelerimizi, yatırımlarımızı çok daha güçlü bir şekilde anlatalım. Girilmedik kapı, alınmadık gönül bırakmayalım. İnşallah, AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak 2023 ve 2024 seçimlerinde bir kere daha zafer kazanacak, milletimizin büyük teveccühüyle yeni destanlar yazacak, yepyeni başarı hikayelerine imza atacağız. İnanıyoruz çünkü iman ettik, başaracağız çünkü çalışıyoruz. Boş yatmıyoruz, gece gündüz çalışıyoruz."

  • Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı
  • Murat Kurum
  • sıfır atık