20 Nisan 2024 Cumartesi / 12 Sevval 1445

Başkan Erdoğan'dan Macaristan'a kritik ziyaret! 18 Aralık tarihinin seçilmesi tesadüf değil

Başkan Erdoğan bugün Macaristan'a gitti. Ziyarette küresel sorunlar, ticaretin 6 milyar dolara çıkması, doğalgaz anlaşmaları gündeme gelecek. Macaristan ile diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasının 100. yıldönümünde gerçekleşecek ziyarette Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Novak ve Başbakan Orban ile görüşme gerçekleştirecek. Ağustos ayında yapılan anlaşma ile gelecek yıldan itibaren Türkiye'nin Macaristan'a doğalgaz ihraç etmesi planlanıyor.

MERVE KANTARCI ÇULHA18 Aralık 2023 Pazartesi 08:06 - Güncelleme:
Başkan Erdoğan'dan Macaristan'a kritik ziyaret! 18 Aralık tarihinin seçilmesi tesadüf değil

Başkan Erdoğan, bugün Macaristan'da olacak. Ziyaret için 18 Aralık tarihinin seçilmesi tesadüf değil. 18 Aralık 1923'te Türkiye ile Macaristan arasında 1. Dünya Savaşı sonrası kesilen diplomatik ilişkiler, İstanbul'da imzalanan Dostluk Anlaşması ile yeniden kurulmuştu. Bu anlaşmanın 100'üncü yıldönümündeki ziyarette bölgesel ve küresel siyasi, diplomatik ve ekonomik meseleler masaya yatırılacak. Bu yılın 10 aylık döneminde 3.3 milyar dolara ulaşan ticaret hacmini ilk aşamada 6 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. Erdoğan Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak ve Başbakan Victor Orban ile görüşecek. Ziyaret kapsamında Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı da gerçekleştirilecek. İki ülke arasında en önemli gündem maddelerinden biri ise enerji alanında atılacak önemli adımlar.

Bu yıl Türkiye ile Macaristan doğal gaz ihracat anlaşması imzalamıştı. Anlaşmaya göre, gelecek yıldan itibaren Türkiye'nin Macaristan'a doğal gaz ihraç etmesi planlanıyor. İki ülke ayrıca Türkiye'nin sıvılaştırılmış doğal gaz altyapısının ve doğal gaz depolama tesislerinin kullanılması konusunda da işbirliğinde bulunması öngörülüyor. Türkiye, TürkAkım Boru Hattı aracılığıyla Macaristan'a gönderilen Rusya gazı için bir transit ülke konumunda bulunuyor. Bu noktada, gelecekte daha büyük hacimlerde Azerbaycan ve potansiyel olarak Türkmenistan'dan spot ve uzun dönemli sözleşmelerle yapılacak gaz ithalatının Macaristan'a ulaştırılmasının da bu anlaşmaya katkı sağlayabileceği düşünülüyor. İki ülkenin ziyarette 16 belgeye imza atması bekleniyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MACARİSTAN'DA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın davetine icabetle resmi ziyarette bulunmak üzere Macaristan'a gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "TUR" uçağıyla saat 12.00'de Atatürk Havalimanı'ndan Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye hareket etti.

Apronda askeri tören kıtasını selamlayan Erdoğan'ı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İstanbul Valisi Davut Gül ve diğer yetkililer uğurladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile bazı yetkililer eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Macaristan Başbakanı Orban başkanlıklarında Budapeşte'de düzenlenecek Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin Altıncı Toplantısı'yla, stratejik ortaklık seviyesindeki Türkiye-Macaristan ilişkilerinin tüm boyutlarıyla gözden geçirilmesi, iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da derinleştirilmesi için atılabilecek adımların ele alınması bekleniyor.

Görüşmelerde ikili münasebetlerin yanı sıra güncel bölgesel ve küresel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulması öngörülürken Türkiye-Macaristan Kültür Yılı'nın açılış töreninin gerçekleştirilmesi planlanıyor.