25 Şubat 2021 Perşembe / 13 Recep 1442
Gece modu

Bakan Zeybekçi'den ilk açıklama: Sürpriz oldu

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı kabine değişikliğinde Zafer Çağlayan'ın yerine Ekonomi Bakanlığı'na getirilen Denizli Milletvekili ve MKYK Üyesi Nihat Zeybekci, beklentisi olmadan bakanlığa getirilmesinin kendisi için sürpriz olduğunu söyledi. Türkiye'nin zor bir dönemde olmadığını, dünyanın en güçlü ekonomileri arasında olduğunu belirten Zeybekci, 'Böyle geçici hafif esintiler olur. Biz buna 'Düzleme' diyelim. Yukarı doğru çıkışta 'Nefeslenme' diyelim. Başbakanımızın liderliğinde ülkemiz, ekonomimiz bundan sonra çok daha güzel olacak diyorum' dedi.

Osman Nuri BOYACI-Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)26 Aralık 2013 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 26 Aralık 2013 Perşembe 11:31
Denizli'de bulunan Nihat Zeybekci, bakanlık haberini Çamlık Mahallesi'nde bulunan evinde otururken aldı. Başbakan Erdoğan'ın kabine değişikliğini açıklamasıyla birlikte bakan olduğunu öğrenen Denizli Milletvekilleri Mehmet Yüksel, Nurcan Dalbudak ve Bilal Uçar, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan ve partililer Zeybekci'nin evine giderek kendisini kutladı. Sosyal paylaşım siteleri üzerinden de birçok kişi Zeybekci'nin bakanlığının duyurarak kutlarken Nihat Zeybekci, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a duyduğu güvenden dolayı teşekkür etti.

Kabine değişikliklerinin ve bakan olmasının Türkiye, için, millet için ve ekonomi için hayırlı olmasını dileyen Zeybekci, Ekonomi Bakanı olarak atanmasının kendisi için sürpriz olduğunu söyledi. Zeybekçi, şöyle konuştu:

"İnşallah hayırlı olur. Ben öncelikle Sayın Başkanımıza güveninden, teveccühünden dolayı teşekkür ediyorum. Denizli'ye, ülkemize hizmet ettiğimiz gibi bundan sonra ülkemizin ekonomisine hizmet edeceğiz. Sorumluluğumuzu biliyoruz. Sorumluluğumuzu bilmenin yanında bir zamanlar 'Denizli mahallenin en güzel kızı' diyerek onun heyecanıyla Denizli Belediye Başkanı olmuştuk. Şimdi de çok heyecan duyuyoruz. Çok iyi bildiğimiz, içinden geldiğimiz bir konuya geldik. İhracatımızın dış ticaretimizin içinde olduğu bir konu. Allah utandırmasın inşallah. Dualarıyla destekleriyle siyasetteki onurlu duruşumuza destek veren Denizlimiz'e, vatandaşlarımıza, teşkilatımıza, aileme teşekkür ediyorum."

"ZOR BİR DÖNEMDE DEĞİLİZ"

Kararın kendisi için sürpriz olduğunu belirten Zeybekci, aktif hizmette yer almanın herkes için hayal olduğunu ifade ederken, "Öyle bir hayalimiz vardı. Tabii böyle beklentimiz de yoktu. Sürpriz oldu sayılır. Zor bir dönemde değiliz. Türkiye şu anda dünyanın en güçlü ekonomilerinden birine sahip. Geçici, hafif böyle esintiler olur. Türkiye'nin çok güçlenerek çıkacağına inanıyorum. Düzleme diyelim biz buna yukarı doğru çıkışta nefeslenme, yenileme diyelim. İnşallah bundan sonra hızlı bir şekilde Sayın Başbakanımızın liderliğinde ülkemiz, ekonomimiz çok daha güzel olacak diyorum" diye konuştu.

Zeybekçi, görevi devralacağı Zafer Çağlayan'a da teşekkür ederken, "Kendisiyle görüştük. Saat 12.00'de görev teslimi yapacağız" dedi. Zeybekci, bu sabah erken saatte Ankara'ya hareket etti.