16 Eylül 2021 Perşembe / 9 Safer 1443

Başkan Erdoğan'dan dikkat çeken MİUS mesajı! ''Dünyanın 1 numarası...''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Akıncı ile bir üst lige çıkardığımız İHA filomuzu, muharip insansız uçak sistemimizin de devreye girmesiyle dünyanın 1 numarası haline getireceğiz.' dedi.

13 Eylül 2021 Pazartesi 15:40 - Güncelleme: 13 Eylül 2021 Pazartesi 17:35

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şişecam Polatlı Fabrikası Yeni Üretim Hattı Açılış Töreni'nde konuştu.

"İNSANIMIZA İSTİHDAM SAĞLAYAN HER SANAYİCİNİN BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERİ VAR"

Yaklaşık 12 bin kişiye istihdam sağlayan Şişecam'ın pazar payı 86 yıldır istikrarlı bir şekilde artıyor. Bu ülkede taş üstüne taş koyan, üreten, ihracat yapan, insanımıza istihdam sağlayan her sanayicinin başımızın üstünde yeri var. Türkiye'nin potansiyeline inanan, ekonomimize güvenen tüm yatırımcılarımızın yanında durmayı sürdüreceğiz.

"TÜRK EKONOMİSİNİ PRANGALARINDAN, VESAYET ZİNCİRLERİNDEN KURTARMAK İÇİN TARİHİ NİTELİKTE ADIMLAR ATTIK"

Şişecam 86 yıllık mazisiyle Türk ekonomisinin hangi zorluklardan geçtiğinin en güzel örneğidir. 2002 Türkiyesi ekonomik belirsizliklerin, terörün, baskıların kol gezdiği bir ülkeydi. Türk ekonomisini prangalarından, vesayet zincirlerinden kurtarmak için tarihi nitelikte adımlar attık. Maruz kaldığımız onca saldırıya rağmen daha demokratik bir ülke idealinden hiçbir zaman vazgeçmedik.

"SAVUNMA SANAYİİNDE YÜZDE 80'E VARAN DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZI TAM TERSİNE ÇEVİRDİK"

Milli iradenin önündeki engelleri kaldırarak yatırımcılar için ülkemizi cazibe merkezi haline getirdik. Tabanca mermisi bile yapamayan bir ülkeyken bugün kendi füzesini, kendi İHA'sını yapan bir ülke konumuna geldik. Savunma sanayiinde yüzde 80'e varan dışa bağımlılığımızı tam tersine çevirdik.

"İHA FİLOMUZU DÜNYANIN 1 NUMARASI HALİNE GETİRECEĞİZ"

AKINCI ile bir üst lige çıkardığımız İHA filomuzu, muharip insansız uçak sistemimizin de devreye girmesiyle dünyanın 1 numarası haline getireceğiz.

"SALGIN DÖNEMİNDE EN ÇOK BÜYÜYEN İKİNCİ ÜLKE OLDUK"

Türkiye'nin yıllık ortalama büyüme oranını yüzde 1'in altından aldık, yüzde 5 seviyesine getirdik. Salgın döneminde birçok G20 ülkesi havlu atarken biz en çok büyüyen ikinci ülke olduk. Taklit edilen yerine takip edilen bir ülke olmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

"ELEKTRİKLİ ARACIMIZI 2022'NİN SONUNDA BANTTAN İNDİRMEYİ PLANLIYORUZ"

Türkiye artık doğru zamanda doğru teknolojilere yatırım yapan bir ülkedir. Kendi tasarımımız olan elektrikli aracımızı 2022'nin sonunda banttan indirmeyi planlıyoruz. Yapay zekaya insan odaklı yaklaşarak bir sıçrama gerçekleştirme amacındayız.

"TEKNOFEST, 21-26 EYLÜL'DE ATATÜRK HAVALİMANI'NDA BAŞLIYOR"

TEKNOFEST, 21-26 Eylül tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı'nda başlıyor.