08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

BDP'den Şanlıurfa'da Baydemir sürprizi

BDP'nin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir oldu.

DHA26 Aralık 2013 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 26 Aralık 2013 Perşembe 09:35
Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’in, seçimlerde nereden aday olacağı belli oldu.

BDP, 29 Mart 2014 Yerel seçimlerinde Şanlıurfa'dan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i aday gösterdi.

Diyarbakır'da 2004 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Osman Baydemir, 2 dönemdir bu görevi sürdürüyor. BDP'deki 2 dönem kuralı ve Diyarbakır'da kadın kotasının uygulanarak BDP'nin Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak'ın aday gösterilmesi ile Baydemir, partisi tarafından tanınan bir isim olması nedeniyle ikna edilerek Şanlıurfa'da Ak Parti'nin adayı olan Vali Celalettin Güvenç'e karşı yarışacak.

ALTAN TAN'A TEKLİF GÖTÜRÜLMÜŞTÜ

BDP, Şanlıurfa'da Ak Parti'nin adayını açıklamasını beklemiş ve Ak Parti'nin Vali Celalettin Güvenç'i aday göstermesi üzerine bu kent üzerine yoğunlaşarak bazı isimler üzerinde durdu. Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'a önce teklif götüren BDP, daha sonra Osman Baydemir ve Feridun Yazar ismi üzerinde yoğunlaştı, sonunda Baydemir'in partiden gelen görevi kabul etmesi ile aday kesinleşti.

İmralı'da bulunan Abdullah Öcalan'ın, BDP heyeti ile yaptığı görüşmede 2 dönem seçilmişlik kuralının önemli olduğunu, ancak bu karardan 2- 3 kişinin istisna tutulabileceğini söylediği belirtilmişti.

OSMAN BAYDEMİR İSMİ ŞANLIURFA'DA HEYECANA YOL AÇTI

Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP)Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına Osman Baydemir'i göstereceği iddiası, kentte heyecana yol açtı. AK Parti'nin adayı olan eski Vali Celalettin Güvenç'e karşı yarışacak olan Baydemir'in adaylığı için BDP İl Başkanı Leyla Akçan, "Şu ana kadar net bir bilgi elimize ulaşmadı. Ama sayın Baydemir'le halen görüşmelerimiz devam etmektedir" dedi.

BDP'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i Mart 2014'te yapılacak yerel seçimlerde Şanlıurfa'da aday gösterileceği iddiası kentte sürpriz oldu. AK Parti'den aday olan esi Vali Celalettin Güvenç'e karşı yarışacak olan Baydemir'in adaylığı kentteki vatandaşlar tarafından olumlu karşılanırken, seçimlerin çok çekişmeli geçeceğinin sinyali verildi. Baydemir'in halen resmi olarak adaylığının açıklanmadığını belirten BDP İl Başkanı Leyla Akçan, "Şu ana kadar adaylık konusunda net bir bilgi elimize ulaşmadı. Ama sayın Baydemir'le halen görüşmelerimiz devam etmektedir. Bu konudaki resmi açıklamayı BDP Genel Başkanımız yapacaktır. Seçim komisyonundan gelecek haber üzerine bizde adayımızı kamuoyuna açıklayacağız" dedi.

Baydemir'in adaylığı için görüş bildiren vatandaşlar ise Şanlıurfa'da bu seçimlerde ithal başkanlarla girmenin ezikliğini yaşadıklarını ifade etti. Bu seçimlerin çok çekişmeli olacağını belirten vatandaşlar, Kahramanmaraşlı'nın yerine Güneydoğu'da bir marka şehir olan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in Şanlıurfa'da aday gösterilmesi durumunda onun tecrübe açışından önemli bir siyasetçi olduğunu söylediler. Bazı vatandaşlarda Urfalı bir ismin aday gösterilmemesini eleştirdi.