18 Mayıs 2022 Çarşamba / 17 Sevval 1443

Türkiye ile Özbekistan arasında 10 anlaşma imzalandı! Başkan Erdoğan: 1 yıl hedef koyduk

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Özbekistan ile ticaret hacmimiz 3.6 milyar doları aştı. En kısa sürede, bir yıl hedef koyduk. 5 milyar dolar hedefini yakalayacağız. Ardından bununla da kalmayacağız ve çıtayı 10 milyar dolar seviyesine çıkaracağız.' dedi.

29 Mart 2022 Salı 20:31 - Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile Kök Saray'da anlaşmaların imza töreni sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, 4 yıl aradan sonra tekrar ata yurtlarını ziyaret etmenin bahtiyarlığını yaşadıklarını dile getirerek, Mirziyoyev'e samimi misafirperverliği ve ev sahipliği için teşekkür etti.

Geçen hafta kutlanılan Nevruz Bayramı'nı tebrik eden Erdoğan, cumartesi günü kavuşulacak Ramazan-ı Şerif'in de ülkelere, Türk dünyasına ve İslam alemine rahmet, bereket ve huzur getirmesini diledi.

Erdoğan, bu yıl Türkiye-Özbekistan olarak diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıl dönümünü idrak ettiklerini aktararak, şunları kaydetti:

"Ülkelerimiz açısından anlamı büyük bir senede Özbekistan'ı ziyaret etmek bizim için ayrıca önemlidir. Özbekistan'ın kıymetli kardeşim Sayın Mirziyoyev'in dirayetli liderliğinde kaydettiği ilerleme takdire şayandır. 'Yengi Özbekistan' şiarıyla başlatılan reform sürecini biz de canıgönülden destekliyoruz. Malumunuz Türkiye, Özbekistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan, Özbekistan'da ilk büyükelçilik açan ülkedir. Özbekistan'da ilk başkonsolosluk açan ülke de Türkiye'dir. Semerkant Başkonsolosluğumuz bir yıldır Özbek kardeşlerimize ve vatandaşlarına hizmet veriyor. İlişkilerimizin temelinde çok güçlü ortak tarih, dil, inanç ve kültürel bağlarımız bulunuyor. Öyle ki bir asır önce milletimiz Anadolu'da kadını, erkeği ile İstiklal Harbi'ni verirken, Özbek kardeşlerimiz de burada bizim için dualar ediyor, kahramanlık şiirleri yazıyordu. Merhum Abdülhamid Süleyman Çolpan, yüreğinden kopan tufanı dizelere döküyor, Anadolu kışlağının muzaffer ordularını şöyle selamlıyordu; 'Ey İnönü, ey Sakarya, ey İstiklal erleri / Milli Misak alınıncaya dek durmadan ileri.' Evet işte böyle sağlam ve samimi kardeşlik bağlarına sahip olduğumuz Özbekistan'la ilişkilerimizi her alanda daha da ilerletmenin gayreti içindeyiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, az önce başarıyla tamamladıkları Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısını maziden atiye uzanan yolculuklarında yeni bir adım olarak gördüklerini ifade ederek, "Görüşmelerimiz neticesinde ülkelerimiz arasındaki ilişkileri kapsamlı stratejik ortaklık seviyesine yükselttik. Ticaret hacmimiz geçtiğimiz sene yüzde 72'ye yakın bir artışla 3.6 milyar doları aştı. En kısa sürede ki bir yıl hedef koyduk, '5 milyar dolar hedefini yakalayacağız' diyoruz. Ardından bununla kalmayacak, bilahare atacağımız ortak adımlarla çıtayı 10 milyar dolar seviyesine çıkaracağız." diye konuştu.

Bunun için de bu toplantıyı iki senede bir değil, senede bir yapmak suretiyle bütün bu adımları yakın takibe almak istediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması sayesinde hedeflerimize daha hızlı yol alacağımızı düşünüyorum ve bugün 10 anlaşma imzalandı. Bu 10 anlaşmanın imzalanması demek, Türkiye-Özbekistan arasındaki bu süreç çok daha güçlü bir şekilde ilerleyecektir." dedi.

Türk şirketlerinin Özbekistan'daki yatırımlarının 1,5 milyar dolara ulaştığını belirten Erdoğan, müteahhitlik firmalarının da Özbekistan'da bugüne kadar 5 milyar dolar değerinde 241 projeye başarıyla imza attığını söyledi.

Erdoğan, Türk şirketlerinin, Özbekistan'ın 2022-2026 kalkınma stratejilerine ulaşmasına katkı sağlamaya hazır olduğunu dile getirerek, "Yatırımcılarımıza duyduğu güvenden dolayı Sayın Cumhurbaşkanı'na bir kez daha şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum." dedi.

Turizm alanındaki işbirliğinin giderek güçlendiğine işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Geçtiğimiz sene rekor kırarak 270 binden fazla Özbek kardeşimizi Türkiye'de misafir ettik. Bu hedefi 500 bine çıkarmamız mümkündür. Destinasyonlarımız güçlü, karşılıklı olarak teşviklerle inanıyorum ki paket turizminde ileri hedefleri yakalayabiliriz. Büyük potansiyele sahip olduğumuz bir diğer alan da hiç kuşkusuz savunma sanayidir. Savunma sanayinde nitekim bugün imzaları attık ve bu imzalarla birlikte de savunma sanayinde imkanlarımızı, imkanlarınızla paylaşmaya hazırız. Türkiye'nin bu alanda elde ettiği başarılar da ortadadır. Ulaştırmadan enerjiye, sağlıktan eğitim ve kültüre kadar geniş bir alanda iş birliğimizi daha da geliştirmek konusunda mutabıkız. Özellikle de Türk-Özbekistan Üniversitesi'nin kurulmasını karşılıklı olarak kardeşimle çok çok önemsiyoruz. Nitekim ilgili arkadaşlarımızı görevlendirdik. Yarın da şu andaki hazır üniversite binasını görecekler ve süratle adımları atacağız."

- "Bölgenin ve dünyanın gündemini meşgul eden konuları değerlendirdik"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yürüttüğü projelerin tutarı 50 milyon dolara yaklaşan TİKA aracılığıyla Özbekistan'da kalkınma desteklerini sürdürmekte kararlı olduklarını ifade etti.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile imzaladıkları ortak bildirinin gelecek dönemde bir yol haritası teşkil edeceğinin altını çizen Erdoğan, "Bugün ayrıca Türk Devletleri Teşkilatımız başta olmak üzere, uluslararası platformlarda dayanışmamızı, bölgesel meselelerde yakın temasımızı sürdürmemiz noktasında irademizi teyit ettik. Bizim ortak yanlarımız çok, özellikle beslendiğimiz kaynaklar aynı" diye konuştu.

Erdoğan, bölgenin ve dünyanın gündemini meşgul eden konuları ve yaşanan gelişmeleri de aralarında değerlendirdiklerini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

" 2020 senesinde Türk Dünyasının Kültür Başkenti olan kadim Hive şehrini yarın ziyaret edecek olmaktan büyük heyecan duyuyorum. Bildiğiniz gibi bu yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanı bir başka kadim şehrimiz Bursa'mızdadır. Müşterek medeniyetimizin göz bebeği olan bu kültür ve irfan merkezlerini büyük bir ailenin mensupları olarak yeniden bir araya getiriyor, aradaki mesafeleri kısaltıyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şahsına ve beraberindeki heyete gösterilen sıcak misafirperverliğe teşekkür ederek, "Sayın Mirziyoyev nezdinde Özbekistan halkına ve makamlarına teşekkür ediyorum. Toplantımızın hayırlara vesile olması temenni ediyorum. Şimdiden ramazan ayının tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasını diliyorum." dedi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in açıklamaları

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, son 5 yılda iki ülke arasındaki ilişkilerin tamamen yeni bir düzeye ulaştığını belirterek "İkili ilişkileri yeni düzeye, geniş kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine yükseltme konusunda anlaştık." dedi.

Özbekistan-Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı öncesinde konuşan Mirziyoyev, Türk heyetine hitaben "Ata yurdunuza hoş geldiniz." dedi.

Mirziyoyev, Türkiye'nin Özbekistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ve Taşkent'te büyükelçilik açan ülke olmasına özel önem verdiklerini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın girişimleriyle kurulan Özbekistan-Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyinin ikili ilişkilerde yeni sayfa açtığını anlatan Mirziyoyev, Konsey'in ikili ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sağladığını belirtti. Mirziyoyev, "Özbekistan, böylesi bir diyaloğu sadece Türkiye ile kurmuş bulunuyor ve bu, ülkeler arasındaki yüksek düzeyli güven ve karşılıklı saygının yüksek bir göstergesidir." dedi.

Son 5 yılda iki ülke arasındaki ilişkilerin tamamen yeni bir düzeye ulaştığını belirten Mirziyoyev, halklar arasındaki kardeşlik ilişkilerinin giderek pekiştiğini ve bu dönemde karşılıklı ziyaretler ve görüşmelerin arttığını aktardı. Mirziyoyev, ikili ticaret hacminin geçen dönemde yaklaşık 2 kat, Türk yatırımlarının hacminin 70 kat, ortak şirketler sayısının 5 kat arttığını vurguladı. Ülkede Türk şirketlerinin hayata geçirdiği projelerin sayısının da belirgin ölçüde arttığına işaret eden Mirziyoyev, şunları söyledi:

"Baş başa görüşmede tüm konularda görüşlerimizin aynı olduğu ve geleceğe sağlam bir altyapı oluşturduğumuzu bir kez daha teyit ettik. Bir de ikili ilişkileri yeni düzeye, geniş kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine yükseltme konusunda anlaştık. Bundan sonra konseyin faaliyetini daha da arttırılması konusunda mutabık kaldık. Yüksek düzeyde elde edilen tüm uzlaşmaların zamanında ve tam olarak hayata geçirilmesi konusunda fikirlerimizin aynı ve benzer olduğunu bir kez daha teyit ettik."

Mirziyoyev, geçen yıl İstanbul'da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı'nın tarihi bir zirve olduğunu vurgulayarak "Bu yıl teşkilatın Özbekistan'da yapılacak ilk zirvesini sizlerle yüksek düzeyde organize edeceğiz diye umut ediyorum." diye konuştu.

5 yıl önce ikili ticaret hacminin 5 milyar dolara ulaştırılmasını planladıklarını ifade eden Mirziyoyev, bugün imzalanacak tercihli ticaret anlaşmasının bu çabalar için büyük kapılar açacağını dile getirdi.

Mirziyoyev, ülkeler arasındaki karayolları ve taşımacılığın arttırılması, bölgesel ulaşım koridorlarının imkanlarından tam olarak istifade edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Türkiye'nin önde gelen şirketleriyle enerji, tarım, tekstil, inşaat, eczacılık, jeoloji ve diğer alanlarda ortak projelerin arttırılmasının da bu hedeflere hizmet edeceğini bildiren Mirziyoyev, "Türkiye'nin ekonomik reformlarımıza sağladığı katkısı ile tüm alanlardaki faal desteğine yüksek değer veriyoruz. Özbekistan'da farklı alanlardaki dönüşüm ve modernizasyon sürecinde Türk uzmanlar etkin bir şekilde destek sağlıyor." diye konuştu.

Mirziyoyev, Türkiye ile kamu özel ortaklık mekanizmasının hayata geçirilmesi konusunda özel program kabul edeceklerini, ayrıca dijitalleştirme, inşaat, inovasyon, sağlık, istihdam, tekstil ve diğer önemli alanların hızla geliştirilmesi amacıyla Türk uzmanları davet etmeyi planladıklarını kaydetti.

10 anlaşma imzalandı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev huzurunda 10 anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'in Kök Saray'daki baş başa ve Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı sonrasında imza töreni düzenlendi.

"Türkiye-Özbekistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 2. Toplantısının Sonuçlarına İlişkin Ortak Bildiri", Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev tarafından imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti ile Özbekistan Cumhuriyeti arasında "Tercihli Ticaret Anlaşması"nı, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Özbekistan Başbakan Yardımcısı, Yatırımlar ve Dış Ticaret Bakanı Serdar Umurzakov imza altına aldı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti arasında "Askeri Çerçeve Anlaşması", Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Özbekistan Savunma Bakanı Bahadır Kurbanov tarafından imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti arasında "Hükümlülerin Nakli Anlaşması"nı ve "Adli Bilimler Alanında İşbirliği Mutabakatı"nı, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Özbekistan Adalet Bakanı Ruslan Davletov imzaladı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti arasında "Ülke Sınırlarından Geçen Taşıtlar ve Eşyalara Dair Ön Bilgi Değişimine İlişkin Protokol", Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Özbekistan Gümrük Komitesi Başkanı Ekmel Hocamevlanov tarafından imza altına alındı.

Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Özbekistan Cumhuriyeti İnşaat Bakanlığı arasında "İnşaat Alanında Mutabakat Zaptı"nı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Özbekistan İnşaat Bakanı Batır Zakirov imzaladı.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı arasında "2022-2023 Yıllarında İşbirliğine Dair Eylem Planı"na, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Özbekistan Sağlık Bakanı Behzad Musayev imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Özbekistan Cumhuriyeti İstihdam ve Çalışma İlişkileri Bakanlığı arasında "İşbirliği Mutabakat Zaptı"nı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Özbekistan Çalışma ve İstihdam Bakanı Nazım Husanov imzaladı.

Anadolu Ajansı (AA) ile Özbekistan Milli Haber Ajansı (UZA) arasında "İşbirliği Anlaşması"nı, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serdar Karagöz ile UZA Genel Müdürü Abusaid Kuçimov imza altına aldı.

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan
  • Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev
  • Özbekistan-Türkiye