25 Şubat 2021 Perşembe / 13 Recep 1442
Gece modu

Başbakan Erdoğan’ı bize yardım etsin diye aradım

Fransız askeri müdahalesi ile dünyanın gözlerini çevirdiği Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Devlet Başkanı Djotodia, Başbakan Erdoğan’dan yardım istedi. Djotodia, “Somali’de sizi hayranlıkla izledik. Türkiye bizim için örnek bir ülke” dedi.

KEMAL GÜMÜŞ Bangiu26 Aralık 2013 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 26 Aralık 2013 Perşembe 07:00

Orta Afrika Cumhuriyetinde Devlet Başkanı François Bozize’nin Seleka (Koalisyon) grubu tarafından devrilmesiyle başlayan huzursuzluk Fransa’nın müdahalesiyle artarak devam ediyor. Büyük bir insani krizin baş gösterdiği Orta Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı STAR’a son gelişmeler hakkında bilgi vererek mektup yazdığı Başbakan Erdoğan’dan yardım talebinde bulunduğunu söyledi.

Fransa’nın 5 Aralık’ta BM’nin onayıyla müdahale ettiği Orta Afrika Cumhuriyetinde büyük bir insani kriz baş göstermeye başladı. Havaalanı ile ülkenin tüm kritik noktalarını kontrol eden Fransız birlikleri geçici hükümeti by-pas ederek adeta rehin almış durumda. Ülkedeki bazı resmi kurumlar ile banka ve okulların tamamı kapalı. Su, gıda ve ilaç sıkıntısı ise had safhaya ulaşmış durumda. On binlerce insan acil yardıma muhtaç.  

‘Havaalanında mahsur kaldık’

Tüm işyerlerinin kapalı olduğu sokaklarda sadece Fransız ve Afrika Barış Gücü askerleri devriye geziyor. Akşam Saat 5’ten sonra ise sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Şu ana kadar yüz binlerce insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığı başkent Bangui’de on binlerce insan da kaçmak için yol arıyor. İki gün önce bin bir zorlukla vardığımız Bangui Havaalanında İHH İnsani Yardım Vakfı Afrika sorumlusu Serhat Orakçı ile yaklaşık 5 saat mahsur kaldık. Çünkü Havaalanının etrafını kuşatan  Anti-Balaka militanları, ülkeyi terk etmeye çalışan bir Müslüman aileye saldırmış ve baba ile oğlunu linç ederek katletmişti.

Somali’de önemli işler yaptınız

Bizi resmi konutunda büyük bir ilgiyle karşılayan devlet başkanı Michel Djotodia ile Başbakan Nicolas Tiangaye ülkelerindeki sıkıntılı durumu anlattı. Devlet Başkanı Djotodia,ülkesindeki sıkıntılı süreçten kurtulmak için Başbakan Erdoğan’a bir mektup yazdığını belirterek şunları söyledi: “Türkiye 2011 Somali krizinde önemli bir görev üstlendi. Somali’de ki şartların düzenlemesine büyük katkılarda bulundu. Türkiye gelişmiş ekonomisi ve demokrasisiyle örnek bir ülke bizim için. Türkiye ile işbirliğimizi her alanda tesis etmek ve geliştirmek niyeti içerisindeyiz. Türkiye’nin Somali’ye yaptığı katkıyı bir dost ülke olarak burada yapılmasını arzuluyoruz.”

 CAMİLERE SIĞINIYORLAR

Devlet Başkanı Michel Djotodia ile Başbakan Nicola Tiangaye görüşmesinden sonra Bangiu’da ki en büyük cami olan Merkez Camisine geçtik... Anti-Balaka saldırılarından kaçan 200 Müslüman aile bu camiye sığınmış. Cami İmamı Ahmet Ticani saldırıların başlamasıyla beraber caminin tıklım tıklım insan dolduğunu, imkanı olan bir çok ailenin ülkeyi terk ettiğini söyledi. Camiye sığınan mağdurlardan Mebruk İbrahim isimli kadın yaşadıklarını şöyle anlattı: ”5 çocuğumla beraber burada kalıyorum. Eşimde bize yer bulmak için çabalıyor. Müslüman olduğumuz için Balaka evimize saldırdı evimizdeki tüm eşyaları yağmalardılar gitmemiz için bizi tehdit ettiler gitmezseniz sizi öldürürüz dediler. Çocuklarıma zarar verirler diye çok endişeleniyorum” Bir diğer mağdur Amine isimli kadın da “Lütfen bize yardım edin. Çocuklarımız aç hastalanınca ilaç yok içme suyumuz bile yok. Allah rızası için yardım edin” diyerek çaresizliğini dile getirdi. 

İSYANI BAŞLATAN HAREKET: SELEKA

Ülkeden oldukça etkin olan Seleka (yerel adı Koalisyon grubu) 5 silahlı gücün eski devlet başkanı François Bozize’ye karşı birleşmesiyle oluştu. Bozulan refah düzeyini gerekçe gösteren Seleka hareketi 6000 silahlı askeriyleharekete geçti. 24 Mart 2013’te başkent Bangui’ye giren Seleka grubu yönetimi devraldı. Daha sonra Afrika Barış Gücü Birliğinin müdahalesiyle Michel Djotodia (Hasan Dahiye) geçici devlet başkanı olarak atandı. Bunun üzerine Fransa BM’nin de onayını alarak ülkeye müdahale etti.