26 Şubat 2021 Cuma / 14 Recep 1442
Gece modu

Başbakan Yıldırım: Sağlık Bakanıma talimatı verdim, bu yanlışı yapanlara hesabını anında soracağız

Çorum'da toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım,'Hanım kardeşlerimizden biri dedi ki 'Çorum'da hastanelerde bize iyi muamele yapmıyorlar, hizmetlerden yeterince memnun değiliz.' Bakın Sağlık Bakanıma talimatı verdim, yarından itibaren bu yanlışı yapanlara hesabını anında soracağız.' dedi.

AA28 Eylül 2017 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 28 Eylül 2017 Perşembe 17:27

Başbakan Binali Yıldırım, Hürriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış törenindeki konuşmasına başlarken, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine karşı koyarken şehit olanlara Allah'tan rahmet diledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını getirdiğini söyleyen Yıldırım, "Çorum'da sizin bir lafınız var, yavaş iş yapanlara 'elevay' diyorlarmış. İşte Türkiye'de AK Parti öncesi iktidarlar da hep 'elevay'dı. 15 sene içinde Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bir Türkiye'ye üç Türkiye daha kattık. Türkiye'yi üç kat büyüttük. Laf üstüne laf koyanlardan değil, taş üstüne taş koyanlardan olduk." diye konuştu.

Türkiye'nin illerini, ilçelerini yollarla birbirlerine bağladıklarını anlatan Yıldırım, "Hızlı treni Ankara'dan başladık, Eskişehir'e, Konya'ya tamamladık, Sivas'a tamamlanıyor. Çorum üzerinden Samsun'a da hızlı treni yapacağız. Yolları böldük hayatları birleştirdik, yolları böldük milleti birleştirdik. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Yolları böleriz ama Türkiye'yi böldürtmeyiz, ayyıldızlı bayrağımızı indirtmeyiz, ezanlarımızı dindirtmeyiz. Bunu herkes böyle bile." ifadelerini kullandı.

- "Türkiye'nin rüyalarını gerçek yaptık"

Sinop'tan Hatay'a, Edirne'den Kars'a memleketin her köşesine hizmet götürdüklerini, dünyaya ilham veren eserleri hayata geçirdiklerini vurgulayan Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti: "Vurur yüze ifadesi, sefa geldik birtanesi Çorum. Türkiye'nin rüyalarını gerçek yaptık. Çorum'da da büyük hizmetler, büyük yatırımlarla Türkiye'nin kalkınmasına aynı şekilde katkı sağladık. 15 yılda Çorum'a, Anadolu'nun kaplanlarıyla ünlenen, KOBİ'nin başkenti Çorum'a 11 milyar 400 milyon yatırım ve destek sağladık. Bugün toplu açılışını yapacağımız eserlerle Çorum daha güzel olacak, daha da gelişecek."

Bu sırada alandaki bir vatandaşın "Kadro istiyoruz" talebine Yıldırım, "Merak etmeyin, o iş tamam." karşılığını verdi.

Çorum'da 542 milyon lira değerinde, 64 eserin toplu açılışının yapıldığına dikkati çeken Yıldırım, "Helali hoş olsun, Çorum daha fazlasına layık. Bu dev adımlar, bu eserler, bu hizmetler hep milletimiz için, sizler için. Biz AK Parti olarak başından beri siyasette bir ilkeye, önemli bir konuya hep vurgu yapıyoruz. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. İnsanı yücelt ki devlet yücelsin. Az önce burada hanım kardeşlerimizden biri dedi ki 'Çorum'da hastanelerde bize iyi muamele yapmıyorlar, hizmetlerden yeterince memnun değiliz.' Bakın Sağlık Bakanıma talimatı verdim, yarından itibaren bu yanlışı yapanlara hesabını anında soracağız." değerlendirmesini yaptı.

- IKBY'deki gayrimeşru referandum

AK Parti'nin tek adresinin millet olduğunun altını çizen Binali Yıldırım, şunları kaydetti: "Millet mutluysa millet mesutsa biz de mesuduz, biz de mutluyuz. Milletimiz güvendeyse Türkiye de güvende ama son zamanlarda milletimizin huzurunu bozmaya çalışan, ülkemizin güvenliğini tehdit eden bazı gelişmeleri birlikte yaşıyoruz.

Birkaç gün önce Kuzey Irak'ta bir referandum oldu. Bütün dünyanın karşı çıkmasına, Türkiye'nin ikazına rağmen inatla bu referandumu gerçekleştirdiler. Aslında bunu yapanlar en büyük ihaneti kendi vatandaşlarına yaptılar. Açık konuşayım, biz bu topraklarda bin yıldan fazla Türk, Kürt, Arap, Türkmen, Çerkez her mezhepten, her meşrepten vatandaşlarımızla beraber, kardeşçe yaşıyoruz. Bunun en güzel örneği Çorum'dur. Çorum kardeşliğin şehridir. Hal böyleyken, durup dururken Irak'ta, Suriye'de yeterince sorun varken kişisel ihtirasları yüzünden orada ayrılık tohumları serpenler aslında en büyük kötülüğü Kuzey Irak'ta yaşayan Kürtlere, Araplara, Türkmenlere, Asurilere, Ezidilere yapıyor. Türkiye olarak bütün dünya bilsin bizim Kürtlerle de Araplarla da Türkmenlerle de hiç kimseyle bir sorunumuz yok."