10 Ağustos 2020 Pazartesi / 20 ZilHicce 1441
Gece modu

Başkan Erdoğan: İnşallah ismini Çorlu Atatürk Havalimanı'nı yapacağız

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Tekirdağ'da milletine hitap etti. Çorlu Havalimanı'nın yeniden etkinleştirmek gerektiğini söyleyen Başkan Erdoğan, 'İnşallah ismini Çorlu Atatürk Havalimanı olarak değiştirileceğiz, yeter ki siz işi ehline teslim edin' dedi.

AA16 Mart 2019 Cumartesi 13:26 - Güncelleme: 16 Mart 2019 Cumartesi 15:45

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart seçimleri için mitinglerine Tekirdağ'da devam etti. Tekirdağ'da Ergene'nin geldiği halden bahseden Başkan Erdoğan, Çorlu Havalimanı'nın etkinleşmesi gerektiğini söyledi. "Çorlu Havalimanı'nın hala hakkıyla çalışmadığına inanıyorum" diyen Başkan Erdoğan "Bu havalimanımızın işlerliğini artırmalı, ismini de inşallah Çorlu Atatürk Havalimanı yaparak şehrimize daha güzel hizmet etmesini sağlamalıyız." dedi.

Partisinin Tekirdağ'da düzenlenen mitinginde konuşan Erdoğan, sözlerine, "Ne kadar var? 15 gün. 15 gün sonra Tekirdağ, bir değişim dönüşüm, yapıyor mu?" diye sorarak başladı.

Vatandaşlara, bu şehrin milletvekilliğini de yapan Yahya Kemal'in deyimiyle "Fetihler Ufku Tekirdağ" diye seslenen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Rehberimiz gayret-i merdanedir / Her taşımız bir nice bin canedir / Cana değil meyl bugün şanedir / Arş yiğitler vatan imdadına' işte böyle diyen vatan şairi Namık Kemal'in şehri Tekirdağ, bileği bükülmez pehlivanların şehri Tekirdağ, asırlar boyunca Balkanlar'a yönelen ecdadın soluklandığı Tekirdağ, Balkanlar ateş ateş yanmaya başlayınca geri dönenlere kucak açan Tekirdağ, bir yanı Marmaray'a, bir yanı Karadeniz'e yaslanan, ana kucağı gibi tüm Trakya'yı sarıp sarmalayan Tekirdağ. Vefasıyla, kadirşinaslığıyla, muhabbetiyle, neşesiyle, çalışkanlığıyla Trakya'nın gözde şehri Tekirdağ... Sizleri gönülden selamlıyorum."

Başkan Erdoğan, Tekirdağ'ın kadim bir Türk yurdu olduğunu, aynı zamanda ülkenin topraklarının tamamı Avrupa'da olan üç şehrinden biri olduğunu söyledi.

"BU NAMUSSUZ BÖYLE DEDİ DİYE BİZ ADIM ATMAYIZ"

"Sizlerin buradaki varlığı, birliği, dirliği, temsil ettiğiniz değerler Yeni Zelanda'da cami basıp, Müslümanları katleden teröristin bile zoruna gitmiş." diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu katliamda kullandığı silahını da İkinci Viyana Kuşatması'nın tarihinden Haçlı Seferleri'nin zalim isimlerine kadar bilinen tüm Türk ve Müslüman düşmanlarıyla süslemiş. Geride bıraktığı bildiride 'Boğaz'ın batısına geçerseniz sizi öldüreceğiz. İstanbul'a geleceğiz tüm camileri, minareleri yıkacağız.' diye zırvalamış. Be namussuz Yeni Zelanda nire, Türkiye nire? İstanbul nire, Tekirdağ nire, Yeni Zelanda nire? Nasıl oluyor da dünyanın öteki ucundaki bir katil, bir cani, Müslümanlarla ve Türklerle ilgili bunca fesatlığa kafası dolu olarak harekete geçirilebiliyor. Gördüğünüz gibi Tekirdağ'ı, İstanbul'u, aslına bakılırsa topyekun bu vatanı bize çok görenler boş durmuyor. Balkan Harbi öncesi dört bir yanımızda tıpkı bu günün Tekirdağ'ı gibi, Edirne'si, Bursa'sı, Eskişehir'i, Kayseri'si, Erzurum'u gibi canımızdan birer parça olan şehirlerimiz vardı. Bugün hepsi de sınırlarımızın dışında kaldı. Üstelik bunların çoğunu da tek kurşun atmadan kaybettik. Nereden nereye geldik biliyor musunuz? 22 milyon kilometrekareden, 780 bin kilometrekareye geldik. Nereden nereye... Hale bak hale."

Konuşma sırasında bir vatandaşın Ayasofya'yla ilgili sözleri üzerine Erdoğan, "Sultanahmet'i bir doldurun ondan sonra ona bakarız. Bak, şimdi Büyük Çamlıca Camisi'ni yaptık. Dört, beş tane Ayasofya eder, o kadar büyük. 60 bin kişiyi alabilecek kapasitede. Anadolu Yakası'nda tüm İstanbul'da ve Türkiye'de en büyük cami oldu. Mesele o değil, bu işin bir siyasi boyutu var, yanı var. Yan tarafta Sultanahmet'i doldurmayacaksın, 'Ayasofya'yı dolduralım' diyeceksin. Bu oyunlara gelmeyelim. Bunların hepsi tezgah. Biz ne zaman, neyin, nasıl yapılacağını çok iyi biliyoruz. Bu namussuzlar böyle dedi diye biz adım atmayız. Adımı nasıl atacağımızı, bunun siyaset dilini de çok iyi biliriz." ifadelerini kullandı.

Başkan Erdoğan, yaşanan savaşlarda ve kargaşa ortamında milyonlarca Müslümanın alçakça şehit edildiğini belirterek, Yeni Zelanda'daki terör saldırısında da 49 Müslümanın hayatını kaybettiğini söyledi.

Saldırıda 3 Türk vatandaşının da yaralandığını, şehitlerin arasında Türk bulunmadığını aktaran Erdoğan, "Tabii hepsi bizim şehidimiz, hepsi Müslüman ve cuma namazında bunları bu alçaklar örgütlü bir eylemle tarıyorlar." ifadelerini kullandı.

"İstanbul'a 3 gün bir gelmiş, 40 gün bir gelmiş." diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Şimdi çalışmalar yapılıyor. Bunun bağlantısı nerelerde var, çıkaracağız. Ama tabii Yeni Zelanda'dan da bunların hesabının sorulmasını istiyoruz. Öyle kuru kuruya şöyle bir müddet yatsın, ondan sonra çıksın, olmaz böyle bir şey. 49 insan, bu bir katliam, bunun hesabının sorulması lazım. Aksi takdirde bu gidiş, iyi bir gidiş değil. Yarın aynı bedeli Yeni Zelanda da öder. Cumhuriyet'imizi ilan ettiğimizde Anadolu nüfusunun önemli bir bölümü sınırlarımız dışında kalan coğrafyalardan gelenlerden oluşuyordu. Biz buna rağmen kimseye kin tutmadık. Tavrımızı hep barıştan, huzurdan, dostluktan yana koyduk. Kaybettiklerimize değil, elimizdekilere baktık. Onları mamur etmenin, geliştirmenin, zenginleştirmenin gayreti içinde içinde olduk. Hamdolsun bugün Türkiye, bölgesinin hem güçlü hem de en müreffeh devletidir. Eğer bugün Türkiye'ye saldırılıyorsa, Erdoğan'a saldırılıyorsa bunun sebebi güçlenen Türkiye'dir. Yakın çevremizde çalışmadan, üretmeden, hak etmeden, tamamen oluk oluk akıtılan paralarla kurulan sahte refah düzenleri çatırdarken, biz adım adım 2023 hedeflerimize yaklaşıyoruz. Üstelik de tüm maruz kaldığımız saldırılara, önümüze kurulan tüm tuzaklara, oynan tüm senaryolara rağmen bunu yapıyoruz."

"BİZ ALLAH'A E HALKIMIZA DAYANARAK ORAYA İNDİK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yeni Zelanda'daki saldırı ve onun üzerinden bize verilen mesajlar ilk değildir. Hatırlayınız, İstanbul'un sokaklarına 'Zulüm 1453'te başladı' yazıları Gezi olaylarında yazıldı mı? Bu Geziciler, başlarında da Bay Kemal'in olduğu bu Geziciler 'Zulüm 1453'te başladı' derken neyi kastediyorlardı? Yani İstanbul'un fethi, Bay Kemal'e ve onun sevenlerine göre bir zulümdü, değil mi?" diyerek, şöyle devam etti:

"Şimdi sizlere daha farklı bir ispat yapacağım burada. Ülkemize yakın tarihte yapılan en alçak saldırı olan 15 Temmuz darbe girişimini, birileri alkışlarla karşılamış, başarısız olunca da 'kontrollü darbe' diyerek işi tersine çevirmeye çalışmıştır. Kimdi bu? Bay Kemal. Bay Kemal'e göre kontrollü darbeydi. Madem kontrollü darbeydi de Yenikapı'ya niye geldin Bay Kemal? Yenikapı'dan sonra niye kaybolup gittin? 15 Temmuz gecesi şahsım Atatürk Havalimanına indiğimde dediler ki '23.15'te Bay Kemal buraya geldi. Sonra FETÖ'cülerin tankları arasından çıkıp gitti.' Nereye? Bakırköy Belediyesi'ne. Bakırköy Belediyesi'nde o kahvelerini yudumlarken, bu kardeşiniz, damadım, eşim, kızım, torunlarımla beraber biz de Atatürk Havalimanı'na indik. F-16'lar, helikopterler üstümüzde uçuyordu ama millet oradaydı. Biz Allah'a ve halkımıza dayanarak oraya indik."

Konuşmasında, yılmadıklarını, korkmadıklarını dile getirerek, Hz Muhammed'in Hira Mağarası'nda Hz. Ebubekir'e söylediklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerinin de "Allah bizimle beraberdir" diyerek yola devam ettiklerini söyledi.

Erdoğan, "Yoksa, Yeni Zelanda'da 49 Müslüman kardeşimiz şehit edilmiş olabilir ama bu ne ilktir, ne sondur. Onun için biz bir şeye bakıyoruz, Rabbimiz ne buyuruyor; 'Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler ancak siz bilemezsiniz.' Öyle mi? Onların bütün rızkı, her şeyi Allah'a aittir. Mesele bu ama bunu Bay Kemal anlamaz. Onun için de Bay Kemal tankların arasından çekip gider ve şimdi biraz sonra Avustralyalı bir senatör var, ahlaksız, edepsiz... Bakın dünkü olayla ilgili ne diyor?' Ve Bay Kemal ne diyor? Şimdi bunları göreceğiz. Avrupa'da her gün vatandaşlarımıza, onların derneklerine, camilerine, iş yerlerine yönelik yeni saldırıların haberlerini alıyoruz. Sınırlarımızın dibinde kurulmaya çalışılan terör koridoru da bu senaryonun bir parçasıdır. Bunların derdi Tayyip Erdoğan değildir, bunların derdi AK Parti veya Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte kurduğumuz Cumhur İttifakı da değildir. Bunların derdi doğrudan doğruya Türkiye'dir, Türk milletidir. Bunların derdi doğrudan doğruya Rabia'dır, Rabia... Şimdi öyle bir ses verin ki dünyanın her yerinden duyulsun. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız." ifadelerini kullandı.

"Tekirdağ, 31 Mart'ta ülkene ve milletine sahip çıkıyor musun? İstiklaline ve istikbaline sahip çıkıyor musun? Milli iradeye sahip çıkıyor musun? Tercihini istikrar ve güvenden yana kullanıyor musun?" diye sorduğu mitinge katılan vatandaşlardan "Evet" yanıtını alan Erdoğan, "Rabbim hepinizden razı olsun." dedi.

Erdoğan, Tekirdağ'da 31 Mart'ta yeni bir destan yazılacağına inandığını ifade etti.

Dünyada ülkeler kadar şehirlerin de yarıştığını dile getiren Erdoğan, Türkiye'nin büyüme ve gelişme potansiyeli en yüksek illerinden biri olan Tekirdağ'a, hükümetlerinin her türlü yatırımı yaptığını kaydetti.

- "DÜRÜSTLÜK OLMADIKTAN SONRA SİYASET OLMAZ"

Erdoğan, katılımcılara şöyle seslendi:

"Tekirdağ, belediyecilik bakımından aynı gelişmeyi maalesef gösteremedi. Belediyelerin çoğu, bakanlıklarımızın şehre gösterdiği ihtimamın yanına bile yaklaşamadı. Böyle olunca da yapılan işlerin çoğu yarım kalıyor, Tekirdağ halkı yeteri kadar istifade edemiyor. İnşallah önümüzdeki dönemde, Tekirdağ'da bu kopukluğu gönül belediyeciliğiyle gidereceğiz. Artık Meclisimizin başında da Tekirdağlı bir kardeşiniz, Prof. Dr. Mustafa Şentop var. Şentop Hocamızın da destekleriyle bakanlıklarımızla, belediyelerimizle, özel sektörümüzle el ele vererek, Tekirdağ'ı hak ettiği konuma süratle çıkartacağız. Cumhur İttifakı'nın, Tekirdağ'da bunu başaracağına inanıyorum. Bunun için bugün burada sizinle bir ahitleşme yapmamız lazım. Gelin artık birilerinin hiçbir iş yapmadan, sadece hepimize ait olan belli değerleri istismar ederek, Tekirdağ'ın önünü tıkamasına izin vermeyelim. Gelin artık Tekirdağ'da istismar siyaseti dönemini kapatıp hizmet siyasetinin devrini başlatalım."

"Hükümetin CHP'li belediyelere para vermediği yalanı"na sarıldıklarını duyduğunu anlatan Erdoğan, "Bay Kemal de söyledi mi bunu? Ben resmi rakamla konuşurum, Bay Kemal yalanla, iftirayla konuşur. Bay Kemal'den son olarak 2,5 milyon... Mahkum oldu. Henüz parayı almadım. Hani 'Man adaları' diye bir şey uydurdu ya aileme, bana neyse. Bu parayı aldığım anda inşallah Mehmetçik Vakfına hibe edeceğim. Çünkü Bay Kemal'in böyle adresleri yok ama bizim var. Adamın ilk yalanı değil ki, bak şimdi onun için yardım sandığı kurdular. Yalan söyleme de milletvekillerinin başına iş sarma. Aynı şey HDP'de var, sözde İYİ Parti'de var. Onlar da mahkum olacaklar. Niye? Gerçek ortada. İşleri güçleri yalan. Dürüstlük olmadıktan sonra siyaset olmaz." dedi.

Erdoğan, her belediye gibi Tekirdağ'a da ödeneğini hep gönderdiklerini belirterek, "Ama buradaki iş bilmezler, beceriksizler, bu parayı sizlere hizmete dönüştürecekleri yerde çarçur ettiler." ifadesini kullandı.

Namık Kemal'in "Felek her türlü esbab-ı cefasın toplasın gelsin/Dönersem kahbeyim millet yolunda bir azimetten" dizelerini aktaran Erdoğan, "Biz, milletimize hizmet etmeye son nefesimize kadar devam edeceğiz. Aynı şekilde Tekirdağ'a da sonuna kadar hizmet etmeyi sürdüreceğiz. Şayet büyükşehriyle ilçeleriyle belediyelerimizde de bu ahengi yakalarsak, Tekirdağ'ı kısa sürede şahlandırırız. Cumhurbaşkanlığında bu kardeşiniz 4,5 yıl var mı? TBMM'nin başında Şentop var mı? İnşallah belediye başkanı olarak da burada Mestan kardeşimiz olacak mı? İlçelerde de yine Cumhur İttifakı olacak mı? Biz burayı uçururuz." diye konuştu.

- "ARTIK BU MİLLET, CHP'Yİ DE SENDEN KURTARACAK"

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ergene Nehri'ne ilişkin bir video izletirken, bütün fabrikaların atık sularının Ergene'ye aktığını dile getirerek, "Nerede belediye? Niye bunlara müdahale edilmiyor? Şu hale, şu rezilliğe bak? Benim Tekirdağlı kardeşlerim buna layık mı?" diye sordu.

Avustralyalı Bağımsız Senatör Fraser Anning'in açıklamalarına işaret eden Erdoğan, "Ahlaksızca, edepsizce bir ifade kullanıyor." dedi. Söz konusu açıklamaları, Yeni Zelanda'daki terör saldırısına ilişkin videoları ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir konuşmasını da izleten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Terbiyesize bak, 'İslam dünyasından kaynaklanan terör.' diyor. 'İslam dünyasının oturup düşünmesi lazım.' diyor. Ya senin o Avustralyalı senatörden ne farkın var? Yani terörün kaynağı İslam dünyası mı? Şu hale bak ya, ne günlere kaldık? Terörün kaynağının İslam dünyası olduğunu söyleyecek kadar izanını kaybetmiş, kendini kaybetmiş olan birisi, halkının yüzde 99'u Müslüman olan bu ülkede siyaset yapıyor. Bay Kemal, sen terörün kaynağının İslam dünyası olduğunu söylemeye ne yetkilisin ne ehilsin. Sen önce kendini gözden geçir, kendini. Zira sen zaten şu anda teröristlerle berabersin, teröristlerle el elesin, kol kolasın. Sen zaten ta Kandil'dekileri, Tendürek'tekileri, Cudi'dekileri, Gabar'dakileri yanına alıp onlarla beraber yürüyüş yapan adamın ta kendisisin. Ama ben inanıyorum ki, benim Tekirdağlı kardeşlerim de, Türkiye'deki CHP'ye gönül veren kardeşlerim de sana inşallah 31 Mart'ta öyle bir Osmanlı tokadı atacak ki bir daha belini doğrultamayacaksın. Ben inanıyorum ki, artık bu millet, CHP'yi de senden kurtaracak. Buna da ihtiyacı var CHP'nin. Maalesef... Şu ifadeye bak ya yani terörün kaynağına İslam ülkelerini ve ümmeti yerleştiren bu adama oy vermenin dahi ne kadar büyük bir vebal olduğunu anlayalım."

"Tekirdağ'a para göndermiyor" sözünü hatırlatan Erdoğan, 17 yıl içinde Tekirdağ'a yaptıkları yatırımların tutarının 21 katrilyon olduğunu belirtti.

Eğitim alanında 3 bin 284 adet yeni derslik yaptıklarını anlatan Erdoğan, "Bugün 33 bini aşan öğrencisi ve 1133 öğretim üyesiyle hizmet veren Namık Kemal Üniversitesi'ni Tekirdağ'a kim kazandırdı? Yüksek öğrenim öğrencileri için 3 bin 349 kişi kapasiteli yurtlar açtık. Bu yıl merkezde 1300 kişi kapasiteli, önümüzdeki bir kaç yıl içinde ise merkezde ve Marmara Ereğlisi'nde toplamda 2500 kapasiteli 3 adet yurt açacağız." dedi.

Tekirdağ ve Çorlu'ya gençlik merkezleri, Çorlu'ya sporcu eğitim merkezi inşa ettiklerini, Tekirdağ Buz Pateni Salonu'nun, Çerkezköy Gençlik Merkezi'nin, Saray Spor Salonu'nun yapımında sonlara geldiklerini aktaran Erdoğan, Tekirdağ ve Çorlu'ya içinde Millet Kıraathanesi'nin de olduğu millet bahçelerinin yapımına yakında başlayacaklarını söyledi.

Askeri birliklerin arazilerinden de istifadeyle kuracakları toplam 40 millet bahçesiyle şehrin çehresini değiştireceklerini ifade eden Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal'in Çanakkale Zaferi öncesi Tekirdağ'da kurduğu 57. Alay'ın binalarını ihya edeceklerini ve müze olarak gelecek nesillere taşıyacaklarını belirtti.

Erdoğan, Tekirdağ sahil şeridini en güzel şekilde düzenleyerek, bölgenin en önemli turizm merkezi haline getirmekte kararlı olduklarını aktardı.

İhtiyaç sahibi vatandaşlara, şehit yakınlarına, yaşlılara, engellilere toplamda 1.1 katrilyon liralık sosyal yardım yaptıklarını belirten Erdoğan, sağlıkta 14'ü toplamda 980 yataklı hastaneden oluşan 30 tesisi şehre kazandırdıklarını, ayrıca 480 yataklı şehir hastanesinin yapımının sürdüğünü söyledi.

Erdoğan konuşmasının devamında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürü olduğu dönemdeki hastanelerin durumunu gösteren videoyu miting alanındaki vatandaşlara izlettirdi.

Kılıçdaroğlu'nun 14 seçimdir mağlup olduğunu ama koltuğunu bırakmadığını ifade eden Erdoğan, "Bırakıyor mu? Biliyor ki bir daha oraya oturamayacak. Onun için orada oturmaya devam ediyor. Fakat 31 Mart farklı olacak." dedi.

En son 3 bin 700 yataklı hastaneyi Ankara Bilkent'te açtıklarını, gelecek yıl da bir benzerini Ankara Etlik'te açacaklarını anlatan Erdoğan, İstanbul'da gelecek yıl Başakşehir'de açacaklarını söyledi.

Erdoğan, 100 yataklı Kapaklı Devlet Hastanesi, 50 yataklı Ergene Devlet Hastanesi ile birlikte toplam 15 sağlık tesisini daha Tekirdağ'a kazandıracaklarını belirtti.

Toplu konutta 5 bin 376 projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Erdoğan, imar barışı ile 135 bin Tekirdağlı vatandaşın sıkıntısını çözdüklerini aktardı.

Kendilerinden önce iki adet atık su arıtma tesisiyle belediye nüfusunun yüzde 21'ine hizmet verilirken bugün 17 adet atık su arıtma tesisiyle belediye nüfusunun tamamına hizmet verdiklerini belirten Erdoğan, ulaşımda 79 senede Tekirdağ'a 87 kilometre yol yapıldığını, görevi devraldıklarında 256 kilometre ilave yol yaptıklarını söyledi.

- "KINALI-TEKİRDAĞ-ÇANAKKALE-SAVAŞTEPE OTOYOLU PROJEMİZ, GURUR PROJELERİMİZDEN BİRİDİR"

Tekirdağ'a 93 adet köprü, viyadük ve köprülü kavşak yaptıklarını ifade eden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"İstanbul'u Çanakkale'ye ve sonrasında Kuzey Ege'ye bağlayacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nü de içeren Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projemiz, gurur projelerimizden biridir. 1915 Çanakkale Köprüsü'nün ve 101 kilometrelik Malkara-Çanakkale arasının yapımı devam ediyor. 2023 yılının başında tamamlamayı hedefliyoruz. Kuzey Marmara Otoyolu ve Malkara-Çanakkale Otoyolu kesimi ile birlikte Marmara Bölgesi'nin otoyol ringi tamamlanmış olacak.

Bugün, Çatalca'da Kuzey Marmara Otoyolu'nun, Çatalca-Yassıören arasındaki yaklaşık 15 kilometrelik kesimiyle 1,1 kilometrelik Habipler-Başakşehir Kavşakları'nın açılışını gerçekleştireceğim. Yapımı devam eden Çorlu Havalimanı Kavşağı, Şerefli Limanı bağlantısını, Tekirdağ-Malkara ayrımı Barbaros Limanı bağlantı yolunu ve Çerkezköy-Saray yolunu da bu yıl tamamlıyoruz. Tekirdağ-Hayrabolu yolunu ve İstanbul-Edirne-Gümüşova yollarındaki çalışmaları ise önümüzdeki yıl tamamlıyoruz."

Bölünmüş yolları inşa etmenin yanında demiryollarını da yenilediklerini hatırlatan Erdoğan, "İstanbul-Halkalı-Pehlivanköy-Demirköprü ve Pehlivanköy-Hudut arasındaki mevcut demiryolunu sıfırdan yapmışcasına yeniledik. Tekirdağ-Muratlı demiryolunu çift hatlı hale getirdik. Hızlı tren projemizde Tekirdağ da var. Asya-Avrupa koridorunun ilk parçasını oluşturan 7.4 katrilyon maliyeti olan Halkalı-Kapıkule hızlı tren projesini, hazırladık. Hem yük hem de yolcu taşımacılığı yapılacak bu hattın ihalesini en kısa sürece neticelendirip, yapımı için gerekli adımları atıyoruz." dedi.

Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirecekleri 175 yat kapasiteli Tekirdağ Yat Limanı'nın uygulama projeleri bitince inşaatına başlayacaklarını belirten Erdoğan, Tekirdağ'a 3 baraj ve 4 gölet inşa ettiklerini, bir baraj ve 7 gölet daha inşa edeceklerini, ilin içme suyu problemini çözmek için Naipköy Barajı'nı, 38 kilometrelik isale hattını ve içme suyu arıtma tesisini inşa ettiklerini söyledi.

- "BU YILIN SONUNDA ERGENE NEHRİ'NİN SULARI TERTEMİZ AKMAYA BAŞLAYACAK"

Bugüne kadar inşa ettikleri sulama tesisleriyle 22 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını, inşası süren 8 tesis ile 28 bin dekar araziyi daha sulamaya açacaklarını aktaran Erdoğan, halkın can ve mal güvenliğini korumak için 57 adet taşkın koruma tesisi yaptıklarını, 19'unun yapımının devam ettiğini belirtti.

Ergene Nehri'ni kurtarmak için yürüttükleri çalışmalar sayesinde nehrin su kalitesinde bir iyileşme olduğunu ifade eden Erdoğan, Ergene Havzası'nda son teknolojiye sahip 13 ileri biyolojik atık su arıtma tesisi inşa ettiklerini, hepsini hizmete aldıklarını, bu tesisin 6'sının Tekirdağ'da bulunduğunu aktardı.

Ergene Nehri'ni kirlilikten kurtarmak için sanayi bölgelerinin de müşterek atık su arıtma tesislerini kurmaları gerektiğini vurgulayan Erdoğan, kurulacak 5 müşterek atık su arıtma tesisinin bitme aşamasında olduğunu, ayrıca sanayi tesislerinin arıtılan sularını 42 kilometre kara hattı, 19 kilometre tünel ve 4,5 kilometre derin deniz deşarjından oluşan bir sistemle Marmara Denizi'ne vereceklerini, böylece bu yılın sonunda Ergene Nehri'nin sularının tertemiz akmaya başlayacağını kaydetti.

Erdoğan, çiftçilere verdikleri tarımsal desteğin 3 katrilyon lira olduğunu ifade ederek, "Son 17 yılda şehrimizde 9 yeni organize sanayi bölgesi, bir teknopark, 48 araştırma geliştirme merkezi, 9 tasarım merkezi kurduk. Tekirdağlı yatırımcılarımızı, 25 katrilyon liralık yatırım teşvikiyle destekleyerek, 66 bin kişilik ilave istihdam oluşturduk. Şehrimizdeki 69 bin iş yerimize toplam 2,3 katrilyon liralık SGK prim teşviki verdik." dedi.

- "SENEYE HAYRABOLU VE MALKARA'YI DA DOĞALGAZA KAVUŞTURACAĞIZ" 

Tekirdağ, Çorlu, Kapaklı, Çerkezköy, Ergene, Süleymanpaşa, Muratlı, Marmara Ereğlisi, Saray ve Şarköy'e doğalgaz geldiğini anlatan Erdoğan, seneye Hayrabolu ve Malkara'yı da doğalgaza kavuşturacaklarını söyledi.

Şehirdeki 18 tarihi eseri restore ettirdiklerini, Tekirdağ'da yapacak çok iş olduğunu bildiklerini dile getiren Erdoğan, İstanbul'un yanı başındaki Tekirdağ'ın kongre ve toplantı turizminden uzak kalmasının düşünülemeyeceğini, bu nedenle şehre kongre ve tiyatro merkezi gerektiğini belirtti.

Süper Lig'te takımı yok diye Tekirdağ'ın stat ihtiyacının ihmal edilemeyeceğini ifade eden Erdoğan, tarım ve hayvancılık şehri olan Tekirdağ'da ihtisas besi organize bölgesi, ihtisas seracılık organize bölgesi gibi alanların olmamasının ciddi eksiklik olduğunu kaydetti.

Erdoğan, bu ayın sonuna kadar çiftçilere ve üreticilere 8 milyar 777 milyon liralık destek ödemesi yapmış olacaklarını bildirdi.

Çorlu Havalimanı'nın hala hakkıyla çalışmadığına inandığını, bu havalimanının işlerliğinin arttırılması gerektiğini anlatan Erdoğan, adının da Çorlu Atatürk Havalimanı yaparak şehre daha güzel hizmet etmesinin sağlanması gerektiğini söyledi.

Tekirdağ Cumhuriyet Meydanında düzenlenen mitinge TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel ve Çiğdem Koncagül, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, AK Parti ve Cumhur İttifakı belediye başkan adayları katıldı.

Miting meydanına otobüsle gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, çocuklara oyuncak, miting sonrası da meydanda bulunan vatandaşlara keten bezinden çanta içerisinde çay dağıttı.